Ulubey'in 97. kurtuluş yıl dönümü kutlandı

Uşak’a bağlı Ulubey ilçesinin düşman işgalinden kurtuluşunun 97. Yıl dönümü renkli kutlamalara sahne oldu.

GÜNCEL 02.09.2019, 23:17 03.09.2019, 13:40

Ulubey'in 97. kurtuluş yıl dönümü kutlandı

Uşak’a bağlı Ulubey ilçesinin düşman işgalinden kurtuluşunun 97. Yıl dönümü renkli kutlamalara sahne oldu.

GÜNCEL 02.09.2019, 23:17 03.09.2019, 13:40
Ulubey'in 97. kurtuluş yıl dönümü kutlandı

SALİH KILINÇ / Kutlama törenlerine; Uşak Tanıtım Gönüllüleri ve Kültür Derneği, Uşak Rota Dağcılık, Uşak Karun Dağcılık, Uşak Traking Kulübü, Uşak Şehit Aileleri Dayanışma Derneği üyeleri gibi STK’lar ve Ulubey ilçesinin kurtuluşunda büyük rol oynayan İzzettin Çalışlar Paşa’nın kendisi ile aynı adı taşıyan torunu İzzettin Çalışlar ve Eşme ilçesinin kurtuluşu ile ilgili bir kitap hazırlayan Eşme İlçe Jandarma eski Komutanı emekli Albay Burhanettin Şenler gibi özel konuklar katıldı.

Kutlamalar ilk olarak İzzettin Paşanın karargâh olarak çadır kurduğu Ulubey İlçesinin Çardak Köyünde düzenlenen bir anma toplantısı ile başladı. Burada bir konuşma yapan Uşak Tanıtım Gönüllüleri ve Kültür Derneği Başkanı Mehmet Keyvanoğlu, İzzettin Paşanın karargah kurduğu alana bir müze kurulması için dernek olarak başvuruda bulunacaklarını açıkladı.

Torun İzzettin Çalışlar da müze fikrinin kendisi için sürpriz olduğunu ve bu müzenin kurulması için her türlü desteği vereceğini açıkladı. Daha sonra Akkeçili Köyüne geçilerek Uşak’ın tek kadın köy muhtarı olan Ümran Yılmaz'ın organizasyonunda hazırlanan ikramlar yendi.

Omurca Köyünde ise Kurtuluş Savaşında büyük yararlılıklar gösteren merhum Abdullah Çavuş anıldı. Buradan 13 kilometrelik bir yürüyüş düzenlenerek Ulubey ilçesine bayraklarla giriş yapıldı.

Yürüyüş ekibi ilçe girişinde Kaymakam Onur Özaydın, Belediye Başkanı Veli Koçlu, İlçe Jandarma Komutanı Rıdvan Bozdağ ve İlçe Emniyet Müdürü Turgay Çarkıt ve eşleri tarafından karşılandı. Mehter eşliğinde devam eden yürüyüş ilçe merkezinde son buldu. “Aşıklar Mehter Takımı”nın gösterisinin ardından dağıtılan helva ise ilçe halkından büyük ilgi gördü.

Uşak Tanıtım Gönüllüleri ve Kültür Derneği Başkanı Mehmet Keyvanoğlu yaptığı değerlendirmede, “Kaymakamımız Sayın Onur Özaydın İlçe tanıtımı için hiçbir fedakarlıktan kaçınmıyor ve derneğimize de her konuda yardımcı oluyor.

Bizde kendilerine bir jest yaparak Uşak’ta birçok sivil toplum kuruluşu ile yürüyüş ve anma etkinlikleri düzenleyerek katkıda bulunduk. Destek olan tüm kurum ve kuruluşlara çok teşekkür ediyorum. Gelecek yıl bu şirin ilçemizin düşman işgalinden kurtuluş kutlamalarının daha da güzel olacağına inanıyorum” dedi.

Yorumlar (2)
Adem 3 yıl önce
komik görüntüler.
Hüseyin Şemdin 3 yıl önce
Emeği geçen herkese teşekkür ederiz . Allah razı olsun inşAllah.