Vali Dr. Turan Ergün; “ Çağdaş muasır medeniyetler yolunda en önemli adım: “Cumhuriyet”

Uşak Valisi Dr. Turan Ergün, Türkiye Cumhuriyeti’nin kuruluşunun 99. Yıl dönümünü kutladı.

GÜNCEL 28.10.2022, 12:22

Vali Dr. Turan Ergün; “ Çağdaş muasır medeniyetler yolunda en önemli adım: “Cumhuriyet”

Uşak Valisi Dr. Turan Ergün, Türkiye Cumhuriyeti’nin kuruluşunun 99. Yıl dönümünü kutladı.

GÜNCEL 28.10.2022, 12:22
Vali Dr. Turan Ergün; “ Çağdaş muasır medeniyetler yolunda en önemli adım: “Cumhuriyet”

Vali Ergün, yazılı olarak yayınladığı kutlama mesajında, “Türk Milletine ve gençliğine bırakılmış en büyük miras ve vazgeçilmez bir değer olan Türkiye Cumhuriyeti’nin kuruluşunun 99. yıldönümünü büyük bir sevinç ve gururla kutluyor, milletçe bu heyecanı paylaşıyoruz” dedi.

29 Ekim 1923, ulusumuzun tarihinde önemli bir dönüm noktası olduğunun altını çizen Ergün; Yüce meclisimiz Gazi Mustafa Kemal Atatürk önderliğinde; “Egemenlik Kayıtsız Şartsız Milletindir” ilkesiyle Cumhuriyeti ilan etmiş, ülkemizin çağdaş ve muasır medeniyetler seviyesine ulaşması yolunda en önemli adımı atmıştır.

Cumhuriyet, her türlü zorluk ve yokluğa rağmen, milletimizin özünde var olan bağımsızlık ve hürriyet aşkının, güçlü bir Türkiye kurma azim ve kararlılığının gurur verici eseridir. Erdemin, faziletin, halk iradesinin, hak ve hukukun, medeniyetin adıdır.

Bu idare sisteminde insan hakları, millî dayanışma, ferdin ve toplumun huzur ve refahı en üst safhadadır. Bu sistemle birlikte ülkemiz; demokrasi, laiklik, hukukun üstünlüğü, insan haklarına saygı ve serbest piyasa ekonomisi gibi çağdaş değerler üzerinde yükselmiş, modern Türkiye’nin inşasında sosyal, siyasal ve ekonomik alanlarda yapılan geniş kapsamlı reformlarla çağın ilerisinde köklü değişiklikler yaşanmıştır” ifadesini kullandı.

“Cumhuriyet Türk kadınına seçme ve seçilme hakkını vermiştir”

Gelişme ve kalkınmaya yönelik yeniliklerin yansıra; Türk kadınlarının siyasal ve toplumsal hayattaki konumları güçlenmiş onlara seçme ve seçilme hakkı verildiğini hatırlatan Vali Ergün açıklamasına şu ifadelerle devam etti:

“Cumhuriyetimizin asırlık kazanımları, ülkemizin müreffeh bir geleceğe doğru yaptığı yolculukta bundan sonra da en büyük gücümüz olmaya devam edecektir. Cumhuriyetimizin ikinci yüzyılında da bu kazanımları daha da geliştirerek, Türk Milletini ve Türkiye Cumhuriyeti’ni yüceltmek hepimizin ortak hedef ve sorumluluğudur.

Türkiye Cumhuriyeti, çoğulcu demokratik yapısı, dinamik ekonomisi, canlı kültürel hayatı, dengeleri ve ülke menfaatlerini her daim en üstte tutan diplomasisi ile uluslararası saygınlığını koruyarak geniş bir coğrafyada mazlumların hamisi ve umut kaynağı olmaya devam edecektir.

Bugün bizlere düşen görev, Atalarımızın bedelini kanlarıyla ve canlarıyla ödeyerek miras bıraktığı bu emanete sahip çıkmak ve Türkiye Cumhuriyeti’ni her alanda muasır medeniyetler seviyesinin üzerine çıkarmak için durmadan ve yorulmadan çalışmaktır.

Cumhuriyetimizin banisi Gazi Mustafa Kemal Atatürk’e, Millî Mücadele kahramanlarımıza, ülkemizin istiklali ve istikbali uğruna can veren aziz şehitlerimiz ile kahraman gazilerimize sonsuz saygı ve minnetle…

29 Ekim Cumhuriyet Bayramımız kutlu olsun.”

Kaynak: UŞAK GÜNDEM
Yorumlar (0)