Uşak’ın yeni valisi görevine başladı

Mülkiye Başmüfettişi görevindeyken son “Valiler Kararnamesi” ile Uşak Valisi olarak atanan Turan Ergün, Uşak’a gelerek koltuğuna oturdu.

GÜNCEL 18.05.2022, 16:15 18.05.2022, 16:23

Uşak’ın yeni valisi görevine başladı

Mülkiye Başmüfettişi görevindeyken son “Valiler Kararnamesi” ile Uşak Valisi olarak atanan Turan Ergün, Uşak’a gelerek koltuğuna oturdu.

GÜNCEL 18.05.2022, 16:15 18.05.2022, 16:23
Uşak’ın yeni valisi görevine başladı

Yeni Vali Turan Ergün için Uşak Valilik binası önünde karşılama töreni düzenlendi. Eşi Hülya Ergün ile birlikte makam aracından inen Vali Ergün ve eşini yöresel kıyafetler içerisinde 2 çocuk çiçek vererek “Hoş geldiniz” dedi. Vali Ergün’ü polis tören mangası selamladı.

“İstişare yapmak temel önceliğimiz olacaktır”

Daha sonra protokol üyeleri ile tek tek tanışan Ergün, makamın açıktı ve ayağının tozu ile şu açıklamaları yaptı:

11 Mayıs 2022 tarihli ve 2022/209 sayılı Cumhurbaşkanlığı Kararı ile atandığım Uşak Valiliği görevine bugün itibariyle başlamış bulunuyorum.

Öncelikte tüm Uşaklı hemşerilerimizi saygı, sevgi ve muhabbetle selamlıyorum. Bundan sonra artık sizlerle 373 bin kişilik güzide ailenin fertleri olarak, hemşehri hukuku çerçevesinde birbirimize bağlanmış olduk. Bana göre hemşehri olabilmenin temelinde bir yerde doğmuş olmaktan çok, o yerin havasını teneffüs etmek, sevinç ve kederini ortak bir duygu ile yaşamak en önemli kriterdir. İnşallah ortak kaderimiz hep sevinçleri birlikte yaşamak olur.

Ülkemizin güzide şehirlerinden, birçok medeniyete ev sahipliği yapmış ilklerin şehri, âşıklar diyarı Uşak’a Vali olarak atanmaktan büyük bir şeref duyduğumu ifade etmek istiyorum. Bu vesileyle şahsıma güvenerek, bizi bu göreve layık gören başta Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan’a ve ve İçişleri Bakanımız Sayın Süleyman Soylu’ya şükranlarımı sunuyorum. Yeni görevimin İlimiz ve şahsım için hayırlara vesile olmasını Yüce Mevla’dan niyaz ediyorum.

Kültürel birikimi, doğal zenginlikleri, tarım ve sanayi potansiyeli ile hem bölgemize hem de ülkemize önemli katkılar sağlayan Uşak İlimizin; taşıdığı, biriktirdiği her türlü değerin üstüne bir şeyler koyabilmek, ilimiz için artı değer yaratabilmek en önemli hedefimiz olacaktır. Bunu yaparken de kültürümüzün bir parçası olan “meşveret” yani “istişareyi daima önceleyeceğiz. Bu çerçevede İlimizin resmi, özel, sivil toplum, sanayi, üniversite, yerel yönetimler ve milletvekillerimiz ile İlimiz dışında yaşayan Uşaklılar dâhil tüm dinamikleri kapsayan bir ekip ruhu içinde görev icra edeceğiz.

Uşak; eğitimli ve huzurlu bir kent

Buraya gelmeden önce Uşak İlimizin brifingini inceleme fırsatı buldum. Öncelikle ilimizin tarım, sanayi ve turizm potansiyeli ile güvenlik açısından huzurlu bir kent olduğunu görmek beni mutlu etti. Eğitim alanında; okul öncesi eğitimde %79, ilkokulda %94, ortaokulda %96, orta öğretimde ise %91’lik okullaşma oranlarına ulaşılmış olması, geleceğimizi etkileyen önemli bir sektörde bize pozitif bir noktadan göreve başlama avantajı sunuyor. Uşak Üniversitesi’nin de 14 fakülte, 12 yüksek okul, 1 enstitü ve 30 bine yaklaşan öğrenci sayısıyla ülkemizin bir markası olması ayrı bir mutluluk kaynağımızdır.

İşsizlik oranı yok denecek kadar az

Sanayiye baktığımızda; İlimizde bulunan Karma Organize Sanayi Bölgesinde 5.500, Uşak Organize Sanayi bölgesinde 15.000 istihdam sağlanmasını önemli buluyorum. Nitekim ilimizin battaniye üretiminde pazarın %95’ine, gazlı bez üretiminde %50’sine, bazı iplik türlerinde %75’ine, küçükbaş giysilik deri üretiminde %60’ına şifanoz açmada %70’ine sahip olması organize sanayilere verilen önem sayesindedir. Geri dönüşüm keza aynı şekildedir. İşsizlik oranının %5,4 olarak gerçekleşmesi, 2010 yılında 103 milyon Dolar olan İlimiz ihracatının, 2021 sonunda 373 milyon Doları geçmiş olması, Uşaklı girişimcilerin övülmesi gereken başarıları arasındadır.

İlimizin sahip olduğu avantajları öne çıkararak, ilimize hep birlikte değer katabilmek için belli prensipler içerisinde görev icra etmenin önemli olduğuna inananlardanım.

Beni masa başında bulamayacaksınız

Ben ve çalışma arkadaşlarım makamda oturan değil, sahada hemşerilerimizle iç içe olan bir görev anlayışını sürdüreceğiz. Başta şahsım olmak üzere, kamu kurum ve kuruluşlarımız vatandaşlarımızın her zaman ulaşabileceği kapılar olmaya devam edecek.

Bu toplum için bedel ödemiş şehit yakınlarımızı ve gazilerimizi yalnız bırakmayacağız. Toplumumuzun yaşlı, çocuk, yetim, engelli gibi dezavantajlı kesimleri üzerinden Devletimizin şefkatini eksik etmeyeceğiz.

Uşak’ta tarım, sanayi ve turizmin daha da geliştirilmesi, eğitim ve sağlık alanındaki pozitif rakamların daha da ileriye taşınması için gayret göstereceğiz. Üniversite ile sanayi işbirliğini geliştirmeyi önemseyeceğiz.

Huzurlu bir iş ortamı için emniyet ve asayişin temel şart olduğu bilinci ile emniyet ve asayiş her zaman önceliğimiz olacak. Bu çerçevede uyuşturucu ile mücadele edilmesi, kadına karşı şiddetin önlenmesi, trafik kazalarındaki ölüm oranlarının düşürülmesi öncelikli hedeflerimiz olmaya devam edecek.

Kamu kaynaklarını etkin ve verimli kullanacağız

Kamu kaynaklarını etkin ve verimli kullanmak adına; her alanda istişare kültürü ile üreteceğimiz projelerin ve gerçekleştireceğimiz yatırımların; İlimizin ihtiyaçlarıyla ve öncelikleriyle uyumlu olmasını ve vatandaşımıza maksimum fayda sağlamasını birinci ilke olarak benimseyeceğiz. Başladığımız her işte “sürdürülebilirlik” ve “topluma fayda” bizim için vazgeçilmez şart olacak. Daha önce başlamış ve devam eden yatırımların tamamlanmasına öncelik vereceğiz.

İnsanı ve diğer canlıları merkez alan bir yönetim ortaya koyacağız

Özetle; İnsanı ve diğer canlıları merkeze alan, kamu kurum ve kuruluşları arasındaki koordinasyondan, sivil toplum ile istişare ve işbirliğinden, ortak akılla karar alma yaklaşımından, kamu kaynaklarının yerinde ve etkin kullanımı ilkesinden taviz vermeyen bir görev anlayışı ortaya koyma gayreti içinde olacağız.

Makamlar ve mevkiler geçicidir. Bu bilinç içinde, benim de tek amacım; bu gün başladığımız görevin de bir sonu olacağı bilinci içinde, Kurtuluş Savaşımızın önemli kentlerinden biri olan Uşak’ımız ile hemhal olabilmek, İlimize değer katabilmek, kısaca görev süresi sonunda kubbede hoş bir seda bırakmış bir Uşak Valisi olarak anılmak olacaktır.

Uşak Valiliği görevine başladığım bu gün vesilesi ile başta önceki Valimiz Funda KOCABIYIK olmak üzere, İlimize hizmet etmiş tüm Valilerimizi şükranla anıyor, ebediyete intikal etmiş olanlara rahmet, hayatta olanlara sağlık ve afiyet diliyorum. Bu duygu ve düşüncelerle bütün hemşerilerimizi muhabbetle selamlıyorum. Allah hepimizin yar ve yardımcısı olsun, bizi bu Necip Millete mahcup etmesin. “

(SALİH KILINÇ / HABER)

Yorumlar (4)
refik koralttan 7 ay önce
ilimize hoş geldiniz sn valim.yeni görevinizde başarılar dileriz.en büyük arzumuz iktidarların değil devletin valisi olduğunuzu görmektir.
Fiko 7 ay önce
Hayırlı olur inşAllah
Uşaklı 7 ay önce
Hoş geldiniz, safalar getirdiniz Sayın Valim, Allah utandırmasın İnşaAllah.
cihan 7 ay önce
sayın valim hayırlı olsun
umarım beklediğimiz vali sonunda gelmiştir
uşakta cok ciddi asayiş sıkıntısı var trafik cezası kesecekleri zamanın birazınıda vatandaşın güvenliği ve huzuru için ayırttırsanız güvenlik güçlerine çok seviniriz dışarıya çıkamaz olduk her yer de bi olay tşk ederiz