banner230

Uşak Kadın Meclisi Pınar Naz için adalet istedi

Giresun'un Eynesil ilçesinde, geçen yıl evinin önünde yaralı bulunup, hastanede hayatını kaybeden Rabia Naz Vatan'ın (11) olayının aydınlatılmasını isteyen Uşak Kadın Meclisi üyeleri, Atatürk Anıtı önünde basın açıklaması yaptı.

GÜNCEL 13.04.2019, 21:45 14.04.2019, 17:25

Uşak Kadın Meclisi Pınar Naz için adalet istedi

Giresun'un Eynesil ilçesinde, geçen yıl evinin önünde yaralı bulunup, hastanede hayatını kaybeden Rabia Naz Vatan'ın (11) olayının aydınlatılmasını isteyen Uşak Kadın Meclisi üyeleri, Atatürk Anıtı önünde basın açıklaması yaptı.

GÜNCEL 13.04.2019, 21:45 14.04.2019, 17:25
Uşak Kadın Meclisi Pınar Naz için adalet istedi

SALİH KILINÇ/ Giresun Eynesil'de geçen yıl 13 Nisan'da şüpheli bir şekilde yaşamını yitiren Rabia Naz için bugün Uşak’ta Kadın Meclisi tarafından "Gerçek Açığa Çıkarılsın Rabia Naz'a Adalet" eylemi kapsamında bir basın açıklaması yapıldı.

Atatürk Anıtı önünde basın açıklaması yapılan eylemde gurup adına konuşma yapan, Pınar Gölgem, "11 yaşındaki Rabia Naz geçen yıl şüpheli bir şekilde hayatını kaybetti, evinin önünde cansız bedeni bulundu. Rabia Naz'ın intihar ettiğini ileri sürdüler, ölümünün üzerini kapatmaya çalıştılar" dedi.

Rabia Naz'ın ölümünün birinci yılı olduğunu belirten Gölgem, "Düşünün, koskoca bir yıl boyunca hiçbir şüphenin üzerine gidilmedi. Adli Tıp Raporu, ölümün yüksekten düşme değil 'bedensel travma' sonucu gerçekleştiğini ispatlıyor. Ancak Rabia Naz'a çarpan arabanın kime ait olduğu araştırılmıyor. Baba Şaban Vatan, bir adli tıp uzmanı, polis, savcı gibi çocuğunun ölümünü araştırıyor. Delil toplamaya çalışıyor ama Rabia Naz'a çarpan arabanın sahibi bir türlü araştırılmıyor. Eski belediye başkanının yeğeni, Rabia Naz'a arabayla çarparak öldürülmesi konumunda şüpheli durumda. Ancak hiçbir iddia araştırılmıyor, dava adaletten kaçırılıyor" ifadelerine yer verdi.

Rabia Naz'ın ölümündeki iddiaların araştırılması yerine acılı babanın şikayet üzerine gözaltına alındığını ifade eden Pınar Gölgem, "Akıl sağlığının yerinde olmadığına karar veriliyor. Aileyi susturmak için jet hızıyla işleyen mekanizmalar, Rabia Naz'ın ölümünün aydınlatılması için asla işlemiyor. Bugün Türkiye'nin birçok meydanında Rabia Naz için adalet istiyoruz. O koltuklarda oturup bu ölümün üzerini örtmeye çalışanlar iyi dinlesin. Biz bu davanın peşini bırakmayacağız. Yapılması gereken bellidir. Rabia Naz için etkin bir soruşturma yürütülmeli, tüm mekanizmalar failleri aklamak için değil bu ölümün açığa çıkarılması için çalışmalıdır" ifadelerini kullandı.

Kızının ölümünü araştıran baba akıl hastanesine sevk edildi

Giresun'un Eynesil ilçesinde 13 Nisan 2018'de evinin önünde yaralı bulunup kaldırıldığı hastanede yaşamını yitiren 11 yaşındaki Rabia Naz Vatan'ın ölümüne ilişkin farklı iddialar gündeme gelmişti.

Rabia Naz'ın ölümünün intihar ya da yüksek yerden düşme olduğu öne sürülürken baba Şaban Vatan ise kızına araba çarptığını ancak AKP Giresun Milletvekili Nurettin Canikli'nin devreye girmesiyle olayın üstünün kapatıldığını iddia etmişti:

"Kızıma araba çarpmış ama geçirdiği çarpma ölümü ile sonuçlanacak kaza değil. Çarpanlar evimin yanına bırakarak teras kattan atlayıp intihar etmiş gibi bir hava vermeye çalıştılar. Kızım kan kaybından öldü" demişti.

Baba, edindiği bilgelere göre Eynesil Belediye Başkanı Coşkun Somuncuoğlu'nun yeğeninin kazayı gerçekleştirdiğini iddia etmişti.

Konuyla ilgili Giresun Başsavcılığı yaptığı açıklamada, Rabia Naz Vatan'ın ölümüyle ilgili soruşturmanın halen Görele Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından sürdürülmekte olduğunu, olayın aydınlatılması ve delil araştırmasına devam edildiği belirtilmişti.

Son olarak ise dün Giresun Sulh Ceza Mahkemesi, kızının ölümünü araştıran ve aydınlatılmasını isteyen baba Şaban Vatan'ın akıl sağlığının yerinde olup olmadığını tespit edilmesini istedi. Karara göre Şaban Vatan, Samsun Ruh Sağlığı ve Hastalıkları Hastanesi'ne gözlem altında tutulma kararı kesinleşti.

Yorumlar (0)