Uşak'ta yeni adli yıl açılışı

Uşak'ta 2017-2018 yeni adli yılın açılışı dolayısıyla Uşak Adliyesi'nin bahçesinde tören düzenlendi.
Uşak'ta yeni adli yıl açılışı

Uşak Adliyesi'nin bahçesindeki törende, Atatürk Anıtı'na çelenk sunuldu, saygı duruşunda bulunuldu ve İstiklal Marşı okundu. 

Uşak Cumhuriyet Başsavcısı Mustafa Gümüş, törende yaptığı konuşmada, 15 Temmuz gecesi Türkiye'nin FETÖ'nün planladığı menfur ve alçak darbe girişimi ile yüz yüze kaldığını hatırlattı.

Aziz milletin o gece görevini layıkıyla yerine getirdiğini söyleyen Gümüş, "Hain darbe girişiminin ilk dakikalarından itibaren milletimize olan inancımız hepimize güç verdi. Asil Türk milletinin ferdi olduğumuz için bir kez daha şükrettik." dedi. 

FETÖ ile mücadelenin kararlı biçimde sürdüğüne dikkati çeken Gümüş, şöyle konuştu:

"Zorlu bir süreçten geçiyoruz, yükümüz bir kat daha arttı. Yargının payına düşen görevin ne denli önemli olduğunun farkındayız. Bu mücadelede hukuk ve vicdanımız tek rehberimizdir. İnanıyorum ki şehitlerimizin kanı da ancak failler hukuk önünde hesap verdiğinde yerde kalmamış olacaktır. Ancak bu noktada unutulmaması gereken bir husus var. 40 yılı aşkın bir süredir sinsi bir şekilde devletin tüm birimlerine sızan, bugün artık PKK, DEAŞ gibi terör örgütleriyle hareket ettiği gün yüzüne çıkan FETÖ silahlı silahlı terör örgütüne karşı sürekli uyanık ve dikkatli olmalıyız."

Gümüş, soruşturmalarla ilgisi olmayan, yasal dayanaktan yoksun beyanlara itibar etmediklerini, dedikodudan öteye geçmeyen beyanda bulunanlarla ilgili yasal işlemlerin yapılacağını kaydetti. 

Tarihin hiçbir döneminde boyunduruk altına girmemiş, bağımsızlığını her şeyin üstünde gören Türk milletinin FETÖ ve tüm terör örgütlerine karşı mücadelesinin devam edeceğini vurgulayan Gümüş, "Mustafa Kemal Atatürk'ün dediği gibi, 'Bu millet bağımsızlıktan yoksun yaşamamıştır, yaşayamaz ve yaşamayacaktır.' Yeni adli yılın ülkemize, milletimize ve gücünü Türk milletinden alan tüm yargı teşkilatımıza hayırlar getirmesini diliyorum." ifadelerini kullandı.

Konuşmanın ardından tören son buldu.

Törene Uşak Valisi Salim Demir, AK Parti Uşak Milletvekili Mehmet Altay, Belediye Başkan Vekili Hüseyin Ufuk Uğur, İl Jandarma Komutanı Jandarma Albay Yalçın Baysal, yargı mensupları katıldı.