Valilik belediye ve UDAŞ hakkında suç duyurusu

Uşak Barosu’na kayıtlı iki avukat Ezgi Sağcan ve Volkan Berber, Pazar günü yaşanan doğal gaz kesintisi ve ardından yaşanan patlamalar ile ilgili yetkililer hakkında suç duyurusunda bulundu.

GÜNCEL 15.12.2020, 16:06

Valilik belediye ve UDAŞ hakkında suç duyurusu

Uşak Barosu’na kayıtlı iki avukat Ezgi Sağcan ve Volkan Berber, Pazar günü yaşanan doğal gaz kesintisi ve ardından yaşanan patlamalar ile ilgili yetkililer hakkında suç duyurusunda bulundu.

GÜNCEL 15.12.2020, 16:06
Valilik belediye ve UDAŞ hakkında suç duyurusu

Sağcan ve Berber, yazılı olarak ortak yaptıkları açıklamada, Uşak Valiliği, Uşak Belediyesi ve UDAŞ hakkında “Kamu Güvenliğini Tehdit Etmek”, “Görevi İhmal” den Uşak Cumhuriyet Başsavcılığı’na suç duyurusunda bulunduklarını ifade ettiler.

Genç avukatlar açıklamalarında; "Sağcan & Berber Avukatlık Ortaklığı olarak bizler de 14 Aralık’tan beri evimizde ve iş yerimizde korku içindeyiz. Tıpkı hemşerilerimiz gibi 187’yi defalarca aradık ve ulaşamadık. Evlerimize ve işyerimize UDAŞ ekiplerinin gelip gelmediğinden bizler de haberdar değiliz. Bizlerin de evinde veya işyerinde benzer patlamalar olabilirdi. Şu andan itibaren olup olmayacağını da bilemiyoruz. Evimizde ve işyerimizde güvenle oturmak için hemşerilerimiz gibi UDAŞ yetkililerinin kontrol yapmasını bekliyoruz, ancak yetkililere ulaşamıyoruz. Ortada çok açık bir ihmal var. Patlamalardan zarar gören vatandaşların da kusurun tespiti bakımından gecikmeksizin savcılığa başvurmalarını öneriyoruz. Uşak Belediyesi, Uşak Valiliği ve UDAŞ’tan kusur hangi kurumda olursa olsun idarenin sorumluluğu çerçevesinde vatandaşların zararını tazmin etme hakkı vardır.

Bugün Uşak Valiliği, Uşak Belediyesi ve UDAŞ hakkında “Kamu Güvenliğini Tehdit Etmek”, “Görevi İhmal” den Uşak Cumhuriyet Başsavcılığı’na suç duyurusunda bulunduk. Sorumlular kim olursa olsun yargı önünde hesap vermelidir. Cumhuriyet savcılarımızı göreve çağırıyoruz. Basına ve kamuoyuna saygıyla duyururuz” dedi.

BASINA VE KAMUOYUNA

UŞAK BELEDİYESİ, UŞAK VALİLİĞİ VE UDAŞ HK. SUÇ DUYURUSU

Uşak Fevzi Çakmak Mahallesi'nde, 13 Aralık 2020 tarihinde saat 10.00 sıralarında Uşak Belediyesi'nin yaptığı alt yapı çalışması sırasında bir kepçenin doğalgaz boru hattına zarar vermesi nedeniyle doğalgaz sızıntısı meydana gelmişti. Bunun üzerine Uşak Doğalgaz A.Ş. (UDAŞ) ekipleri, bölgedeki gaz akımını kesip, patlayan borunun onarımı için çalışma başlatmıştı.

Uşak Valiliği’nin internet sitesinden 13 Aralık tarihinde yapılan resmi açıklamada “İlimizde sabah saatlerinde doğalgaz ana çelik hattında bir hasar meydana gelmiştir. Bu sebeple ilimizde doğalgaz kesintisi yaşanmaktadır. Sorunu en kısa sürede çözüme ulaştırmak amacıyla hasar tamir çalışmaları başlamıştır. Kamuoyuna duyurulur.” Denmiştir.

Vatandaşların gaz arzı sağlandıktan sonra izlemesi gereken adımlar hakkında bilgilendirme yapılmamıştır. UDAŞ ve Uşak Belediyesi’nin sosyal medya hesabı twitter üzerinden 13 Aralık tarihinde yapmış olduğu; “Değerli Abonemiz, Şehrimizin doğal gaz tedariğini sağlayan ana boru hattında meydana gelen hasar teknik ekiplerimizce giderilmiştir. Gece boyunca şehrin tamamına kademeli olarak gaz verilecek ve bu süreç sabaha kadar tamamlanacaktır. 200 kişiden oluşan konusunda uzman UDAŞ saha ekibi gece boyunca bina girişlerinde bulunan servis kutularından kurulum işlemlerini yapacak ve eş zamanlı olarak bina sakinlerine bilgi verecektir. Ekiplerimiz servis kutularında işlem yapana kadar, kombi ve ocak vanalarınızı kapalı durumda tutunuz. Binanıza doğal gaz arzı sağlandıktan sonra; ocak vanalarınızı açık konuma getirerek ocağınızın yanıp yanmadığını kontrol ediniz. Ocağınız yandıktan sonra, kombi vanasını açınız. Kombinizi resetleyiniz ve bunu takiben kombinizi çalıştırınız. Sabrınız için teşekkür ederiz.” uyarı açıklaması var ise de bu uyarılar vatandaşlara yerel medya, ana akım medya, SMS, cami ve şehir hoparlöründen iletilmemiş; yalnızca UDAŞ ve Uşak Belediyesi twitter hesabını takip eden Uşaklı vatandaşlar uyarılardan haberdar olmuştur.

14 Aralık 2020 tarihinde gaz arzının sağlanmasının akabinde resmi açıklamalara göre iki evde doğalgaz patlaması meydana gelmiş olup vatandaşlar yaralanmış ve ciddi mal kayıpları yaşanmıştır. Diğer yandan patlama dolayısıyla yaşanan panik nedeniyle mahalle sakinleri sokağa dökülmüş, COVID-19 bulaşma riski ile karşı karşıya kalmışlardır.

Uşak Valisi Funda Kocabıyık tarafından patlama gerçekleşen 2 evde 14 Aralık’ta yerinde inceleme yapılmış; “Valilik ve Belediye olarak patlamaların sebebini soruşturacağız.” Açıklaması yapılmıştı.

14 Aralık’taki patlamaların akabinde aynı tarihte UDAŞ, Uşak Belediyesi ve Uşak Valiliği internet siteleri ve twitter hesaplarından;

“15.12.2020 Salı günü itibarıyla UDAŞ ekipleri; şehrin gaz verilemeyen noktalarına müdahale etmeye başlayacağından; Bu süreçte;

1. Evlerine henüz gaz verilmeyen vatandaşlarımızın mutlaka UDAŞ ekiplerini beklemeleri ve kesinlikle regülatörleri açmaya teşebbüs etmemesi

2.  Mutlaka gelen ekipleri yönlendirmek için evde bir kişinin bulunması

3. Ocakların ve kombilerin kapalı olduğunun kontrol edilmesi

4. Acil durumlarda Alo 187 hattından iletişime geçilmesi gerekmektedir.”

Uyarısı yayınlandı ancak bu uyarılardan da internet ve sosyal medya kullanmayan vatandaşlar haberdar olamadılar.

Diğer yandan UDAŞ’a ait acil durum hattı olan ALO 187’ye ise vatandaşlar erişim sağlayamadılar ve vatandaşların ne yapacaklarını öğrenmek üzere, panik ve korku ile hattı arayacakları hesaba katılmaksızın gerekli önlemler alınmadığından,  ALO 187 daima meşgul kaldı ve acil durumda olup da evinde gaz kaçağı meydana gelen vatandaşlar dahi söz konusu ihbar hattına ulaşım sağlayamadı. UDAŞ’ın twitter hesabında vatandaşlar tarafından yapılan yorumlarda Alo 187’ye ulaşılamadığının görüntülerine yer verilmiştir.

Tüm bunların ardından bir patlama da 15 Aralık 2020 tarihinde gerçekleşti.

Vatandaşların bir kısmı açıklanan önlemlere uysa da, bu önlemlerden haberdar olmayan vatandaşlar halen yaygın iletişim araçları ile haberdar edilmediğinden, olası bir patlamanın daha meydana gelmesi an meselesidir; patlama mahallinde ve komşu yerleşim yerlerindeki vatandaşların canı ve malı risk altındadır. Diğer yandan patlamaların sebebi halen tespit edilemediğinden açıklanan önlemlerin de koruyucu olup olmadığı bilinmemektedir.

İki patlamanın ardından yapılan sosyal medya duyurusunda UDAŞ ekipleri gelmeden regülatörlerin açılmaması uyarısı yapılsa da, evlere UDAŞ ekiplerinin gelip gelmediği, kontrolleri yapıp yapmadığı konusunda vatandaşlar bilgi sahibi değiller. Bu husus da yine UDAŞ twitter hesabında yapılan yorumlarda sıkça dile getirilmiştir. Diğer yandan herkesin evinde bir kişiyi bulundurması da hayatın olağan akışına aykırı bir beklentidir.

Halen patlamaların nedeni, sorumlusu belirlenmiş değil, belirlendiyse de kamuoyuna açıklanmış bir bilgilendirme yok. Şu anda şehirde kaos ve bilinmez bir bekleyiş hakim. Uşak Valiliği krizi yönetemez hale gelmiştir. Vatandaşlar korku içinde, şans eseri yaşamaktadırlar.

Sağcan & Berber Avukatlık Ortaklığı olarak bizler de 14 Aralık’tan beri evimizde ve iş yerimizde korku içindeyiz. Tıpkı hemşerilerimiz gibi 187’yi defalarca aradık ve ulaşamadık. Evlerimize ve işyerimize UDAŞ ekiplerinin gelip gelmediğinden bizler de haberdar değiliz. Bizlerin de evinde veya işyerinde benzer patlamalar olabilirdi. Şu andan itibaren olup olmayacağını da bilemiyoruz. Evimizde ve işyerimizde güvenle oturmak için hemşerilerimiz gibi UDAŞ yetkililerinin kontrol yapmasını bekliyoruz, ancak yetkililere ulaşamıyoruz. Ortada çok açık bir ihmal vardır. Patlamalardan zarar gören vatandaşların da kusurun tespiti bakımından gecikmeksizin savcılığa başvurmalarını öneriyoruz. Uşak Belediyesi, Uşak Valiliği ve UDAŞ’tan kusur hangi kurumda olursa olsun idarenin sorumluluğu çerçevesinde vatandaşların zararını tazmin etme hakkı vardır.

Bugün Uşak Valiliği, Uşak Belediyesi ve UDAŞ hakkında “Kamu Güvenliğini Tehdit Etmek”, “Görevi İhmal” den Uşak Cumhuriyet Başsavcılığı’na suç duyurusunda bulunduk. Sorumlular kim olursa olsun yargı önünde hesap vermelidir. Cumhuriyet savcılarımızı göreve çağırıyoruz. Basına ve kamuoyuna saygıyla duyururuz.

Yorumlar (8)
Yusuf Cicek SMMM 4 ay önce
Avukat arkadaslara cok tesekkurler Usak halkinin hislerine tercuman olmuslar.Apartmanimiza ekip gelip gelmedigini bilmiyoruz.Allaha emanet gaz kullaniyoruz
Belediye başkanı ve vali istifa etmeli ! 4 ay önce
Uşak'a ve Uşaklilara sahip çıktıkları için bir vatandaş olarak avukatlara , teşekkür ediyorum . Liyakatsiz , bilinçsiz , sorumsuz ve beceriksiz yetkililer şehri yaşanmaz hale getiriyor ,bir an önce istifa etmeliler !
REFİK KORALTTAN 4 ay önce
hukuki yönden avukat arkadaşların halkın sözcüleri olarak bu girişimlerini yürekten destekliyorum.lakin kimi kime şikayet edeceksin diye bir klişeleşmiş söz misali bu yargı sistemimizin ne hallerde olduğunu bildiğimiz şu günlerde bundan birşey çıkabileceğine inanıyormusunuz. herzaman ne deniyor burası türkiye? 5 çete diye anılan mütahit firmalardan cengiz inşaatın sahibi mehmet cengiz hakkında bizlere yapmış olduğu küfürden dolayı suç duyurusunda bulunduğum halde hala o günden beri en ufak bir adli makamlardan cevap bile gelmedi.mağdur olan mağduriyetiyle ne yazıkki başbaşa kalmaktadır.?
Mağdur, Mağrur ve Huzursuz 4 ay önce
Bazen bir şeyler oluyor ve tekrar iyilik ve güzellikleri görüp umutlanıyor insan. Mesleklerini kamu vicdanın yönünde hiç bir şekilde düşünmeden tereddütsüz ortaya koyan bu insanları yanında olmaktan gurur duyarım. Liyakatsiz, ilkesiz, bir birine çanak tutan, menfaat ve beklentilerin dünyasında yaşayan bu olaylarda sorumlu aramayıp sessiz kalan şehirin ahkam kesenleri... Bu konuda kaldırdığınız her taşın altından çıkan sorumluluk, ve üstlenilmesi gereken sonuç basiretsiz ve belirli bir kesime hitap eden yandaş yöndaş zihniyeti olacaktır. Bi bitmediler, gitmediler. Bu işlerde verilen hizmetin sorgulanmasına izin vermeyen zihniyetin kime hizmet ettiği bellidir.
Ali 4 ay önce
Kimseyi savunduğumdan değil ama Bunlar avukat olmuşta ama cahillikte baya ileri kalmışlar bütün saydığı birimler gaz kesintisinin olduğu dakikadan itibaren her uyarısını yaptı ama bir kaç vatandaşın acelesi kendi açmaya yada bilinçsiz ce açtırmaya kalktığı için bir çok vatandaş şuan mağdur bi halt yapacaksanız bilinçsizlere yapın patlama olan evlerdekiler kendi haraları yüzünden olduğunu kendileride itiraf ediyor bedavadan konuşmanıza gerek yok
Hayat 4 ay önce
Hiç bir uyarı yapılmadı açılmaması için dedikleri gibi camilerde neden anons verilmedi sosyal medyayı takip eden var edemeyen var bugün ayın 16 olay olalı 2 gün oldu bugün caddelere aviş asılıyordu neymiş dogalgazları yetkililer gelmeden açmayın iş işten geçtikten sonramı vatandaş uyarılıyor
Yasi 4 ay önce
İlk günden itibaren gerek anons gerek sms gerek sosyal medya uyarıları hep yapıldı. Hata kusur yokmudur evet tabiki vardır. Ama sizin gibi fırsatçılara Allah fırsat vermesin. Madem avukatiz diye geciniyorsun ilk önce fırsatçılık yapıp tüpleri 50-90 lirası atanlarla uğraşın
MEHMET S. 4 ay önce
Genç avukatlarımızın emeklerine sağlık inşAllah iyi bir sonuç elde edilir