Uşak’ın içme suyuna Avrupalılar bile hayran kaldı

Uşak’ın Banaz İlçesi’nde bulunan ve Uşak Belediyesi tarafından ciddi yatırımlarla desteklenen Küçükler Barajı ve Uşak Belediyesi Küçükler İçme Suyu Arıtma Tesisi’ni Uşaklı öğrenciler ve yurtdışından gelen misafirler ziyaret etti.
Uşak’ın içme suyuna Avrupalılar bile hayran kaldı

Uşak halkına en temiz ve en sağlıklı içme suyunun tedarik edilebilmesi için çalışmalarda bulunan Uşak Belediyesi, Küçükler Barajı’nın ve Küçükler Arıtma Tesisi’nin şehre ulaştırdıkları içme suyunun geçtiği aşamaları Bedriye ve Kadir Uysal Ortaokulu’nun öğrencilerine ve okulun dâhil olduğu Erasmus Plus Projesi’nin yurtdışından gelen katımcılarına tanıttı. Gelen katılımcılarla bizzat ilgilenen Su ve Kanalizasyon İşleri Müdürlüğü’ne bağlı görevli kimyager Deniz Turgut, kente sağlanan suyun pek çok arıtma işleminden geçerek en doğal haliyle halka ulaştırıldığını ve su konusunda Uşak’ın çok avantajlı bir kent olduğunu söyledi. 
Ziyarette bulunan kafileyi, Uşak’ın su kaynaklarını yerinde ve detaylı bir şekilde anlatan Turgut, Uşak Belediyesi’nin yapmış olduğu bu ciddi yatırımlar hakkında halkın haberdar olmadığını aktarırken, bilinmeyen yatırımlardan birisinin de Küçükler İçme Suyu Arıtma Tesisi olduğunu belirtti. Tesiste kullanılan arıtma sisteminin son teknolojide bir sistem olduğunu ve Türkiye’de ilk olarak Uşak’ta kullanıldığını aktardı.
Uşak’ın 3 adet su kaynağı olduğunu, bunların Murat Dağı’nın eteklerinden süzülen Çokrağan Doğal Kaynak Suyu, Küçükler Barajı’nda bulunan su ve kuyulardan verilen sular olduğunu belirten Turgut, bu suların Uşak’ın ihtiyacını tamamen karşıladığını belirtirken burada elde edilen suyun doğal ve sağlıklı bir şekilde Uşak’a vatandaşların evlerine ulaştırıldığını söyledi. Kente ulaştırılan suyun çelik bir boruyla hiçbir kimyasalla temas etmeden halka aktarıldığının altını çizen Turgut, halkı endişelendiren asparagas haberlere inanılmaması gerektiği konusunda da bilgilendirme yaptı. 


Suyumuz Gerekli Denetimlerden Geçerek Uşak Halkının Evine Ulaşıyor
“Ben ve görevli arkadaşım Birol Tatar’la birlikte analizini yaptığımız suyun raporlarını, parametrelerini Uşak Belediyesi Su ve Kanalizasyon İşleri Müdürlüğü’nün sosyal medya sayfalarında yayınlıyoruz. Sayfaya giren vatandaşlar bu suyun parametrelerine bakabilir. 290 tane parametrenin uygunluk değerlerine İzmir Halk Sağlığı Müdürlüğü laboratuvarlarında bakılıp, bu suyu Uşak’a veriyoruz. Asparagas haberlerine inanılmasın. Su çelik bir boruyla Aybey’deki depoya taşınıyor, orada sadece klorlama işlemi yapılıyoruz. Son dönemde Uşak Belediye Başkanı Nurullah Cahan’ın yapmış olduğu çalışmayla beraber Aybey’de 7.500 metreküplük yedek bir depo yapıyoruz. Bu depo uluslararası standartlara uygun bir depo. Suyu oraya boşaltıp, sadece klorlama işlemi yapıp şebekeye veriyoruz” derken “Bu su tamamen doğal ve kar suyu. Arıtma tesisinde bulunan klorlama makinemizle de teknolojik olarak çok ilerdeyiz. İyotsuz yemek tuzundan kendimiz klor elde ediyoruz ve Uşak’ın içme suyunun %75’i Küçükler Barajı’ndan sağlıyoruz” diyerek, yapmış olduğu yatırımlardan dolayı başta Başkan Nurullah Cahan olmak üzere Su ve Kanalizasyon İşleri Müdürlüğü’ne teşekkür etti. 
Arıtma Cihazı Kullanmayın Şebeke Suyu İçin
Halktan kendilerine gelen ‘Evlerimize arıtma cihazı kurduralım mı?’ sorularına kesin bir cevap veren Turgut, “Kesinlikle arıtma cihazından gelen suyu kullanmayın. O su doğal değil. Biz bu suyun her ay her gün düzenli olarak bütün kimyasal sonuçlarını parametrelerini sitemizde yayınlıyoruz. Bu su tamamen doğal ve kar suyu” diyerek kafalardaki soru işaretlerine de cevap verdi.
Çokrağan’daki Doğal Kaynak Suyu’nun mülkiyetini Maliye Bakanlığı’ndan alarak kullanım hakkının Uşak’a geçtiğini belirten Turgut, böyle bir doğal kaynaktan yalnızca Malatya, Denizli ve Uşak’ta olduğunu ve bu konuda Uşak’ın çok şanslı olduğunu dile getirdi.


Avrupalı Ziyaretçilerden Uşak’a Büyük İlgi
Bedriye ve Kadir Uysal Ortaokulu’nun da ortak olduğu Erasmus Plus Projesi kapsamında Uşak’a gelen Danimarka, Letonya, İtalya, Yunanistan, Portekizli öğrenciler ve öğretmenlerde Uşak Belediyesi’ne ait Küçükler Barajı’nı ve Küçükler İçme Suyu Arıtma Tesisi’ni ziyaret etti. Proje konusunun su olması nedeniyle çeşitli incelemelerde bulunan kafile, Uşak’ta su arıtma sisteminin kendi ülkelerinden farklılıklara şahit olurken, tesisi çok beğendiklerini dile getirdi. Arıtma tesisinde misafirlere ayrıca Uşak’ın milli tadı olan Tarhana Çorbası ikram edildi.
Okulun İngilizce öğretmeni Ali Rıza Tekinkaya ise “Konumuzun su olması itibariyle biz de Belediyemizin arıtma tesisini gezme, burası hakkında bilgi alma ihtiyacı duyduk. Daha önce bu tesise gelmemiştik ve gelince de çok şaşırdık. Türkiye’de bir ilk olan bu sistemin kullanılması, son derece modern bir tesisin olması bizim ve misafirlerimizin hoşuna gitti. Öğrencilerimiz de şunun farkına vardı ki,  gönül rahatlığıyla çeşmeden su içebiliriz. Ayrıca Belediyemizin imkânlarıyla Avrupa’ya ülkemizi de Uşak’ımızı çok güzel bir şekilde tanıttık. Hem Belediye Başkanımıza hem Deniz Bey’e göstermiş oldukları ilgiden dolayı çok teşekkür ediyoruz” dedi.  
Tesisi gezen okulun öğrencileri daha önce suyun nasıl tedarik edildiği hakkında bir bilgileri olmadığını, buraya gelince öğrendiklerini dile getirdi. Bu işlemin zorluğuna şahit olan öğrenciler, edindikleri bu bilgiler sonucunda artık dışarıdan su almayacaklarını yalnızca çeşmeden gelen suyu içeceklerini dile getirdiler.