Bu kadar basit olacağı tahmin bile edilmiyordu! Sivrisinek kabusuna anında son verin!

Sıcaklıkların artması ile beraber evlerde sivrisinek akınları başladı. Sivrisineklerden kolayca kurtulmanın püf noktası nedir?
Bu kadar basit olacağı tahmin bile edilmiyordu! Sivrisinek kabusuna anında son verin!

Yaz mevsiminde popülasyonu oldukça artan sivrisinekler insanlara evlerde rahat vermemeye başladılar. Her yıl meydana gelen bu rahatsızlıktan dolayı yaşam konforlarından olan insanlar sivrisineklerden kurtulmanın yollarını arıyorlar. Çeşitli yöntemlerle sivrisineklerden kurtulmak mümkün olurken bunun en basit be en etkili yöntemi merak ediliyor.

KİMYASAL YÖNTEMLER TAVSİYE EDİLMİYOR

Sivrisineklerle kimyasal yöntemlerle mücadele etmek etkili bir çözüm yolu olabiliyor. Ancak bunun çok büyük zararlarının olduğu unutulmamalıdır. Sivrisinek ilacı olarak bilinen ilaçlar nedeniyle zehir solumak zorunda kalanlar sağlıklarını kaybediyorlar. Özellikle çocuklu aileler için evin içerisinde bu zararlı maddelerin dolaşması hiç önerilmiyor.

DOĞAL YÖNTEMLER NELER?

Sivrisineklerden kurtulmak sadece kimyasal ilaçlarla olabilecek bir durum değil. Bu kimyasal ilaçlardan hiç yararlanmadan da tamamen doğal yöntemlerle sivrisineklerden kurtulmak mümkün olabiliyor. Bunun için sadece bazı küçük ayrıntıları bilmek gerekiyor.

Sivrisineklerden kurtulmak için ilk olarak bu canlıların evlere girmelerinin önlenmesi gerekiyor. Bunun için de pencerelerin önlerine keskin kokulu bitkiler, meyveler konulabilir. Bunlar adaçayı, lavanta, karanfil, soğan veya sarımsak olabilir. Bu keskin kokular sivrisineklerin en sevmedikleri şeydir. Bu kokuyu aldıkları gibi o pencereden uzak duracak olan sivrisinekler eve de girmeyeceklerdir.

Sivrisineklerin bilinen bir özellikleri de açık renk kıyafetlerden de hoşlanmadıklarıdır. Eğer açık renk kıyafet tercih edilirse sivrisinekler yine yaklaşmayacaklardır. Koyu renk kıyafetler için sivrisinekler için hedef olacaktır.

Sirkenin keskin kokusu da sivrisinekleri kaçırmaya yetecektir. Sirke cam önlerinde, odalarda, mutfakta kullanılabilir. Böylece bu alanlardan sivrisinekler uzak duracaklardır.

Öte yandan reyhan ve fesleğen de sivrisinekler için kaçırıcı bir etkiye sahiptir. Bu bitkiler kullanılarak sivrisinek kabusuna son verilebilir.