Uşak'ta Esnaf Festivali Başladı

Uşak Belediyesi ve Esnaf ve Sanatkarlar Odası tarafından ortaklaşa düzenlenen Esnaf Festivali başladı. 
Uşak'ta Esnaf Festivali Başladı

Etkinlik kapsamında Uşak Belediyesi önünde mehteran takımı eşliğinde başlayan kortej yürüyüşü, Atatürk Anıtı önünde son buldu.

Tören, Atapark içerisinde oluşturulan festival çarşısının açılışıyla devam etti.

Açılışın ardından Uşak Belediye Başkanı Nurullah Cahan, gazetecilere yaptığı açıklamada, esnafın her zaman yanında olduklarını belirtti. 

Festivalin 5 gün boyunca çeşitli etkinlikler ve konserlerle devam edeceğini belirten Cahan, "Toplumumuzun bel kemiği esnaflarımız. Esnaflarımızın kazançlarının iyi olması bizim için çok önemli. Bir kez daha vurgulamak isteriz ki, yerliden alışveriş yapalım yerli kazansın. Uşak Belediyesi olarak onlar için her türlü imkanımızı seferber ettik ve etmeye devam edeceğiz. Eskilerin yerli malı haftasını biz bugün Esnaf Festivali ile tatbik ediyoruz. Burada istiyoruz ki 5 gün sürecek etkinliğimizde tüm Uşaklı hemşehrilerimiz buradaki alışveriş reyonlarına gelsin.” dedi.

Uşak’ta ilk kez bir kadın ahinin seçildiğini de aktaran Belediye Başkanı Nurullah Cahan, “Uşak ilkler şehri. Ve Uşak’ta ilk kez bir bayanı yılın ahisi seçtik. Bayanların esnaf olarak yer almaları, ticarette bulunmaları, ahi seçilebilmeleri çok güzel ve önemli. Kendilerini tebrik ediyoruz.” diye konuştu. Geçmişteki ahilik haftalarına göre iki yıldır farklı bir etkinlik hayata geçirildiğini kaydeden Uşak Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği Başkanı Sadettin Öztürk ise, “İnşallah bundan sonralarda da üzerine ekleyerek gideceğiz. Türkiye’de ilk kez bu etkinliği Uşak olarak geçtiğimiz yıl biz yapmıştık ve bu yıl da ikincisini hayata geçiriyoruz. Hayırlı olmasını diliyorum.” dedi

Uşak Esnaf ve Sanatkarlar Odası Başkanı Sadettin Öztürk ise festivalde 60 esnafın stant açtığını ve 5 günlük festival süresince stantların gezilebileceğini söyledi.