Uşak'ta Dünya Engelliler Günü Etkinlikleri

Dünya Engelliler Günü dolayısıyla Uşak Aile ve Sosyal Politikalar Müdürlüğü tarafından çeşitli etkinlikler düzenlendi. 
Uşak'ta Dünya Engelliler Günü  Etkinlikleri

Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürü Mustafa Peltek beraberindeki engelliler ile Uşak Valisi Salim Demir'i ziyaret etti.

Ziyarette engelli çocuklarla tek tek ilgi gösteren Vali Demir, çocuklara çeşitli hediyeler verdi.

Daha sonra Dünya Engelliler günü dolayısıyla Uşak Aile ve Sosyal Politikalar Müdürlüğü tarafından Atatürk Kültür Merkezinde etkinlik düzenlendi.

Etkinliğe Vali Demir, eşi Nezahat Demir, Vali Yardımcısı Mehmet Hulusi Kaya, İl Emniyet Müdürü İbrahim Ergüder ve eşi, Belediye Başkan Yardımcısı İsmail Ünal, İl Jandarma Komutan Yardımcısı Jandarma Albay Hikmet Us, Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürü Mustafa Peltek, protokol üyeleri ve vatandaşlar katıldı. 

Etkinlik saygı duruşu ve İstiklal Marşı'nın ardından Altı Nokta Körler Derneği Başkanı Serkan Çiğdem’in günün anlam ve önemine dair konuşması ile başladı.

Etkinlikte çeşitli sivil toplum kuruluşları ve resmi kurumlara bağlı engelli bakım ve rehabilitasyon merkezlerinde kalan engelliler tarafından hazırlanan gösteriler sunuldu.

Program sonunda Vali Salim Demir ve eşi Nezahat Demir ile protokol üyeleri, rehabilitasyon merkezlerinde eğitim görenler tarafından yapılan resim, ebru ve el işi eserlerinin yer aldığı sergiyi gezdi.

Vali Demir, etkinliğin ardından gazetecilere yaptığı açıklamada, engelli vatandaşların yaşamsal sorunlarının çözümünde son 15 yılda önemli mesafe alındığını söyledi.

Türkiye'nin engellilerin hayat şartlarının iyileştirilmesi, sosyal ve ekonomik olarak desteklenmesi, geleceğe güvenle bakmaları konusunda dünyada örnek gösterilecek bir konuma ulaştığını ifade eden Vali Demir, şunları söyledi:

"Elbette bunu yeterli görmüyoruz. Devlet olarak engelli vatandaşlarımız ve yakınları için her türlü düzenleme ve desteği arttırarak; eğitim, spor, sanat ve her türlü sosyal etkinliklerde engelli vatandaşlarımızın engellerini ortadan kaldırmanın gayreti içinde olduk, olmaya devam edeceğiz. 

Çünkü, yaşamın her alanında başarılı ve mutlu bir şekilde yer almak engelli vatandaşlarımızın da en tabi hakkıdır. Bu nedenle Devletimizin yaptığı düzenlemeler ve desteklerin yanı sıra üniversitelerimiz, sivil toplum kuruluşlarımız ve vatandaşlarımız el birliği ile engelsiz bir yaşam oluşturma gayretinde olmalıdır. Bu duygularla, Dünya Engelliler Günü’nün, ülkemizdeki ve dünyadaki tüm engelli kardeşlerimiz için hayırlara vesile olmasını Cenab-ı Hak’tan niyaz ediyorum."