Biyografi

Biyografi / Öne Çıkanlar

Biyografi / Yeni Eklenenler

İbrahim Tahtakılıç Kimdir?
İbrahim Tahtakılıç Kimdir?

1871 yılında Uşakta doğmuş olan İbrahim Tahtakılıç hakkında merak edilen sorular arasında kimdir, nerede doğmuştur gibi farklı sorular bulunmaktadır.

Uşak doğumlu olan İbrahim Tahtakılıç kimdir? Diye düşünenler için Türk siyasetçisidir. Medrese mezunu olan Tahtakılıç İttihat ve Terakki Cemiyeti Üyeliği, çiftçilik, Uşak örgütü koruyuculuğu, Kütahya Livası ilköğretim müfettişliği, Uşak Müftülüğü, Osmanlı Meclisi Mebusan III. dönem Kütahya mebusluğu, Redd-i İlhak cemiyeti üyeliği, Niğde mutasarrıflığı, TBMM III. IV. ve V. dönem Kütahya milletvekili görevlerini yapmıştır.

1871 yılı ile 1937 yılları arasında yaşamıştır. Türk siyasetçi ve din adamı olarak hayatını sürdürmüştür. 16-25 Ağustos 1919 tarihinde toplanmış olan Alaşehir kongresinde ikinci başkanlık görevini üstlenmiştir. Babası Ahmet Tahtakılıç Uşak senatörü ve milletvekilidir.

Eğitim Hayatı

Uşak ve aynı zamanda İstanbul’da medrese eğitimi almıştır. Eğitimini tamamladıktan sonra Uşak Müftülüğü yapmıştır. 1912 yılında ise Kütahya mebusu olarak Meclisi Mebusan'a seçilmiştir. Yaşadığı dönemde farklı görevler üstlenmiş olan İbrahim Tahtakılıç eğitim hayatı ile de merak edilmektedir.

1920 yılında Niğde mutasarrıfı olmuştur. Daha sonrasında 1927 yılında Türkiye Büyük Millet Meclisi Kütahya milletvekili olarak seçilmiştir.

Yaşamış olduğu dönemde özellikle harcamış olduğu her kuruşun hesabını tutmuştur. Aynı zamanda öbür dünyada da hesabını verebilmek için ince ayrıntılarıyla hazırlamış olduğu hesap defteri ile gömülmesini vasiyet etmiştir. Harcamış olduğu her kuruşun hesabını öbür dünyada verebilmek için vasiyetini bu şekilde vermiştir. 1937 yılında Ankara’da hayata veda etmiştir.