TMSF tarafında yurt dışı yasağı iddialarına yanıt geldi!

Bazı basın yayın organlarında yer alan TMSF'nin yurt dışı yasağını apar topar kaldırması hakkında gelen iddialara TMSF tarafından açıklama geldi.
TMSF tarafında yurt dışı yasağı iddialarına yanıt geldi!

Bir süre önce bazı basın yayın organları tarafından "TMSF, yurt dışına çıkış yasağını apar topar kaldırdı" haberlerine ilişkin bugün Tasarruf Mevduatı Sigorta Fonu tarafından açıklama geldi. İddialara gelen bu yanıt ile birlikte herhangi bir şekilde haberlerin gerçeği yansıtmadığına değinildi. 

İDDİALARA YANIT VERİLDİ! 

Konu hakkında merak edilenlerin artmasının ardından TMSF tarafından "Bazı basın yayın organlarında yer alan 'TMSF yurt dışına çıkış yasağını apar topar kaldırdı' iddiaları gerçeği yansıtmamaktadır. TMSF'nin yurt dışına çıkış yasağı koyma veya yurt dışına çıkış yasağını kaldırma yetkisi Bankacılık Kanunu'nda bulunmakta iken, bu hüküm 2007 yılında Anayasa Mahkemesi kararı ile iptal edilmiştir. TMSF'nin tahsilat uygulamalarını düzenleyen Tasarruf Mevduatı Sigorta Fonu Alacaklarının Takip ve Tahsile İlişkin Esas ve Usuller Hakkında Yönetmelik güncellenmiş olup kanun maddesi iptal olduğundan kadük olan madde yönetmelikten çıkarılmıştır. Böylece söz konusu tahsilat yönetmeliği, Anayasa Mahkemesi kararı çerçevesinde kanun ile uyumlu hale getirilmiştir."  şeklinde yapılan açıklamalar ile birlikte bu şekilde iddiaların kesilikle gerçeği yansıtmadığından bahsedildi.