Biyografi

Biyografi / Öne Çıkanlar

Biyografi / Yeni Eklenenler

Halit Ziya Uşaklıgil Kimdir?
Halit Ziya Uşaklıgil Kimdir?

Bir döneme adını yazdırmış olan Halit Ziya Uşaklıgil hakkında merak edilen birbirinden farklı sorular bulunmaktadır.

1986 yılında İstanbul’da dünyaya gelen Halit Ziya Uşaklıgil kimdir? Özellikle eserlerini okuyanların merak ettiği konulardan biridir. Ailesi Uşak’ta helvacılık ile uğraşmaktayken İzmir’e göç etmiştir. Uşşakizade olarak anılan ailesi zengin bir ailedir. Ailesi daha sonrasında İstanbul’da da şube açmıştır. Ardından bu şube sermayesi ile birlikte oğulları Hacı Halil Efendi’ye verilmiştir. Hacı Halil Efendi’nin üçüncü çocuğu olarak dünyaya gelmiş olan Halit Ziya Uşaklıgil İstanbul da doğmuştur.

Eğitim Hayatı

İstanbul da askeri rüştiye de eğitim almış olan Uşaklıgil babasının işlerinin kötüleşmesi üzerine annesi ile İzmir’e dedesinin yanına dönmüştür. Eğitim hayatına burada devam etmiştir. İzmir Rüştiyesinde eğitimine devam ederek 1878 yılında mezun olmuştur. Aynı zamanda babasının işlerini düzene koyarak İzmir’e gelişiyle evde sığıntı olma hissini de üzerinden atmıştır. Bu sayede ikinci eğitim almaya hazırlanmıştır. Frenk Mahallesi’nde Alioti bölümünde bulunan Auguste de Jaba adlı avukatın emri altına verilmiştir.

Halit Ziya Uşaklıgil Hayatı

Babasının katibi olarak çalışmaya başlamıştır. Edebiyata meraklı olması ve yaptığı işin buna uygun olmaması nedeniyle farklı iş tavsiyelerini dikkate almaya başlamıştır. İstanbul da hariciyeci olmak için başvuru yapmıştır. Ancak sonuç alamamıştır.

İzmir’e döndükten sonra rüştiye öğretmenliği yapmaya başlamıştır. Daha sonrasında ise Osmanlı Bankası’na giriş yapmıştır. Ardından ise 1893 yılında İzmir’den ayrılarak İstanbul’da Reji Genel Müdürlüğü’nde başkatip olarak çalışmaya başlamıştır. Çalışma hayatını devam ettirirken aynı zamanda Servet-i Fünun’a katılmış ve edebiyat ile ilgili faaliyetlere yoğunlaşmıştır. Meşrutiyet’ten sonra ise Darülfünun Edebiyat Fakültesi’nde batı edebiyatı üzerine eğitim almıştır. 1090 yılında Mabeyn Başkatibi olmuştur. Yaşadığı dönemde Halit Ziya Uşaklıgil hayatı ile de aldığı kararlar ile de edebiyata yönelmiştir.

Başkatibi olarak yaptığı görevinden ayrıldıktan sonra bütün hayatını edebiyata ayırmıştır. 23 Mayıs 1945 tarihinde de İstanbul da hayata gözlerini kapatmıştır.

Halit Ziya Uşaklıgil Eserleri

Edebiyata olan ilgisi ile Halit Ziya Uşaklıgil eserleri üzerinde yoğunlaşarak çok sayıda eser kaleme almıştır. En önemli eserleri Aşk-ı Memnu, Kırık Hayatlar, Saray ve Ötesi Mai ve Siyah idi.