Uşaklı kadınların İranlı Mahsa Amini isyanı

İran’da ahlak polisi tarafından öldürülen 22 yaşındaki Mahsa Amini için “Uşaklı Kadınlar” basın açıklaması düzenledi.

GÜNCEL 02.10.2022, 14:08 02.10.2022, 19:25

Uşaklı kadınların İranlı Mahsa Amini isyanı

İran’da ahlak polisi tarafından öldürülen 22 yaşındaki Mahsa Amini için “Uşaklı Kadınlar” basın açıklaması düzenledi.

GÜNCEL 02.10.2022, 14:08 02.10.2022, 19:25
Uşaklı kadınların İranlı Mahsa Amini isyanı

Uşaklı Kadınlar adlı bir grup kadın, İran'da katledilen Mahsa Amini için basın açıklaması yaptı. Tiritoğlu Parkı’nda gerçekleştirilen basın açıklamasında, "Mahsa Amini isyanımızdır. Katledilen kadınlar isyanımızdır. İranlı kadınların direnişi ve mücadelesi bizlerin de mücadelesidir! Bu mücadeleyi kadınların direnişiyle birleştirerek özgür bir dünyayı hep birlikte inşa edeceğiz" denildi.

Uşaklı Kadınlar adına basın açıklamasını okuyan Beyza Gül Kürsal, İran’da direniş başladığından bu yana 200 kişinin öldüğünü hatırlatarak, en son 17 yaşındaki Nika Shakarmi isimli genç kızın ailesinin işkenceye uğrayan cansız bedenine ailesinin polis nezarethanesinde ulaşabildiğini belirtti.

Kürsal; Ancak, bütün baskı ve yasak katliamlara rağmen özgürlük ateşi yükselmeye devam ediyor. Türkiye’de de kadınlar, erkek devlet tarafından sistematik şekilde öldürülüyor. Katledilen kadınlara, “Mini etek giydi, dekoltesi vardı, geç saatte dışarıdaydı” benzeri bahanelerle öldürülürken, katiller kollanıyor.

Bu erkek devlet düzenine karşı çıkıp isyanı İran’dan Türkiye’ye büyüterek ve birleşerek taşıyoruz” dedi.

Kürsal açıklamasını, “İran’da ve dünyanın her bölgesinde erkek devlet saldırılarına karşı direnen bütün kadınlara selam olsun” şeklinde tamamladı.

(HABER - SALİH KILINÇ)

Yorumlar (2)
dayı 2 ay önce
salih abi tamam tümkadınlar başımızın taçı kimsenin canı yanmasın istemem ama iranda bir kadın öldü diye tüm dünya ayaklandı türkiyede her gün oluyor kimseden ses yok 40 yıldır bitirilrmeyen terör belsında her gün şehit gazi haberi alıyoruz gene ses yok o zaman herkes deve kuşu gibi kafasın kuma gömüyor necumhurbaşkanlarından nebaşbakankanlardan ne bakanlardan ne milletvekillerinden ne güvenlik güçlerinden ne sanatçılardan ne sivil toplum kuruluşlarından ne akil insanlardan ne halktan nede güya kanaat önderi geçinenlerden ses soluk yok atalar boşuna söylememiş kendi başını dermeyen gelin başı deremez diye 40 yıldır lafla peynir gemisi yürütenler daha doğrusu beceriksizler cene suyu çorba yapmadan kendimize gelelim ben boş işlerle uğraşanların hiç birine hakkımı helal etmiyorum tahmin ediyorumki ne şehidlerimiz ne gazilerimiz ne öldürülen kadınlarımız nede onların yakınlarıda haklarını helal etmiyordur
Adil 2 ay önce
En hafif tabiriyle "Kabak çiçeği gibi" açılmışlar. Soyunmuşluğun bu kadarı teşhirciliğe giriyor olmalı.
Bir söz de site yönetimine gelsin. İranlı o genç kızımızın hasta olup, kalpten öldüğü beyan ediliyor. Herşeyin aslını Allah bilir. Bence itham etmemelisiniz.