Yıllardır hukuk mücadelesi veren işçiler Çimse-İş üyesi değil miydi?

Yönetimsel ve maddi sorunlar nedeniyle Mayıs ayında bu tarafa kapalı olan Umpaş Holding’e bağlı Seranova Seramik’in Bien Seramik ile varılan anlaşma neticesinde Eylül ayı gibi açılması bekleniyor.

GÜNCEL 13.07.2020, 09:44 13.07.2020, 11:00

Yıllardır hukuk mücadelesi veren işçiler Çimse-İş üyesi değil miydi?

Yönetimsel ve maddi sorunlar nedeniyle Mayıs ayında bu tarafa kapalı olan Umpaş Holding’e bağlı Seranova Seramik’in Bien Seramik ile varılan anlaşma neticesinde Eylül ayı gibi açılması bekleniyor.

GÜNCEL 13.07.2020, 09:44 13.07.2020, 11:00
Yıllardır hukuk mücadelesi veren işçiler Çimse-İş üyesi değil miydi?
Zor günler geçiren 5 bin beş yüz hissedarlı Umpaş Holding’in amiral gemisi olan Seranova Seramik’te işçiler adına sevindiren bir gelişme yaşandı.
Geçtiğimiz hafta Uşak Vali Yardımcısı Muammer Balcıyı ziyaret eden Bien Seramik ve Seranova Seramik temsilcileri ve Çimse-İş Sendikası Uşak İl Temsilcisi Ali Murat Yalçındağ, yapılan anlaşma hakkında bilgi verdiler.

Yapılan anlaşmanın detayları tam olarak bilinmemekle birlikte, bu anlaşmanın Mayıs ayında İŞKUR ile varılan anlaşma ile işsizlik maaşından yararlandırılarak izine çıkarılan 200'ün üzerindeki işçi adına mutluluk verici bir gelişme olduğu tartışılmaz bir gerçektir.

Uşak Gündem olarak, Seranova Seramik’te yaşanan sorunlar hakkında işçilerin temsilcisi olması hasebiyle ilk ağızdan bilgi almak için Çimse-İş Sendikası Uşak İl Temsilcisi Ali Murat Yalçındağ’ı telefon ile arayarak konu hakkında konuşmak istediğimizi belirttik, ne yazık ki kendisinin yoğun olması ve zamanın kısıtlı olması nedeniyle görüşme gerçekleşmedi, bizde kendisine elimizdeki bilgiler çerçevesinde bu konudaki haberlerimizi yazacağımızı dilerse cevap hakkının saklı olduğunu ifade ettik.

BİR ÇOK KONUDA BELİRSİZLİK DEVAM EDİYOR

Güzel haberler gelse de bir çok konuda belirsizlik devam ediyor, edindiğimiz bilgiye göre Mayıs ayında işsizlik ödeneğinden yararlandırılarak izne çıkarılan 200'ün üzerindeki işçi adına Çimse-İş Sendikası tarafından açılan dava var, Çimse-İş Sendikası Uşak İl Temsilcisi Ali Murat Yalçındağ’a soruyoruz;

- Açılan davalar ne olacak?

- Tekrar iş başı yapan arkadaşların tazminatları ne olacak?
- İşçilerin tazminat haricinde alacaklı olduğu ikramiye, maaş vs.. ne zaman ödenecek?
- Toplam kaç kişi geri çağrılacak?
- İşe çağrılan ama işe dönmeyen işçilerin durumu ne olacak, bu işçilerin tazminatlarını alması konusunda ve gerekirse açılacak davalarda destek olacak mısınız?

YILLARDIR HUKUK MÜCADELESİ VEREN ÜYELERİNİZ İÇİN NE YAPTINIZ?

Yukarıda bahsettiğimiz işçiler haricinde Seranova Seramik’te, önceki yönetim ve şimdiki yönetim döneminde onlarca işçi işten çıkarıldı yada sorunlar nedeniyle işi bırakmak zorunda kaldı, bu işçilerden bazılarının davaları hala devam ediyor, bazıları davayı kazandığı halde yıllar geçmesine rağmen tazminatlarını alamadı.

Burada Çimse-İş Sendikası Uşak İl Temsilcisi Ali Murat Yalçındağ’a sormak istediğimiz hususlar şunlar;
- Bu işçiler işten çıkarılırken, yada işi bırakmak zorunda kalırken sendika olarak olaya müdahil oldunuz mu?
- Yıllarca sendikanıza aidat ödeyen bu insanlar aylarca hukuk mücadelesi verirken ne gibi desteklerde bulundunuz?
- Hala davaları devam eden bazı işçilerin davalarına müdahil olmayı düşünüyor musunuz?
- Fabrika tarafından tazminatları için ödeme planı belirlenen ama aylardır paralarını alamayan işçilere, paralarını almaları noktasında destek olacak mısınız?

Yorumlar (7)
Umpaşzede 3 yıl önce
Türk iş başkanı bile asgari üçret tesbit komisyonunda ne dedi gülerek aynı yönetimin kolu çimse bana dokunmayan yılan bin yaşasın ben aidatı mı alayım yan gelip uzaktan anası ağlayanlara bakayım 8 aydır hangi bir işcisinin yanında durmuş lar kime ne desteği çıkmışlar görelim ama aidat ı Bi almasın bak neler oluyor fabrika açılır açılmaz işci alacağından önce aidatını almaz sa ben de kendimi çayzade in önünde yakarım o derece işciyiz düşünen yok olsa bu hale gelmezdi bu fabrika herkez kendi cebini düşündü uluçay dan sonra vah ki vah hissesi olanlara emeği kalanlara
eski seramikci 3 yıl önce
çimse-iş sarı sendikanın bayrak taşıyanıdır
Seramikçi 3 yıl önce
5500 hissedar ne zaman parasını aldı ki. Umpaş çalışanlara maaş yerine hisse senedi dağıtmadı mı hiç? O zaman sendika temsilcisi olanlar neden ses çıkarmadı?
Adem 3 yıl önce
Ben Hitit de çalışıyorum 2009 yılında aynı döküntüyü bizde yaşadık fabrika kapanmıştı 2009 nisan ayı başında açıldı çalışmaya başladık sendikamız sağolsun tüm alacaklarımızı aldı Ali Başkan müthiş

mücadele verdi. Buda böyle biline.
Bilirkişi 2 yıl önce
Bu gibi durumlarda öncelik, fabrikanın açılması ve üretime başlamasıdır. Değer üretmeye başladığında şirkete para akışı da başlar. Böylece borçlar için ödenek oluşturulur. Çalışmadan para kazanılmaz, kazanılmayan paranın da kimseye dönüşü olmaz.
mazlum e. 2 yıl önce
Bu sahtekar organize yönetimi ve ak partili vekillerin istediği fabrikanın batması arkadaşlar inanmayın bunların yalanına! Madem açılsın istiyorlar yıl olmuş çalışmayan fabrikadan ödeyemeyeceği miktar parayı neden istiyorlar? Kimse borcun üstüne yatalım demiyor! Açın fabrikamızı çalışıp ödeyelim diyor! Çalışmadan nereden bulacak bu fabrika parayı?

Geçenlerde Uşak chp vekili bu konuyu meclise taşıdığında, "aman chp'nin başarısı olmasın" diye engelleyen ak parti ve mhp değil miydi? chp'li vekilin sözleri üzerine organize elektrik ve doğalgazı açsaydı bu başarı chp'li vekilin başarısı olacaktı ancak işin içerisine siyaseti sokup engellediler! Madem delikanlısınız açıklayın! Bir kere olsun bu durumu meclise taşımış mı ak partili ya da mhp'li vekiller? Yok! Ancak engellemek için ellerinden geleni yapıyorlar sizce neden? Bu fabrika batarsa öldüm paraya yandaşlardan biri alacak da o yüzden! Bu yüzden çalışmasına izin verilmiyor, batması bekleniyor şirketin uyanın!

Öyle ya da böyle bu fabrikanın çalışanları, işçileri, mazlumları olarak fabrikamızın açılmasını istiyoruz! Kim alacak ya da yapacaksa artık DAYANACAK GÜCÜMÜZ KALMADI!!! Fabrikamızı açın, izin verin çalışalım borçlarımızı ödeyelim! Sanılmasın ki bizler azız, bizler sadece fabrikada çalışan 500 - 600 kişi değiliz! Bizleri bilen tanıyan ailelerimiz olsun eşimiz akrabamız dostumuz kardeşimiz olsun 10 binlerce insanız!

Elbette ki seçim günü geldiğinde ak partinin ve mhp'nin bize attığı bu kazığı unutacak değiliz!!! Bu işin elbet yarını da var sayın vekiller unutmayın! Siz chp'nin başarısı olmasın diye engel oluyorsunuz ancak burada mağdur ettiğiniz sadece BU ÜLKENİN VATANDAŞLARIDIR! Bugün sizler bizim bu zor zamanımızda bize nasıl sırt çevirdiyseniz seçim günü de bizler size sırt çevireceğiz merak etmeyin! Etme bulma dünyasıdır bu dünya.
Umpaş mağduru 5 ay önce
Allah razı olsun kardeşim çok güzel özetlemişsin olayı.