Vali Demir’den 3 Ekim Dünya Yürüyüş Günü açıklaması ve davet

Uşak Valisi Salim Demir, “3-4 Ekim Dünya Yürüyüş Günü” nedeni ile yazılı bir basın açıklaması yaparak, hareketsiz yaşamın dünya genelinde gittikçe ilerleyerek bir yaşam biçimi haline geldiğini vurguladı.
Vali Demir’den 3 Ekim Dünya Yürüyüş Günü açıklaması ve davet

Demir, 3-4 Ekim Dünya Yürüyüş Günü nedeni ile "Sağlık İçin  Hareket Et " sloganı ile 4 Ekim Perşembe günü saat 14:00'da Belediye önünden başlanarak Atatürk Anıtı önüne kadar Sağlık Müdürlüğü personeli ile yürüyüş düzenlendiğini, bu yürüyüşe bütün Uşak halkının davetli olduğunu da belirtti.

Demir’in “3 Ekim Dünya Yürüyüş Günü” nedeniyle yaptığı basın açıklaması şöyle:

“Yürüyüş, tüm yaştaki bireyler için en yaygın ve kolay uygulanabilen dayanıklılık (aerobik) aktivitesidir. Dayanıklılık aktiviteleri vücudumuzun oksijeni kullanma kapasitesini arttıran, büyük kas gruplarının dinamik ve ritmik olarak çalıştığı aktivitelerdir.

Fiziksel aktivitenin sağlığın koruyucu ve geliştirici etkisinin görülebilmesi için günlük aktivitelerin yanı sıra yetişkin yaş grubunda haftanın 5 (beş) günü en az 30 dakika orta şiddette fiziksel aktivite yapılmalıdır.

 5-17 yaş grubu için ise kardiovasküler hastalıklar, diyabet, obezitenin önlenmesi, sağlıklı bir kas-iskelet sistemi gelişimi, anksiyete ve depresyon riskinin azaltılmasının sağlanmasında günde en az 60 dakika orta şiddette fiziksel aktivite yapılmalıdır.

Orta şiddette fiziksel aktivite, solunum veya kalp atış hızında küçük artışlara neden olan orta düzeyde fiziksel efor gerektiren fiziksel aktivitedir. Bunu şu şekilde tanımlayabiliriz; yapılan aktivite esnasında kişi konuşabilir fakat şarkı söyleyemez. Tempolu yürüyüş bu aktivitelere en iyi örneklerden birisidir.

  • Yürüyüşü günlük aktiviteleriniz içerisine kolayca yerleştirebilirsiniz.
  • Gün içerisinde toplu taşıma aracı kullanıyorsanız ineceğiniz yerden bir –iki durak önce inip yürüyebilir veya arabanızı gideceğiniz yerin önüne değil birkaç sokak uzağa park ederek gideceğiniz yere yürüyebilirsiniz.
  • Size en yakın belediyelere ait yürüyüş yollarından veya Gençlik ve Spor İl Müdürlüğü’ne ait spor tesislerinden faydalanabilirsiniz.
  • Tek başınıza egzersiz yapmaktan hoşlanmıyorsanız arkadaşlarınızla yürüyüş grupları oluşturabilirsiniz.
  • Yürüyüşü ailece birlikte zaman geçireceğiniz keyifli bir aktiviteye dönüştürebilirsiniz.
  • Günlük yaşamı mümkün olduğunca aktif geçirmek sağlıklı bir yaşamın ilk adımıdır.

Fiziksel aktiviteden daha fazla yarar elde edebilmek ve sağlığı koruyup geliştirebilmek için düzenli olarak yapılmalı ve yaşamın bir parçası haline getirilmelidir.

Bakanlığımız tarafından yapılan "Türkiye Beslenme ve Sağlık Araştırması " sonuçlarına göre toplumumuzun %71.9’unun hareketsiz yaşadığı belirlenmiştir. Bu nedenle Türkiye Sağlıklı Beslenme ve Hareketli Hayat Programı'nın B.6 başlığının içeriği toplumun fiziksel aktivite alışkanlığı kazandırılmasına yönelik aktiviteleri kapsamaktadır.

Fiziksel aktivite alışkanlığı kazandırılmasında fiziksel aktivite ile ilgili özel gün ve haftaların etkin olarak kutlanması önemlidir. Bu kapsamda "Sağlık İçin  Hareket Et " sloganı ile 4 Ekim Perşembe günü saat 14:00'da Belediye önünden başlanarak Atatürk Anıtı önüne kadar Müdürlüğümüz personeliyle birlikte yürüyüş etkinliği yapılması planlanmıştır. Yürüyüşümüze tüm halkımız davetlidir.”