Uşak Valisi Neden Görevden Alındı?

Uşak Valisi Funda Kocabıyık, İçişleri Bakanlığı tarafından geçici görevlendirme ile Ankara'ya çekildi. İçişleri Bakanlığı'ndan yapılan açıklamada; "Uşak Valisi Funda Kocabıyık, geçici görevle İçişleri Bakanlığı emrine görevlendirilmiştir" denildi.

GÜNCEL 27.04.2022, 11:04 27.04.2022, 16:09

Uşak Valisi Neden Görevden Alındı?

Uşak Valisi Funda Kocabıyık, İçişleri Bakanlığı tarafından geçici görevlendirme ile Ankara'ya çekildi. İçişleri Bakanlığı'ndan yapılan açıklamada; "Uşak Valisi Funda Kocabıyık, geçici görevle İçişleri Bakanlığı emrine görevlendirilmiştir" denildi.

GÜNCEL 27.04.2022, 11:04 27.04.2022, 16:09
Uşak Valisi Neden Görevden Alındı?

Kocabıyık’ın, Uşak Valiliğinden alınıp geçici görevle İçişleri Bakanlığı emrine çekilmesinin İçişleri Bakanlığı tarafından gece gönderilen yazı ile olduğu öğrenildi. Vali Kocabıyık’ın görevden alınmasına neden olarak eşi AKP eski İzmir Vekili Hüseyin Kocabıyık’ın sosyal medya hesabından AK Parti’ye karşı yaptığı eleştiri dolu paylaşımlarının neden olduğu düşünülüyor.

Gezi Davası kararında mahkemenin müebbet hapis cezasına hükmetmesi sonrasındaki yükselen tepkilere katılan Hüseyin Kocabıyık, “Hukuk dışı kararların hakim ve savcıları bizi, hayatımızı adadığımız ne kadar kutsal değer varsa onları savunamaz hale getiriyorlar. Bu karar sahipleri mazide başardığımız her şeyi yıkıyorlar aslında. Bu yıkıma dur diyecek otorite bellidir ve ondan imdat istiyoruz” diye yazdı.

Bununla da yetinmeyen AKP’li Eski Vekil, “Bizimki de nasıl bir kader böyle! Tüm hayatımızda CHP’nin 1946’da yaptığı seçim hilesini tenkit ettik. 2019’da İstanbul’da bir benzerini biz yaptık. Hayatımız boyunca Menderes’i ipe çeken zalim hakim ve savcılara lanet okuduk; şimdi onların benzerleri vicdansız hükümler kuruyorlar” ifadelerini kullandı.

Hüseyin Kocabıyık’ın bu paylaşımları AK Parti ile ipleri kopardığı şeklinde yorumlandı.

Bunun ardından bir tweet daha atan Kocabıyık, “Yazdıklarımı kimse başka yerlere çekmesin. Ak parti kuruluş beyannamesi benim yazdıklarımın referansıdır. Biz bu partide fikirlerimizi her zaman özgürce söyledik ve söyleriz. Yazdıklarım ilkeseldir” dedi.

(SALİH KILINÇ / HABER)

Yorumlar (7)
Tekin 6 ay önce
Bize bağırdığınızı hiç unutmayacağız sayın vali umarım hep merkezde kalırsınız.
Ercan 6 ay önce
Uşak için iyi bir haber.Umarım eski valimiz Ali Fuat Güven gibi birisi vali olarak gelir
Hüsamettin Gamyemez 6 ay önce
İyi ya da kötü, doğru ya da yanlış bu ülkede herkes düşündüğünü söyleme hak ve özgürlüğüne sahip olmalı.
Eşinin düşüncesi yüzünden bir valinin merkeze çekilmesi çok ahlaki gelmiyor.
Bu noktada varsa yanlışı yargıya müracaat edersiniz gereğini yapar.
Bence Uşak Valisine sahip çıkmalı.
Fiko 5 ay önce
Eşinin düşünceleriyle geldi, eşinin düşünceleriyle gitti.
Ramazan ozdamar 6 ay önce
Corona dönemini en iyi yoneten valilerdendi alınması iyi olmadi
Cengiz 6 ay önce
Yok artık :) insan azarlamak iyi yönetmekmidir
Farklı bir düşünce 5 ay önce
Ben, eşinin twiti ile gittiğine inanmıyorum. Türkiye'de kimse öyle sudan sebeplerle gitmez, gece twit atıp sabah görevden alınmaz. Ülkede adalet sistemi dün bugün değil, son 15 yıldır sıkıntılıydı. (cezadan ziyade ödüllendirici, caydırıcılıktan çok özendirici gibiydi sanki, sizce?). Adli kontrol, denetimli serbestlik, açık ceza evi, ev hapsi, iyi hal indirimleri derken adalet sistemine güven Cumhuriyet tarihinde hiç bu kadar düşük olmamıştı. Birde malum tartışma, yasama yargı falan filan, güçler ayrımı işte. Ayrıca Türkiye'de bir bürokratın altından koltuk alınıyorsa, sırtı kalın birinin çıkarlarına ters düşmüştür ve siyasetçilerimizde bunu vazife bilip görevden alınması için harekete geçmiştir diye yorumluyorum kendimce, bu sanırım uzun yılların gözlemi hiç şaşırtmaz beni. Yani, bence eşi görevden alınacağını biliyordu, öfke patlaması yaşadı, içini rahatlattı o twitlerle diye düşünüyorum.