Bir dilim karpuzu suya koyun böyle görünürse asla yemeyin zehirlenebilirsiniz

Sıcak havaların olmazsa olmaz meyveleri arasında olan karpuz resmen tehlike saçıyor! Sıcak havada serinlemek isteyenler kadar, karpuzu yemek niyetine tüketilenler de var. Ancak karpuzu yemeden önce bir dilimini suya koyup test edin!
Bir dilim karpuzu suya koyun böyle görünürse asla yemeyin zehirlenebilirsiniz

Karpuzu ne kadar iyi bir şekilde seçerseniz seçin bir bardak su ile test yapmadan asla yemeyin! Uzmanlara göre zehirlenme tehlikesi hızla artıyor. Peki, karpuzu suya koyunca ne oluyor? İşte merak edilenler..

Herkes karpuzu sulu ve tatlı sever. Yaz aylarında serinletici bir meyve olarak karşımıza çıkan karpuz özellikle haziran – ağustos arasında sıkça tüketiliyor. Karpuz seçerken dikkat etmeniz gereken detaylardan bazıları şu şekilde:

SARI KABUĞA DİKKAT

Karpuz seçerken pek çok kişi kabuğun sararmış olması gerektiğini söyler. Bu durumun karpuzun tatlı olduğuna işaret ettiğini gösterdiği ifade edilmektedir. Ancak karpuz kabuğunun sarı renginin sebebi fazla azot kullanımından kaynaklı olabilir. Tercih edeceğiniz karpuzun kabuk renginin sarı, çizgilerinin ise beyaz olmaması gerekiyor.

ÇATLAK KARPUZLARA DİKKAT

Çatlak olan karpuzlar için de çok olgun olduğu ve bu sebeple de tatlı bir tadının olduğu söylenmektedir. Ancak aşırı olgunlaşmış karpuz kabuğunu hiçbir müdahale olmadan çatlatabilir. Bu durum karpuzun aşırı hormonlu olduğunu göstermektedir. Büyüme hormonu almış bir karpuz ise sizi zehirleyebilir.

KARPUZUNUZU SUYA KOYUN

Uzmanların uyarısına göre karpuzu yemeden önce bir miktarını suya koymanız gerekiyor. Bu şekilde karpuzunuzdaki nitrat miktarını öğrenebilirsiniz. Karpuzun içindeki nitrat miktarı fazla ise karpuzu koyduğunuz su parlak pembe bir renge dönecek. Bu şekildeki bir karpuzu da asla tüketmemeniz gerekiyor.

Genel olarak lezzetli, tatlı ve zararsız bir karpuz için seçtiğiniz karpuzun kuyruğu ve sapa bağlandığı yerin kuru olması gerekiyor. Aynı zamanda karpuzun için göstermek amacı ile önceden kesilmiş karpuzları da kesinlikle almayın.