Vali Demir'den Mevlid Kandili Mesajı

Uşak Valisi Salim Demir, Mevlit Kandili dolayısıyla mesaj yayımladı. 
Vali Demir'den Mevlid Kandili Mesajı

Vali Demir, mesajında, kandil günlerinin önemine değinerek, birlik beraberlik vurgusunda bulundu.

Peygamberimiz Hz. Muhammed'in dünyaya teşrifinin bin 446. senesinin idrak edildiğini aktaran Demir, Hz. Muhammed'in son peygamber olması hasebiyle sadece Cenab-ı Hakk'ın vahiylerini, emir ve yasaklarını iletmekle kalmayıp aynı zamanda güzel ahlakı, engin hoşgörüsü, adaleti, merhameti ve mütevazılığıyla bütün insanlığa kucak açan örnek bir şahsiyet olduğunu vurguladı. 

Müslümanların Cenab-ı Hakk'ın emir buyurduğu yolda gitmesi, Hz. Muhammed’in sünnetlerine sımsıkı sarılmaları gerektiğini vurgulayan Vali Demir, şunları bildirdi:

"İşte bu örnek şahsiyetin yaşayışı, onun hadis-i şerifleri, onun sünneti sayesinde karanlığa gömülen, sapkın düşüncelere ve yollara sapan, putperestlik yapan insanlığın önüne aydınlık ve tertemiz bir yol açılmıştır. Bizler, işte bu nurlu yolda yürüyen insanların bir araya geldiği İslam dininin mensubu olmanın onurunu yaşamaktayız.

Ancak, Müslüman bir toplum olmanın gereği olarak da üzerimize düşen görev ve sorumlulukları yerine getirmeliyiz. Öncelikle Müslüman, güzel ahlaklı olmak zorundadır. Dinimiz her zaman ve her yerde kötülüklerden ve zararlı şeylerden uzak durmamızı, iyiliklere yönelmemizi emretmektedir. Bunun en güzel yolu da efendimizin örnek hayatı ve hadisleri doğrultusunda hareket etmemizdir.

Bu bakımdan, Mevlid Kandili, peygamberimizin yaşayışını, hadis-i şeriflerini, mesajlarını yeniden hatırlamak, yeniden düşünmek ve layıkıyla anlamak için bir fırsattır. 

Bu duygularla, Mevlid-i Nebi’nin, bizlerin, Cenab-ı Hakk'ı ve Hz. Muhammed’i daha çok hatırlamamıza ve zikretmemize, daha çok dualar etmemize, kötülüklerden uzak durmamıza ve iyiliklere yönelmemize vesile olmasını, tüm İslam alemine de barış, kardeşlik ve huzur getirmesini diliyorum."