Uşak’ta “Kadına el kal – ka – maz” etkinliği düzenlendi

Uşak’ta “25 Kasım Kadına Yönelik Şiddete Karşı Uluslararası Mücadele Günü” nedeniyle farkındalık etkinliği düzenlendi.

GÜNCEL 25.11.2022, 15:07

Uşak’ta “Kadına el kal – ka – maz” etkinliği düzenlendi

Uşak’ta “25 Kasım Kadına Yönelik Şiddete Karşı Uluslararası Mücadele Günü” nedeniyle farkındalık etkinliği düzenlendi.

GÜNCEL 25.11.2022, 15:07
Uşak’ta “Kadına el kal – ka – maz” etkinliği düzenlendi

Etkinlik sonrası değerlendirmelerde bulunan Uşak Valisi Dr. Turan Ergün, Uşak’ta “KADES” uygulamasını 10 bin civarında telefonuna indiren ve 2 bin civarında da kullanan kadın olduğunu açıkladı.

25 Kasım Kadına Yönelik Şiddete Karşı Uluslararası Mücadele Günü” nedeniyle Uşak’ta çeşitli etkinlikler düzenlendi. Etkinlikler kapsamında, Bir Eylül Caddesinden 15 Temmuz Şehitleri Meydanına kadar bir yürüyüş gerçekleştirildi.

Yürüyüşe; Vali eşi Hülya Ergün, Uşak Belediye Başkan yardımcısı Zeynep Ceylaner, Uşak Üniversitesi rektör yardımcısı Prof. Dr. Kenan Taş, Uşak Emniyet Müdürü Mesut Gezer, Uşak Jandarma Komutanı Kıdemli Albay Fahri Semiz, il müdürleri ve vatandaşlar katıldı.

“Kadına şiddeti önleme konusunda eğitimde çok iyiyiz”

Yürüyüş sonrası kadına şiddeti önleme konusunda basın mensuplarına açıklamalarda bulunan Uşak Valisi Dr. Turan Ergün şunları söyledi:

“Bugün 25 Kasım Kadına Yönelik Şiddete Karşı Uluslararası Mücadele Günü. Bu konuda devletimiz son yıllarda kurumsal adımlar attı. Yeni yasalar çıkardı. Kadına karşı şiddeti önlemek için bir ulusal eylem planı hazırlandı.

Bizde şu anda 2022 – 2022 dönemi planını uyguluyoruz. Buna paralele olarak bizde il genelinde çalışmalar yürütüyoruz. Çalışmamızın ana mottosu; “Kadına el Kal – ka – maz” mottosudur.

Uşak’ta bu konuda alt yapıyı oluşturma, farkındalık oluşturma çalışmalara başladık. Bu etkinliğimizde farkındalık yaratmak amaçlı düzenlendi.

Uşak’ta, adliye, belediye, Aile Sosyal Hizmetler Müdürlüğü, Diğer kurum ve STK’lardan aldığımız rakamlar ve görüşler konusunda geniş kapsamlı değerlendirme toplantıları yapıyoruz. Kadına şiddeti önleme konusunda nerde olduğumuzu sorguluyoruz.

Bu konuda size Uşak ile ilgili bazı rakamlar vermek istiyorum. Kadına şiddeti önleme konusunda bir “KADES” programı var. Uşak’ta KADES uygulamasını indiren kadın sayısı yaklaşık 10 bin kişi civarında. Kullanan kadın sayısı da 2 bin kadar. Bence 10 bin rakamı düşük. Aslında bu programı sokakta yürürken birileri sizi rahatsız ettiği takdirde kullanabilirsiniz.

Uşak’ta az da olsa şiddet vakalarında artış var

Eğitimde çok iyiyiz. Bize 20 bin kişiye ulaşma hedefi gösterildi. Biz bu konuda 48 bin kişiye ulaştık. Broşür dağıtımı ve farkındalık çalışmalarında gayet iyiyiz. Ancak almamız gereken daha çok yol var diye düşünüyorum.

Uşak’ta 2020 ve 2021 yıllarına göre kadına şiddet olaylarında hafif bir artış var. Ama bu daha çok adliyeye yansıyan aile içi tartışmalar şeklinde. Örneğin iki kız kardeş kavga edip birbirine şiddet uygulamışsa bu da kadına şiddet suçları kapsamında değerlendiriliyor.

Bir de ilimizde kadına karşı uygulanan 600 civarında psikolojik şiddet var. Bunları farkındalık ve eğitimle hep birlikte aşabiliriz. Eğitim çalışması yaptığımız eğitimli ailelerde bu konuda bilinç oluştuğunu ve kadına karşı şiddetin ortadan kalktığını memnuniyetle görüyoruz. Öncelikle aile yapısını korumalıyız. Aile yapısı korunduğu takdirde kadına şiddet de ortadan kalkacaktır.

Uşaklılar kadına şiddet uygulama konusunda çok duyarlı. Uşak, kadına değer verdiğini gösteren bir il. Bu konuda tüm hemşerilerime çok teşekkür ediyorum. Kadın ve erkek bir almanın yarısı gibidir. Kadına fiziksel ayırım dışında bir ayırım yapmamıza gerek yok.

Gerçekten kadına el kalkamaz. Erkeğin yaptığı her işi kadında yapar”.

Etkinlikler, turuncu balonların havaya salınmasıyla son buldu.

(SALİH KILINÇ / HABER)

Yorumlar (1)
dayı 2 hafta önce
her şeyde olduğu gibi bu konuda da göstermelik basın açıklaması çözüm bilindik laf kalabalığı başka yok sebepler biliniyor mu yok bu konuda faktörler neler bilinmiyor ama laf bol şunu yaptık şunu yapacağız sonuç elde var sıfır bu işler kanat önderleriyle akil adamcıklarla şunla yada bunla çözülmez bu iş toplama ceza kanunuyla da çözülmez çözüm her iki tarafında hata ve kusurlarını bilmek neyin nerde yanlış yapıldığını bilmekten geçer yazık ki yaptım oldu mantığıyla değil