20.07.2022, 17:21

Hastane olmuş Çilehane

Hastane olmuş Çilehane

Bugün 20 Temmuz Çarşamba. Sabah saatlerinde görev yaptığım www.usakgundem.com İnternet Haber Sitesi’ işyerinde çalışmaktayken, dünya durdukça yaşayası Siz Değerli okurlarımdan gelen mail, WhatsApp, messenger mesajları ile bombardımana tutuldum.

Konu: Uşak Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nde iyice çorbaya dönen ve sağlıklı olarak alamadığımız sağlık hizmetleri oldu.

Günün bombası; İlimize yeni atanan İl Sağlık Müdürü KBB Uzmanı Op. Dr. Sayın Mehmet Akdağ’ın hastanede poliklinik yapmasıydı.

İkinci yakınma konusu ise hastanenin yeni binası ve eski binasında bulunan 10 asansörden 8’nin bir türlü sağlıklı çalışmaması oldu. Şimdi müsaadenizle bu konuları tek tek irdeleyelim. Siz Değerli Okurlarımızın görüşleri de benim için çok önemli. Lütfen bu konularda yorumlarınızı yazınız.

Beyin ayakları koşturmalıdır

2021 yılı Temmuz ayında Antalya Atatürk Devlet Hastanesi Başhekimi olarak görevlendirilen Uşak İl Sağlık Müdürü Op. Dr. Sayın Mehmet Akdağ, geçtiğimiz ay ilimize Sağlık Müdürü olarak atanmıştı.

Sayın Akdağ, KBB Uzmanı olması nedeni ile bugün KBB Servisinde poliklinik yaparak hasta muayene etmiş. Bir Sağlık Müdürünün poliklinikte hasta muayene etmesi ilk anda kulağa hoş geliyor. Değil mi?

Ben, Sayın Hocamın poliklinik yapmasını başka açıdan değerlendirmek istiyorum. Bir kere beyin yerinde durur. Ayaklara komut verir ve koşturur. Beyin koşmaz.

İkinci olarak da Uşak Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nde bildiğim kadarıyla birbirinden değerli 6 KBB Uzmanı Hocamız var. Uşaklı KBB’de fazla sıkıntı yaşamıyor.

Öte yandan, Kardiyoloji, Cildiye, Göz, Göğüs ve Nöroloji polikliniklerinde doktor olmadığı için hastalar randevu alamıyor. Ultrason çekimi için en erken 1 Aralık tarihine gün veriliyor.

Kardiyoloji; adı üzerinde kalp hastalıklarına bakılan poliklinik. Bu bölüme günde ortalama 300 hasta başvururken, poliklinik yapabilen tek doktor en fazla 70 hastaya bakabiliyor. 230 hasta başının çaresine baksın. Kalbi teklerse veya durursa da Allah rahmet eylesin.

Hastanede durum böyle olunca da benim Can Uşaklım, şifa bulmak için başka illere gitmek zorunda kalıyor. Ya da özel hastaneye avuç avuç para ödemek zorunda kalıyor.

Günah değil mi? Bizim en büyük suçumuz Uşak’ta yaşamak mı?

Kardiyoloji doktorumuz yok asansörümüz çalışmıyor ‘kalpten ölün’ mesajı mı veriyorsunuz?

Hastaneye giden kalp hastası bir Uşaklı doktor yokluğundan ölmezse in çık, in çık bozuk asansörler yüzünden ölecek. Hastanede 10 asansörden 8’i çalışmıyor. Hastane yönetimi sağ olsun bu konuda çok hassas davranmasına rağmen parasızlıktan bozuk asansör sorununa çözüm bulamıyor.

Çünkü asansörlerin tamamen tamirata girmesi için yaklaşık 3 milyon TL gibi bir bütçe gerekiyor. Bu bütçe verilmeyince çözüm olarak asansör tamiri için revize denilen bir yöntem bulmuşlar. Yani koparabildikleri yaklaşık 400 bin TL ödenekle bu ay bir, iki asansörü, öbür ay kaç para koparırlarsa diğer bir iki asansörü tamir etmeye çalışıyorlar.

Uşak Eğitim ve Araştırma Hastanesi ana binası, 2013 yılında hizmete girmişti. Yaklaşık 10 yıllık bir mazisi var. Her gün 8-10 bin insana hizmet veren bu kısımdaki asansörlerin yıpranmasını ve eskimesini anlayabiliyorum.

Ama yeni yapılan ve 2020 yılında hizmete açılan ek kadın doğum ve çocuk hastalıkları binasında bulunan asansörlerin bozulmasına ne demeli?

Okurlarımdan gelen bilgilere göre; asansörler tamirde olmuyormuş. Teknisyenler her gün tamir ediyor, asansörler de her gün bozuluyormuş. Hastane yönetimi de bu işten bıkmış usanmış.

Değerli Hocamız KBB Uzmanı OP. Dr. Sayın Mehmet Akdağ, müdürlük koltuğuna oturalı 45 gün olmuş. Yani bir başka deyişle 40’ını yeni çıkarmış. KBB’de poliklinik yapmasını eleştirmiyorum. Ama zamansız buluyorum. Öncelikle diğer branşlardaki Uzman doktor sıkıntısına ve hastanenin asansör sorunlarına çözüm bulsun. Sonra istediği kadar poliklinik yapsın.

Son sözümde AKP Uşak İl Teşkilatı ve milletvekillerine…

Allah aşkına siz hangi ilde AKP İl Teşkilatı görevinde bulunuyorsunuz? Ve Hangi ilin milletvekilisiniz?

Kentimize yaptığınız hizmetler için teşekkür ederim. Ama, artık yok hastanenin 8 asansörü bir türlü tamir edilemiyor. Yok bir çok branşlarda uzman hekim getirilemiyor. Yok 29 kilometrelik çevre yolu 10 yıldır yapılamıyor.

Artık lütfen Uşaklıların böyle basit sorunlar yüzünden çile çekmesine göz yummayın ve çözüm üretin. Bu sorunlarımızı çözün kü iktidar partisinden olduğunuz anlayalım.

Yoksa bu gidişle bu kadar çile çeken Uşaklıların hepsi derviş olacak.

Demedi demeyin sonra…

Yorumlar (21)
Bir insan 1 ay önce
Doktorlar mudurun ayaklari degildir. Hadsiz hadsiz yorum yapmayın. Sistemin bozuk olmasinin nedeni mevcut saglik politikalaridir. Gidip oraya serzeniste bulunabilirsiniz.
Adsız 1 ay önce
Salih bey, siz gazetecisiniz ya, haberi yaparken tarafların gerçeklerini araştırmalı, işin iç yüzünü anlamalısınız, çünkü herkesin takdirini toplayacak tarafsız gazetecilik böyle olur diye biliyorum. Çok meraktayım, mesela sizin Uşak halkının beddualarına layık gördüğünüz hekimlerden hiç görüş alma, ne durumda çalıştıklarını anlama gibi bir düşünceniz oldu mu? Yoksa herşeyiniz duyumlar üzerine mi? Mesela Uşaktaki 1 ile ancak yetecek doktorların, gün içinde Denizli, Manisa ve Kütahyanın ilçe halkına mesafe yakınlığından dolayı baktığını, dolayısı ile nüfusun 3 katına çıktığını, yani 1 şehre belki yetecek hekimlerin, 3 şehir nüfusuna yetmeye çalıştığının farkında mısınız?
1 hekimin hastanın şikayetini anlaması, ihtiyaç halinde muayenesi ve tetkik istemesi totalde 3-5 dk ya mahkum bırakılmış durumda. Ee detaylı bakılsın olur mu öyle şey? Haklısınız, o zaman günde en fazla 30 belki 40 hasta bakar 1 hekim. Olur mu yaa! Doktor yan gelip yatsın mı, hastalar ne olacak, ölsün mü sıra yok değil mi? Tamam, o zaman günde 80 hasta bakalım, ama bu hastaların sonuçları da var, etti en az 140-150 hasta. Mesai süresine bölersek muayene+sonuç 2-3 dakikada bitirilmeli. Olmaaaz, hiç mi ilgilenmeyecek hekim hastasıyla, cevap da vermiyor bu Allahsız hekimler, hele hele ilgi hiiç göstermiyorlar, Allahlarından bulsunlar değil mi?
Pardon siz hekimlerden ne istiyorsunuz gerçekten, bence oturup bunu bir düşünün.
Bu arada bedduayı fütursuzca ve hoyratça bedava sallayan sayın halkımız, bu insanların da bir insan evladı olduğunu, size asla zarar vermek gibi manyakça bir fantazilerinin olmadığını bi anlayın artık. Hiçbir hekim hastasına zarar vermek istemez bunu da bilin.
Ama meraktayım sizin evladınız hekim olsun diye küçücük yaşından kurslara, hocalara götürüp, at gibi koşturtuyorsunuz değil mi? Tıp fakültesine giriyor uykusuz geceler, bitiyor TUS derdi aylarca ders ders ders. Çocuğunuzun çektiği eziyeti görüyorsunuz. Günde mutlaka 80-100 hastaya şifa dağıtmaya çalışıyor, yatan hastalarını tedavi ediyor, dur yok durak yok. 7/24 telefon heran çalıuor hastası evladından önde. Ama diğer kişi diyor ki çocuğunuza, ya bu iğrenç hekim önce aldığı parayı haketsin. Allah aşkına bir insanın başında çocuğu için anne, bir de hiç tanımadığı hastası için hekim sabahlar, bu insanların aldığı zerre sorumluluğun karşılığının ödenebileceğini mi zannediyorsunuz siz? Brnim tek duam, inşAllah, beddua eden her insanın ailesinden veya çocuklarından en az 1 kişi hekim olur da, etme bulma dünyası olan bu dünyada lafı hoyratça salladığınız bu insanların hallerinden belki azıcık anlar ve utanırsınız.
Bu arada sayın vekillerinize asıl baskıyı yapın da 1000 tane mazeret bulmak, inatları peşinde koşmak, egolarını tatmin etmek yerine azıcık şehirlerine hekim kadroları ve zorunlu hizmet kadrosu açmak için uğraşsınlar, sosyal medyada hekimleri kara koyun etmek için değil…O zaman hekimde insan gibi çalılır, hastada randevusunu vakitlice alır. Bunu anlamak veya çözüm üretmek için üstün zekalı olmaya gerek yok malum.
uşak6573 1 ay önce
insanlar rahatsızlanınca doktora ve hastaneye gider ancak gerek telefon gerek e nabızdan rendevu almak mümkün hale getirilse ve akabinde 21.07.2022 saat 07.00 hastaneye gidip poliklinik önünde beklemek ve sıramız geldiğinde kontenjan DOLDU denildiğinde ne düşünürsünüz ssk hastane binsı boş şimdiye kadar devlet hastanesi boş ve düne kadar uşak iline hizmet vermekte iken Üniversite hastanesi altında birleştirmek niye komsu ilimiz manisada devlet hastanesi var celal bayar üniversite hastanesi var Ruh ve sinir hastalıkları hastanesi var ve şehir hastanesi var uşakta aynı model uygulamak mümkün deyilmidir.
Salih Yılmazgil 1 ay önce
Sağlık müdürü önce doktor, sonra müdürdür. Diğer müdürler gibi gücünü koltuğundan almaz, diplomasından alır.
İhalede asansörler devlete yutturulurken kabul imzasını atanlardan ve nemalananlardan hesap sormaya gücünüzün yetmediğini ama bir şey yapıyor görünmek için hekimlere saldırdığınızı anlamış olduk. Vasfınız bu kadarına yetiyormuş.
ULU BEY 1 ay önce
Haber bulamadikça hastaneye hekimlere saldırmayı bırakın.Gereksiz hastaneye başvurmamalari için halkı bilinçlendirmeye harcasaniz enerjinizi biraz.Avrupada nüfusa göre bizim hastane başvurumuzun 4te 1ini bile göremezsiniz hastanelerde.Biraz saygınız olsun artık gece gündüz demeden çalışan hekimlere..Saglik müdürümüz ise daha ilk günlerden tepeden tırnağa herkesin sevgisini ve takdirini kazanıyorken sizin ne haddinize eleştirmek..
Uşaklı 1 ay önce
Hastanenin asansörünü il sağlık müdürü mü yaptıracak? Hastane müdürü neden var? Küçük yerde siyaset büyük olur deyip herşeyi vekile bağlamaktan vazgeçin.
kadir 1 ay önce
il sağlık müdürümüz çok mütevazi , çok iyi bir insan ,kötü yapılan binaların suçluları doktorlarımız değil
Haydar Tayyar 1 ay önce
Sağlık müdürü her şeyden önce Doktor'dur. Öyle millete oturduğun yerden ayak/baş diyemezsin, duracağın yeri bil. Ortadoğulu kafasına sahip olduğun çok belli güce tapıyorsun. Bu zihniyetteki ülkelerde ulaşılır olursan değersiz olursun, ulaşılmazlık değerli görülür. Doktor istiyorsanız hakettiği maaşı, güvenli ortamı ve araç gereci vereceksiniz. Yok öyle hakime, valiye, askere para yedirip bedavaya doktora hasta baktırmak..
Zengin doktor 1 ay önce
20 yıllık bir hekim olarak, sağlık bakanlığının "sağlıkta dönüşüm" adı altında uyguladığı hamasi sağlık politikasının sürdürülemez olduğunu, hekimlerin iş yükünün azaltılmadan kalitenin artamayacağını, ambalaja yönelik düzenlemelerin içeriği tamamen bozduğunu defalarca dile getirmemize rağmen; şu an geldiğimiz durum maalesef bizleri haklı çıkarmaktadır. Birinci basamak sağlık hizmetlerini güçlendirmek yerine binlerce metrekarelik hastaneler yaparsanız, hastaneye her gelen vatandaş mutlaka muayene olacak diye talimat gönderirseniz, İlçe hastanelerine bile MR Tomografi cihazları kurup bunların işletmelerini kabzımallara verirseniz bu sistem böyle tıkanır. Sayın gazeteci bey, takip ettiğim kadarıyla hastaneyle ilgili haber yapmayı seviyorsunuz, düzelsin de istiyorsunuz, fakat isim vermeden de olsa bir hekimle bir röportaj yapmıyorsunuz. Bu insanlar neden bunca yıllık düzenlerini bozup şehri terk ediyorlar, ya da özel hastane haramilerinin eline kariyerlerini teslim ediyorlar diye sormuyorsunuz. Varsa yoksa randevu alamadık, ultrasona sıra vermediler, asansörler bozuldu falan filan. Hala tek derdiniz size sunulan bu hizmeti dibine kadar kullanmak. Kullanın tabi en doğal hakkınız. Sigorta primlerini, vergileri bunun için ödüyorsunuz. Bu ülkede 80 küsur milyon insan varken, yıllık acil servis başvurusunun 100 milyon olduğunu biliyor musunuz? Günde en az 80 hasta muayene eden bir hekimin yaşadığı stres sonucu ne kadar gereksiz ilaç kullanımına neden olduğundan haberiniz var mı? Şu an Uşak Devlet Hastanesinin geldiği durum çarpık sağlık politikalarının zavallı bir tezahüründen başka bir şey değildir. İnsanlar tükendi, maddi manevi olarak bitti. Anlayın artık. Tükenmiş bitmiş dayak yemiş ve hatta öldürülmüş bir kitleye diyorsunuz ki bizi iyileştir. Ne diyor ünlü söz "Medice, cura te ipsum" yani hekim, önce sen kendini iyileştir. İşini sevemeyen, hastadan korkan, maddi olarak tatmin olmayan bir meslek grubu olan doktorları hedef göstermeyi bırakın artık. Son söz olarak bu düzen böyle gidecekse, bunlar daha iyi günlerimiz. Dilerim daha kötüsünü görmeyiz.
Tarhanaya devam 1 ay önce
Güya batı da bir iliz memur tayinlerinde filan geliş bölge diye geçeriz falan filan nüfus giderek artıyor hastane aynı hastane dibimizde ki afyon isparta da kaç hastahane var uşakta kaç tane diye uşaklılar sormadan daha çok sıra beklerler afyona gidip gelirler çözüm mu tabiki vekillerde seçim zamanı geliyor halkımız o zaman hastaneyi de bir zahmet soruversinler saygı değer siyasetcilerimize
Bütün Yorumları Görmek İçin Tıklayın