Biyografi

Biyografi / Öne Çıkanlar

Biyografi / Yeni Eklenenler

Haluk Bilginer Kimdir?
Haluk Bilginer Kimdir?

Haluk Bilginer, üç çocuklu bir çiftin ortanca çocuğuydu. Haluk Bilginer 5 Haziran 1954 de hayata gözlerini açtı. Asıl adı Nihat Haluk Bilginer'dir. Annesinin adı Bedriye, babası ise tahsindi. Babası İzmir’de sigortacılık yapmakta annesi ise ev hanımıydı. Haluk bilgiler lisede tiyatro yarışmasına katıldı ve orana ödül aldı. Bu onun ilk ödülüydü. 1972 senesinde Ankara devlet konservatuarın tiyatro bölümünü okumaya başladı ve 4 sene sonra bu bölümü bitirerek mezun oldu. Mezun olduktan sonra haluk Bilginer İngiltere’ye gitti. Orada da 1 sene bu bölüm ile ilgili dersler aldı.

Haluk Bilginer kariyeri

1980 senesinden sonra haluk Bilginer İngiltere’de yaşadı. Bu onun için çok iyi oldu. Çünkü orada birçok kez tiyatroda, filmlerde oynama imkânı buldu. İngiltere’de kariyeri sonlanınca 1993 senesinden sonra ülkesine döndü. Haluk Bilginer 1992 de Zuhal Olcay ile hayatını birleştirdi. Eşi ile birlikte Hollywood'da 'indiana-jones dizisinde oynadı. Haluk Bilginer aldatma, kan kardeşleri, derin bir soluk al, çöplük, gibi oyunlarda da başrolde oynadı. Daha sonra odeon sineması kiralamak istedi. Fakat 1996 da bir yangın çıktı ve haluk Bilginer’in bütün emekleri yerle bir oldu. Haluk Bilginer birçok dizide daha kendini gösterdi. Gecenin Öteki Yüzü, Tatlı Hayat, Ezel, Kaçak, Masum, Şahsiyet gibi dizilerde oynadı ve bu diziler o dönemde çok tutuldu. Bilginer 1999 senesinde ise eşi ile beraber oyun atölyesi açtı.

Haluk Bilginer ödülleri

Haluk Bilginer hayatı boyunca birçok ödüle layık görülmüştür. İşte haluk Bilginer’in ödülleri aşağıdaki gibidir.

Afife Tiyatro Ödülleri, En iyi erkek oyuncu, Histeri; Ankara Sanat Kurumu, En iyi çevirmen, Aldatma; 1997 yılında ÇASOD, En İyi Oyuncu, Masumiyet ve 34. Antalya Film Şenliği, En iyi erkek oyuncu, Masumiyet; 1998 yılında Ankara Film Festivali, En iyi erkek oyuncu, Masumiyet; Adana Altın Koza, En iyi erkek oyuncu, Masumiyet ve Nihavent Mucize; Angers (Fransa) Film Festivali, En iyi erkek oyuncu, Masumiyet; 2004 yılında 9. Sadri Alışık Ödülleri, En İyi Erkek Oyuncu, Neredesin Firuze.