Tüm Emekli Sen’den basın açıklaması; “Geçinemiyoruz İsyandayız”

Tüm Emekli-Sen(Tüm Emekliler Sendikası) Uşak İl Şubesi üyeleri, Tiritoğlu Parkı’nda bir araya gelerek yaptıkları basın açıklamasında, hükümet yetkililerinin emeklileri görmezden geldiklerini ileri sürerek “Geçinemiyoruz ve İsyandayız” dediler. Tüm Türkiye’de olduğu gibi, Tüm Emekli-Sen Uşak Şubesi de bir basın açıklaması düzenledi.

GÜNCEL 01.04.2021, 18:16 01.04.2021, 21:00

Tüm Emekli Sen’den basın açıklaması; “Geçinemiyoruz İsyandayız”

Tüm Emekli-Sen(Tüm Emekliler Sendikası) Uşak İl Şubesi üyeleri, Tiritoğlu Parkı’nda bir araya gelerek yaptıkları basın açıklamasında, hükümet yetkililerinin emeklileri görmezden geldiklerini ileri sürerek “Geçinemiyoruz ve İsyandayız” dediler. Tüm Türkiye’de olduğu gibi, Tüm Emekli-Sen Uşak Şubesi de bir basın açıklaması düzenledi.

GÜNCEL 01.04.2021, 18:16 01.04.2021, 21:00
Tüm Emekli Sen’den basın açıklaması; “Geçinemiyoruz İsyandayız”

Tiritoğlu Parkı’nda bir araya gelen sendika üyeleri, ellerinde “Emekliye Ek Zam Verilsin. İnsanca Yaşamak İstiyoruz”, “Geçinemiyoruz, İsyandayız” ve “Asgari Ücretten Vergi Alınmasın. Temel İhtiyaçlarından KDV Kaldırılsın” yazılı pankartlar da açtılar.

Tüm Emekli Sen Uşak Şube Başkanı Ayşe Koşaroğlu tarafından okunan basın açıklamasında Şunlar dile getirildi:”

“İktidarın içine düştüğü yönetememe krizi ekonomik, toplumsal, siyasal olarak ve ülkemizin son bir yılını belirleyen salgınla mücadele edememe olarak hayatımızın her alanını etkilemiş durumdadır.

sistemin antidemokratik karakteri sonucu, baskıcı ve otoriter uygulamalar artmakta, hukuk düzeninden hızla uzaklaşılmakta, sistem değişikliği ile iyice işlevsizleşen parlamento ise adeta yok sayılmakta, her şey  Cumhurbaşkanının iki dudağı arasına yerleştirilmiştir. Kadın hakları açısından önemli bir kazanım olan İstanbul Sözleşmesinden bütün tepkilere rağmen bir gece yarısı kararnamesiyle çıkılması, sendikalara açılan kapatma davaları, son zamanlarda gördüğümüz antidemokratik uygulamalara örnektir. Bütün bir ülke kararnamelerle yönetilir hale gelmiştir.

Dünya ve ülke gündeminde bir yılı da geçen coronavirüs salgını sağlık sisteminin de tartışılmasına ve eksikliklerinin daha iyi görülmesine de yol açmıştır. Uzun yıllardan beri sağlık sisteminin piyasaya terk edilmesinin sonuçlarını bu salgın sürecinde hep beraber yaşadık, yaşamaya da devam ediyoruz. Sağlık sisteminin kamusal bir hizmet olması bir zorunluluk olarak kendini göstermektedir.

,

Çok uzun yıllardan beri emekli aylıkları yoksulluk sınırının altında yer almaktadır. Ülkenin bütün değerlerini yaratan, emekleriyle bugünleri yaratan emekliler açlığa yoksulluğa mahkum edilmiş durumdadırlar.

Temel ihtiyaç maddelerine yılbaşından bu yana yapılan zam oranları nerdeyse %50 civarındadır. Asgari ücretin 2825 tl olduğu ülkemizde emekli aylığı alan 8 milyon hak sahibinin aylığının 2000 tl nin altındadır. Bu da göstermektedir ki, emeklileri yoksulluk sınırının altında bırakmak yetmemiş gibi açlığa mahkum etmek istemektedirler. Emekli aylıklarına yapılan zamların yeterli olduğunu savunanlar,  hayatlarında bir gün bile pazara çıkmamış, elinde file ile alışveriş yapmamışlardır. Ama hayatlarımız üstünde söz sahibi olmaya çalışmaktadırlar. Kaşıkla verdikleri kırıntı sayılacak zamları kepçeyle geri almaktadırlar.

İkramiye adı altında iki dini bayram öncesi verilenler ise bayram harçlığına dönüşmüş, emekliler için bir aşağılama aracı haline gelmiştir.


 

Sözün kısası GEÇİNEMİYORUZ…

 Emeklilere insanca yaşam sağlayacak bir aylık verilmesi zor değil, siyasi bir tercihtir.

Siyasi iktidar tercihini emekçilerden, emeklilerden, yoksullardan yana değil sermayeden yana kullanmaktadır.

Emeklilerin daha fazla açlığa, yoksulluğa ve aşağılanmaya gücü kalmamıştır. Bıçak kemiğe çoktan dayanmıştır

Emekliler kendilerini açlığa mahkum edenlere, yok sayanlara, görmezden gelenlere karşı seslerini duyurmaya, demokratik tepkilerini göstermeye kararlıdırlar.

Sağlıklı, barış ve kardeşlik içinde, insanca bir yaşam hepimizin hakkıdır.”

(SALİH KILINÇ/HABER)

Yorumlar (6)
mustafa 2 yıl önce
istanbul sözleşmesi nin gecinememizle alakası ne.
mehmet 2 yıl önce
istanbul sözleşmesinin tel adamın iki dudağıyla lağvedilmesi, demokrasiden vazgeçmektir. demokrasiyle ekmeğin bağlantısını anlayamadığımız için aç olduğumuzu görmek bu kadar mı zor.
Ali Güngör 2 yıl önce
Ne yazık ki ülkemizde politize olmayan hiç bir örgüt grup sendika dernek yok hepsinin siyaset ile bir bağı var, ülkücülerin sendikası, solcuların ve hdplilerin sendikası vesair oysa sendikalar dernekler vesair tüm halka kucak açan bileşenler olmalı istanbul sözleşmesini eyleminizin içine sokmanız asıl amacınız sadece siyasi iktidar olduğunu gösteriyor
Yasi 2 yıl önce
İstanbul sözleşme ne alaka ya , tüy dikmissiniz resmen .
Adil 2 yıl önce
Bu ucuz / pespaye çıkar hesapları ve parti politikaları artık yurdumuza ve çağımıza yakışmamaktadır. Bırakın bunları ve bu yalanları. ALLAH türk yurdunu bu tür mihraklara bırakmasın. Amin. Kemal Dervişleri, Ahmet Necdet Sezerleri ve bu tayfadan diğer ıvır zıvırları bir daha başımıza getirmesin. Amin. Bunlar ağzında Marlboro sigara ve elinde kadehle "açız" diye bağıran taşeronlardır.
mesut dal 2 yıl önce
işçi emeklisi olarak askeri ücretin bile 800 TL altında maaş alıyorum bu maaşta tabiki çok çok yetersiz