Sürücüler dikkat.. 625 lira cezası var...

Kış lastiği uygulaması ne zaman başlayacak. Zorunlu kış lastiği takmayan araç sahiplerine 625 lira idari para cezası uygulanacağını biliyor musunuz.
Sürücüler dikkat.. 625 lira cezası var...

Sürücüler dikkat.. 625 lira cezası var...

Kış lastiği uygulaması ne zaman başlayacak.  Zorunlu kış lastiği takmayan araç sahiplerine 625 lira idari para cezası uygulanacağını biliyor musunuz.

2018 – 2019 kış lastiği uygulaması ile her yıl olduğu gibi bu yıl da araçların trafikte daha rahat bir şekilde yol almasını sağlayacak KIŞ LASTİĞİ UYGULAMASI hangi tarihte başlayacak ne zaman bitecek. Uygulama nelere dikkat edilecek, kış lastiği takmayanlara  nasıl cezai işlemler uygulanacak detaylar haberimizde 

BU YIL KIŞ LASTİĞİ UYGULAMASI NE ZAMAN BAŞLAYACAK?

Şehirler arası yük ve yolcu taşıyan ticari araçlar için kış lastiği takma zorunluluğu her yıl olduğu gibi bu yıl da 1 Aralık'ta başlayacak. Uygulamaya göre, yolcu ve eşya taşımalarında kullanılan araçlar her yıl 1 Aralık ile 1 Nisan tarihlerinde zorunlu olarak kış lastiği kullanacak.

VALİLİKLERE KIŞ LASTİĞİ TEBLİĞİ

2018 Kasım ayında yayımlanan "Kış Lastiği Kullanma Zorunluluğu İle İlgili Usul Ve Esaslar Hakkında Tebliğ" ile kış lastiği kullanma zorunluluğuna uyulacak.

Valilikler, kış lastiği uygulamasını, Tebliğ'de belirlenen tarih aralığındaki sürenin öncesinde veya sonrasında birer ay artırabilecek. Denetim amacıyla durdurulan kamyon, tanker, römork ve yarı römorklar için arka koruma çerçevesi, lastik, yansıtıcı malzeme, takograf, ışık donanımı gibi teknik kontrolleri yapılacak.

Şehirler arası karayollarında yolcu ve eşya taşımalarında kullanılan taşıtların dışında kalan taşıtlara da kış lastiği takma zorunluluğu getirilmesi konusu valilikler tarafından değerlendirilecek. Otobüslerde mevsimsel olarak kış lastiğinin olup olmadığı, çekme halatı, yangın söndürme tüpü gibi avadanlıklarının bulunup bulunmadığı, ışık far donanımı kontrol edilecek, eksikliği olanların, tamamlamadan çıkışına izin verilmeyecek.

 ARAÇLARDA KIŞ LASTİKLERİ NERELERE TAKILACAK

 Kış lastiği ayrıca kamyon ve otobüs türü araçların tahrikli dingilleri üzerindeki tüm lastiklerinde, kamyonet, minibüs ve otomobillerin tüm lastiklerinde, seyir esnasında değiştirilmek zorunda kalınan lastiklerin kış lastiği olması zorunlu olurken, sadece buzlu zeminlerde kullanılabilen çivili lastikler, kış lastiği yerine geçiyor ve Römork lastiklerinde ise kış lastiği zorunlu değil.

 KIŞ LASTİKLERİNİN YANAKLARINDA 'KAR TANESİ' İŞARETİ BULUNMALI

Kış lastiği derinlikleri kamyon, çekici, tanker ve otobüslerde 4 milimetreden, kamyonet, minibüs ve otomobil türü araçlarda ise kış lastiği derinliği 1,6 milimetreden az olamaz. Kış lastiklerinin yanaklarında, (M+S) veya kar tanesi veya her iki işarette bulunur. Aynı dingil üzerinde içte yer alan lastiklerde sırt deseni uygunluğu kontrol edilir. Lastikler kaplama ise diş derinliği ve sırt deseninin kış lastiğine uygun olması zorunludur.

 “UYGULAMAYA UYMAYANLARA PARA CEZASI”

Kış lastiği uygulamasına uymayan aracın işletenine 625 lira idari para cezası verilir ve lastiklerini uygun hale getirebilecekleri en yakın yere gitmelerine izin verilir.