25.07.2022, 09:50

Hastane Olmuş Çilehane (3)

Horoza sormuşlar; “Tavuk mu yumurtadan çıkar? Yumurta mı tavuktan?” diye…

Horozda; “Ben polemiğe girmem işime bakarım” şeklinde cevap vermiş.

Yok, Sağlık Müdürüne baş demişim, yok doktorlara ayak demişim, yazımda doktorlara saygısızlık etmişim…

Hiç kendimi savunma gereği bile duymam. İddiasını ileri süren kanıtlamakla mükelleftir.

Demişim ki; “Uşak’ın tek kamu hastanesinde insanlar birçok polikliniğe randevu alamıyor”. Alabiliyor diyen aşağıda yazsın.

“Asansörler bozuk” demişim. Yorumlarında hiç “Nereden çıkıyorsun? Bozuk falan değil” diyen var mı? Yok.

“Vatandaşa, ultrason çektirmek için 6 ay sonrasına gün veriliyor” demişim. “Yalan” diyen var mı? Yok…

Yazdıklarımda anlaşılmayacak bir şey yok. Uşak’ta sağlık sistemi kangren olmuş. Tedavi edilmezse tüm uzuvları kesile kesile işlevsiz kalacak. Burada sağlık emekçileri, doktoru, müdürü, il yöneticisi siyasisi, basını hepimiz her şeyimizle bir şeyler yapmalıyız. Yoksa hastalıklı sağlık sistemi ölecek ve vatandaşı da öldürecek” diyorum. Bunda anlaşılmayan ne var?

Olayı siyasete döküp, pislikleri halının altına süpürmek kimseye bir şey kazandırmaz. Uşak’ın tek kamu hastanesinden AKP’lisi CHP’lisi, İYİ Partilisi, MHP’lisi, HDP’lisi, bu topraklarda yaşayan her vatandaş sağlıklı bir sağlık hizmeti almak zorundadır. Kimse bu hastaneleri babasından kalan mirasla yaptırmadı. Ya da sayısal lotodan çıkan ikramiye ile…

İlimizdeki tüm sağlık tesisleri Uşaklıların ödediği vergilerle yapıldı. Onun için kimsenin kendi parası ile halkımızı rezil etmeye hakkı yok.

Başta doktorlar olmak üzere tüm sağlık emekçilerine sevgim de saygım da sonsuzdur. Ama ortada yanlış giden bir şeyler vardır. Bu yanlışın da bir an önce düzeltilmesi gerekiyor. Tüm söylediğim budur.

Ben Salih Kılınç; Uşak’ın 34 yıllık gazetecisi olarak, bazı kesimlerin hoşuna gidecek, ya da bazı kesimlerin tepkisini çekecek diye yazmam.

Ben burada sözü yine özü sözü bir, sağlık camiasında en alttan en üst kademelerine kadar başarı ile görev yapmış, Aile Hekimi Sayın Dr. Niyazi Tekin Hocama bırakmak istiyorum.

Ayrıca yazılarım için sarf etmiş övgü dolu sözleri için kendisine çok teşekkür ederim. Kimseden övgü falan beklediğim de yok. Ancak, böyle güzel övgü dolu sözler gurumu okşuyor ve bana daha güzel yazmam için büyük bir şevk veriyor. Ayrıca, aşağıdaki yazı, Uşak ili olarak yaşadığımız sağlık sorunları için ciddi çözüm önerilerini de içeriyor.

Söz, Dr. Niyazi Tekin Hocamda:

Sağlık Müdürlüğü baş verilen hizmeti ayak olarak tanımlamanız, İl müdürünü yüceltmek, doktorları aşağılamak anlamı taşımaz.

İl Sağlık Müdürünün görevi sağlık politikaları belirlemektir.

Boş branşları doldurup hekimlerin ve sağlık çalışanlarının daha rahat daha kaliteli sağlık hizmeti vermesini sağlamaktır.

Evet, ilimizde sadece bir tane kamu hastanesinin olması ve bu hastanenin de birçok branşta eksik hekim ve kıt imkânlarla sağlık hizmetleri sunmaya çalışması birçok problemi beraberinde getiriyor

Hastalara 3 ay 6 ay gibi uzak randevular verilmesi hiçbir mazeretle izah edilemez

Derhal kısa orta ve uzun vadeli planlar yapılmalı sorunlar peyder pey çözülmezler

Kısa vadede yani acil eylem planı

Tıbbi ve teknik altyapı eksikleri giderilmeli eksik hekim atamaları derhal yapılıp tıbbi sarf malzeme gibi araç gereçler kısa vadede çözülmelidir

Orta ve uzun vadede ise

Şu anki mevcut hastane tıp fakültesi kampüsü olarak değerlendirmeli eski devlet hastanesinin yerine 600-800 yataklı bir hastane hayata geçirilmelidir

Takiben ise acil travmatoloji hastanesi ve çocuk doğum hastanesi uzun vadeli planlamaya alınmalıdır

Salih Bey Kardeşim

Yazmış olduğunuz yazıda ben eksiklik bulamadım

Yazınıza yapılan hamasi maksadı aşan değerlendirmeler yersiz olup yazınızın içeriğine cevap niteliği taşımamaktadır

Bu anlamda rahat olun…

Toplumumuzun kronik sağlık sorununa göstermiş olduğunuz hassasiyet tenkitten çok takdiri hak ediyor.

Yorumlar (7)
Zengin doktor 4 hafta önce
Her ne kadar yapılan olumsuz yorumlara üzülseniz de, eleştrileri dikkate alarak konunu asıl paydaşı olan hekimlerin görüşlerine buradan yer vermeniz nedeniyle size teşekkür ediyorum. Gördüğünüz gibi çok değerli hekimlerimiz insanların gözündeki gibi sadece cebini doldurmayı düşünmüyor. Yer aldığı sektörün sorunlarını biliyor, analiz ediyor ve bunlara çözüm önerilerinde bulunuyor. Bir çok milletvekilinin bu yazı dizisinde anlatılan sorunlardan inanın haberi dahi yok. Bunu en son özlük hakları iyileştirmesi için yapılan TBMM görüşmelerinde daha da iyi anladık. Doktor Niyazi beyin görüşlerine katılmakla beraber, Tıp fakültesi hakkındaki görüşüm, derhal kapatılması yönündedir. Bir tıp fakültesini bir şehre faydası olacağı vaadiyle açmak tek kelimeyle vizyonsuzluktur. Fiziki yapıların mevcut devlet hastanesi kadrosuyla ortak kullanım modeli şu an durma noktasına gelmiştir. Tıp öğrencileri her branşta 1 veya 2 öğretim üyesinden eğitim alabilmektedir. Öğretim üyesi kadrolarının hangi amaçlarla açılıp, alımların nasıl yapıldığını herkes bilmektedir. Özet olarak kuruluş amacının çok uzağında olan bu tıp fakültesi kapatılarak, mevcut devlet hastanesi güçlendirilmeli gerekirse şehir içine semt polikliniği açılmalıdır.
Dr. Tansu 4 hafta önce
Halkımız verdiği oyların sonuçlarına katlanmayı öğrenecek. Şehir hastanelerine ayrılan para sağlık bakanlığının bütçesini geçti. Bunları düşünmezsek asansör de bozulur, randevu da bulamaz doktor da bulamaz. Bir daha ki seçimde halkımız doğru yere basarsa mührü hepsi düzelir.
dayı 4 hafta önce
salih bey siz ne anlatsanız boş sağlıkta şiddete karşıyız ama öncelikle özel sektör çalışanları ve bazı kurum çalışanlarının tavırları hoş değil gelelim asansör ve diyer söylediklerinize hepsi ama hepsi doğru bu söyledikleriniz acaba hangi kuş beyinlini zoruna gitmiş merak ettim . sağlık bakanlığı zaten laçka millet vekilleri zaten dünyadan bir haber ruhlar aleminde gece bekçiliği bile yapamazlar il yöneticimiz hangi valimiz yeni geldi eğriyi düzelteceğini şaşırdı sağlık müdürlüğü deseniz liyakat sız insanların elinde oyuncak yani demem o ki tüm kurumlar saldım çayıra mevlam kayıra eski yöneticilerimizden en azından yardım alın mesala niyazi hocamdan umut hocam ve daha önce o kurum ayakta tutmayı başaran hocalarımızdan nerde düşünecek beyinli adamlar gerçi her şeyi onlar bilyor olmayan beyinleriyle dost acı söyler şu anki yöneticilerden bir cacık olmaz nato kafa nato mermerler Allah halkın yardımcısı olsun
süleyman 4 hafta önce
Salih bey öncelikle size teşekkür ederim yazınızı takdirle karşıladım, hastaneni durumu ortada daha doğrusu araştırma hastanesi güya, biz eşim için göz polikliniğinden sıra almak için epey emek harcadık sonunda muayene olduk ancak bu seferde göz kataraktı için tam donanımlı hastane gerekiyormuş onun içinde izmir den sıra almak için epey emek harcadık sonunda şükür aldık bu süreç yaklaşık 5-6 ay sürdü, bizim hastanemizin donanımı yokmu üniversite hastanesi sözde bu benim yaşadığım sadece birtanesi bir çok insan mağdur durumda bu mu sağlıkta çağ atlamak boş boş konuşanlara aldırış etmeyin siz devam edin yazmaya fikri hür vicdanı hür basın önemli olan bu başarılar dilerim
Harun Gök 4 hafta önce
Bişey diyecem ama yine kimse aldırmayacak Atakulede yaptığım ikaza kimse aldırmadığı gibi ge şindi boş kaldığı gibi neye benzwdiği belli olmadığı gibi...neyse Çözüm şu ; eski Devlet Hastanesi ve ek Binaları yıkılıp yerine 15 katlı ( tabiiki yeraltı otoparklı) büyük bir Hastane yapılsa bunuda Belediye yapıp sağlık Bakanlığına kiralasa hem sağlık sorunumuz çözülmüş olur hem Belediye Serie gelir elde eder hem Görüntü düzelir saymakla bitmez faydaları. ŞImdiki Hassan Tıp Fakültesinin olsun. Tek Çare bu, gerçek çare bu. Başkan Mehmet Çakın bunu Sen yapmazsan senden sonra gelen yapar .
Selami türkhan 3 hafta önce
Sağlık sistemi çökmüştür.gündeme getirdiğiniz için teşekkürler.hastane tuvaletlerin deki pissuvarlarla uğraşan bir yönetim hiçbir sorunu çözemez
Zihni 4 hafta önce
Öncelikle yazınız için tşk ederim. Sağlık hizmetleri konusunda halkımızın ve sizlerin ne kadar bilgili olduğunu görme fırsatı verdi. Benim önerim öncelikle her branştan en az 10 ar tane uzman hekim ataması yapılmalı. Hekimler ve hastane 8 er saatten 3 vardiya poliklinik yapsın. Böylelikle randevu sorunu hemen çözülür. Eski hastane de hemen açılsın 2 şer mr, 3 er tane tomo alınsın. 10 ar Dr da oraya atansın. Şaaak diye çözülür sorunların hepsi... Ya da Avrupa'yı amerikayı araştıralım. Oralardaki mükemmel sağlık sistemini ülkemize getirelim. Maaşından çalışma saatine hepsini Avrupa'dan alalım. Amerikayı yeniden keşfetmeye lüzuö yok. Tşkler