26.09.2018, 14:17

Herkesin polisi kendi vicdanıdır

Uşak’ta trafik sorunundan yakınmayanımız yoktur, hata kullanılan araçlarda mıdır? yoksa sürücülerde midir?  suça göz yuman, suçun işlenmesine izin veren bireylerde midir? İşlenen suçun yada kusurun cezasız kalmaması için herkesin üzerine düşen görevleri yapması gerekir. Uşak’ta trafikte yada gündelik hayatta yapılan her ihlale yada işlenen her suça polis ekiplerinin yetişmesi elbette ki zor.

Bireyler olarak herkesin üzerine düşen görevleri yapması devletin suç ve suçlular ile mücadelesinde etkin bir destek olduğunu düşünüyorum.

İşlen bir suçu yada trafikte yapılan bir hatayı görmezden gelmenin suç olduğunu bilmeyeniniz yoktur belki de.

Suçla mücadelede AMAN İSMİM DUYULUR, BAŞIMA DERT ALIRIM, yada MAHKEMEDE GİDİP İFADE VERMEK İSTEMİYORUM diyerek çoğumuz gözümüzün önünde işlenen suç yada kuralı bildirmeyerek kolluk kuvvetlerine destek olmaktan kaçıyoruz. Hal böyle olunca da hemen ilk lafımız” POLİS İŞ YAPMIYOR” oluyor.

24 saat devletin birliği, beraberliği için görev yapan kolluk kuvvetlerine yardımcı olmak aslında zannedildiği kadar zor bir şey değil ayrıca yapılan ihbarlar kesinlikle gizli kalıyor ve isminiz hiçbir şekilde açıklanmıyor. 

Bugünkü yazımda Uşak’ta günlük hayatımızda yaşadığımız trafik sorunları için oluşturulan “TRAFİK WHATSAP İHBAR HATTI”, narkotik suçlar için oluşturulan “NARKO MOBİL”  ve çocuklar için oluşturulan “HIZIR POLİS AMCA” uygulamalarından bahsedeceğim.

İlk olarak trafikte yaşanan kural ihlallerinden yakınanlar için “TRAFİK WHATSAP İHBAR HATTI”, ve “TRAFİK VİBER İHBAR HATTI” konusuna değineyim. Bilindiği üzere teknolojiyi kullanmayanımız çok azdır ki neredeyse ilkokula giden çocuklarımızda bile akıllı telefon var. Uşak’ta polis tarafından oluşturulan bu iki ihbar hattını nasıl kullanacağız detaylara geçelim.

Kullanılacak olan 0 505 318 64 32 numarayı telefonunuza kaydedip gördüğünüz kural ihlalini fotoğraflayıp yada videosunu çekiyorsunuz daha sonra Tarih, saat, yeri (mahalle, cadde, sokak),  Aracın plakası, rengi, markasını,  İhlal edilen kuralın açık bir şekilde video veya fotoğraf olarak 0 505 318 64 32 numaralı “TRAFİK WHATSAP İHBAR HATTI”, ve “TRAFİK VİBER İHBAR HATTI” üzerinden gönderiyorsunuz. Bu kadar basit bir işlem ile trafikte yapılan ihlalin cezasız kalmamasını sağlıyorsunuz.

 Peki yukarıda saydıklarımızı yaptınız daha sonra ne oluyor. Yapılan ihbarınız ihbarınızda gönderdiğiniz fotoğraf ve videolar oluşturulan komisyon tarafından değerlendirilerek, 2918 sayılı Karayolları Trafik Kanunu’nun ilgili maddelerinden idari para cezası işlemi uygulanıyor.  Evet dediğimiz gibi işlem bu kadar kolay. Birde bu ihbar hattının kullanılmaya başlandığı günden bu güne kadar TOPLAM (1405) araca cezai işlem uygulanmış, ceza yazılan araçlardan, 11’inin itirazları mahkemece reddedilmiş, 2’sinin (1 araç kendi mülküne park ettiği ve 1 araç sağlık nedenleriyle ) cezasının iptal edilmesi mahkemece kabul görmüş.

Diğer bir kanayan yara ise uyuşturucu, terör örgütlerinin en önemli kaynaklarından olan uyuşturucu ile mücadele için Uşak’ta gerek polis gerek ise jandarma ekipleri tarafından gerçekleştirilen operasyonlarda geleceğimizin teminatı gençlerimizin hayatlarının karartılması önlenmeye çalışılıyor. Yapılan bunca çalışma ülkemizin başına dert olan terör örgütlerinin finansmanında önemli rol oynayan uyuşturucu satışının önüne geçmek ve gençlerimizi korumak. Buraya kadar güzel ama bizler bireyler bu mücadelenin neresindeyiz.

Gerçekleştirilen uyuşturucu operasyonlarından sonra yapılan haberlere gelen bazı yorumlarda kolluk kuvvetlerinin mücadelede yetersiz kaldığından bahsediliyor.  İyide sen bu mücadelenin neresindesin.

Uyuşturucu ile mücadelede kolluk kuvvetlerine yardımcı olmak isteyenler işin şimdi “NARKO MOBİL” hattı hakkında bilgi vermek istiyorum.

0 (552) 155 64 64 “NARKO MOBİL” ihbar hattını yine telefona kaydedip. Sokakta, okulda, cafede gördüğünüz uyuşturucu ile ilgili pazarlıkları yada uyuşturucu satıcısı olduğunu bildiğiniz kişinin adı soyadı ve adresini bu ihbar hattına göndermeniz yeterli oluyor. Gerisini kolluk kuvvetleri hallediyor ki sizin haberiniz bile olmuyor. 

Hal böyle olunca birde Uşak’ta uygulamada olan “HIZIR POLİS AMCA” projesinden bahsetmeden geçmeyelim. Uşak Emniyet Müdürlüğüne bağlı Çocuk Şube Müdürlüğü tarafından başlatılan proje ile hayata geçen bir uygulama olmakla birlikte “sahip olduğumuz en değerli varlıklarımız” olan çocuklarımız ve aileleri tarafından gerek  “ 0 505 318 64 03 ” numaralı telefonun aranması gerek ise e-posta yoluyla hiziramca@egm.gov.tr  adresine mail göndererek, iletilen problemlerin en kısa sürede çözüme ulaştırılması hedeflemekte.

Bu telefon numarasına yada mail adresine yapılan ihbar yada iletilen sorunlar  diğer birimlerle de koordine kurularak en kısa yoldan çözüme ulaştırılıyor. Suç oluşturabilecek eylem ve davranışları meydana gelmeden önce önleniyor, İlgili kurumlarla işbirliği halinde, problemin odağı bireyden hareketle ailesine yönelik destek çalışmaları yapılıyor.

Fakat önemli bir husus olan 110, 112,155,156  gibi acil durum numaralarının asılsız ihbarlar ile meşgul edilmesinin de kanunda cezai yaptırımı olduğunu hatırlatmadan yazımı sonlandırmak istemiyorum.

Yorumlar (0)