Ücret ödenmeyecek! Toplu ulaşımda bedava kararı!

11 Eylül 2023 Pazartesi günü okulların açılacak olması dolayısıyla tüm hazırlıkların tamamlandığı bildirildi. İstanbul’da Pazartesi günü toplu taşımanın ücretsiz olmasının kararlaştırıldığı bildirildi.
Ücret ödenmeyecek! Toplu ulaşımda bedava kararı!

Türkiye’de tüm okullar 11 Eylül 2023 Pazartesi günü yeniden açılacak. 2023-2024 Eğitim ve Öğretim Yılı başlayacak ve okullarda ziller yeniden çalacak. Çok sayıda öğrenci okullarına dönecekler ve tüm şehirlerde büyük bir hareketlilik meydana gelecek. En fazla hareketlilik ise kalabalık nüfusu nedeniyle İstanbul’da olacak. İstanbul’da tüm kurumlar okulların açılması için hazırlıklarını tamamladılar.

TOPLU ULAŞIM ÜCRETSİZ Mİ?

İstanbul’da toplu ulaşım ile alakalı olarak yeni bir karar alındığı bildirildi. Okulların açılmasından dolayı toplu ulaşım ücretsiz mi olacak sorusunun cevabı aranıyordu. İstanbul Büyükşehir Belediyesi tarafından alınan karar gereği İstanbul’da toplu taşımanın ücretsiz olacağı bildirildi. Sadece 11 Eylül 2023 Pazartesi gününü kapsayacak olan bedava toplu ulaşımdan kimlerin, nasıl yararlanabilecekleri de belli oldu.

İBB’den verilen bilgilere göre 11 Eylül pazartesi günü saat 06:00 ile 14:00 saatleri arasında toplu ulaşım ücretsiz olacak. Bilet entegrasyonuna dahil olanlar da ücretsiz toplu ulaşımdan yararlanabilecekler. İSPARK’ın ise okulların açıldığı ilk gün okul servis araçlarından ücret almayacak.

SEFER SAYILARI ARTIYOR!

İstanbul’da okulların açılması ile beraber öğrenciler okullarına ulaşmak için genellikle toplu ulaşım araçlarını kullanabilecekler. İBB de buna dair oluşacak yoğunlukta bir aksama meydana gelmemesi için önlemlerini devreye sokuyor. İETT’nin sefer sayısı Pazartesi gününden itibaren 1.636 ek sefer ile artırılacak. Bu şekilde 130 binden fazla yolcu taşınabilecek. 109 bin araç da bunun için trafiğe çıkmamış olacak.

Metro İstanbul’da da sefer sayıları artırılıyor. Buna göre 375 ilave sefer devreye sokuluyor. Bu ek seferlerle toplam 415 bin yolcunun taşınması hedefleniyor. 380 bin araç da bu ek seferlerden dolayı trafikten çekilmiş olacak.

Öte yandan okulların açılmasıyla ilk 2 gün boyunca okul servis araçları arabalı vapurlardan öncelikli yararlanma hakkına sahip olacaklar. İDO’nun Sirkeci-Harem hattında ise yaya yolcular ücretsiz olarak seyahat edebilecekler. Şehir Hatları ise ek vapur seferleri ile vatandaşlara hizmet edecek.