Uşak’ta bazı siyasi parti ve STK’lardan alternatif zafer bayramı kutlaması

Uşak’taki bazı siyasi partiler ve sivil toplum kuruluşları 30 Ağustos Zafer Bayramı nedeniyle alternatif tören düzenlediler.
Uşak’ta bazı siyasi parti ve STK’lardan alternatif zafer bayramı kutlaması

Öğleden sonra saat 16.00 da düzenlenen törene; CHP ve İYİ Parti Uşak İl Teşkilatları, Eğitim İş Uşak Şubesi, Uşak Çevre Gönüllüleri Derneği, ÇYDD Uşak Şubesi yöneticileri ve üyeleri katıldı.

Alternatif törenler 15 Temmuz Şehitleri Meydanı’nda bulunan Atatürk Anıtı’na çelenk sunumu ile başladı. Daha sonra Saygı Duruşu ve  İstiklal Marşı okundu. CHP Uşak İl Başkan Vekili Mimara Serdar Varol günün anlam ve önemini belirten bir konuşma yaptı.

Varol konuşmasına, Başkumandanlık Meydan Muharebesinin 26 Ağustos 1922‘de Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk‘ün Komutanlığında başladığını ve 30 Ağustos 1922‘de zaferle sonuçlanarak Büyük Taarruz‘un kazanılmasındaki en önemli duraklardan biri olduğunu hatırlatarak başladı.

 

Varol, konuşmasına şu cümlelerle devam etti: “Tüm dünyanın adından övgü ile bahsettiği, nesilden nesile emperyalizme karşı direnen bir halkın destanı haline dönüşen bu zafer bizim için; tam bağımsızlığımızın, birlik, beraberlik ve kardeşliğimizin yaratıcısı olmuştur. Bu zafer yalnızca bizim değil; tüm mazlum ulusların, hatta tüm insanlığın, özgürlüğe, kurtuluşa, başı dik ve onuruyla yaşama kararlılığına yönelişinin ve bu doğrultuda atılmış tarihi bir adımın bayramıdır.

Üzerinden 96 yıl geçmiş olan bu Zafer, Anadolu halkının kararlı duruşu ve fedakârlıkları ile Ulu Önder Mustafa Kemal‘in yol göstericiliğinde, üstün bir askeri başarı olmasının yanında; din, dil, ırk ve inanç ayrımı gözetmeden omuz omuza mücadele veren bir halka onurunu ve bağımsızlığını tekrar kazandırmıştır. Özgürlüğün, laik cumhuriyetin ve demokrasinin müjdecisi olan 30 Ağustos, böylelikle, bir halkın yokluk ve çaresizlik içinde olmasına rağmen inanç ve kararlılıkla, karşısında ki emperyalist güçlere diz çöktürebileceğinin en açık kanıtı olmuş ve tarihin altın sayfasında ki yerini almıştır.

Onurla, kıvançla yıl dönümünü kutladığımız bu zaferle, tarihin hiçbir döneminde esareti kabul etmeyen ve şartlar ne olursa olsun bağımsızlığından, vatanın bölünmez bütünlüğünden, bayrak sevgisinden, milli ve manevi değerlerinden asla vazgeçmeyen bir millet olduğumuzun farkındayız. Bu vesileyle şunu da belirtmek isteriz ki, Türkiye Cumhuriyeti bölünmez bütünlüğünü her zaman koruyacaktır.

Tarihi şanlı zaferlerle dolu olan büyük Türk milletimizin 30 Ağustos Zafer Bayramının 96. Yıldönümünü en içten duygularımızla kutluyor, başta Gazi Mustafa Kemal Atatürk ve silah arkadaşları olmak üzere tüm şehit ve gazilerimizi rahmet ve minnetle anıyoruz.”

CHP Uşak Milletvekili Özkan Yalım’ın da katıldığı törenler bu konuşma ile son buldu.