Sivrisinekler en çok bu 7 gruptaki kişileri ısırıyor

Havaların ısınması ile birlikte artık pek çok kişi geceleri ortaya çıkan sivrisineklerden şikayet etmeye başladı. Isırdığında ciddi olarak kaşıntısı ile günlük hayatı olumsuz olarak etkileyen sivrisineklerin en çok kimleri ısırdığı ortaya çıktı.
Sivrisinekler en çok bu 7 gruptaki kişileri ısırıyor

Konuya ilişkin önemli bir açıklama geldi. Prof. Dr. Orman Müftüoğlu yaptığı açıklamasında sivrisineklerin en çok tercih ettiği 7 grubu açıkladı.

Yaz gecelerin en can sıkıcı durumların başında sivrisinekler geliyor. Ne yazık ki bazı kişilerin kanını daha çok tercih eden sivrisineklerin ısırdığı yerler aşırı kaşıntıya sebebiyet verebiliyor.

SİVRİSİNEKLERİN EN ÇOK ISIRDIĞI 7 GRUP

Konuya ilişkin yapılan açıklamada sivrisineklerin en çok ısırdığı 7 grup resmen belli oldu. İşte o 7 gruptaki kişiler:

  1. Kan grubu 0 olanlar
  2. Hamileler
  3. Vücudu daha sıcak olanlar
  4. Aşırı terlemesi olanlar
  5. Koyu renkli giyinenler
  6. Kilosu fazla olanlar
  7. Parfüm sıkanlar

Yapılan açıklamaya göre sivrisineklerin en çok tercih ettiği kişiler bu 7 gruptakiler olarak biliniyor.

SİVRİSİNEK ISIRIĞINA NE İYİ GELİR?

Sivrisinekler birden fazla yeri ısırabiliyor. Bu da günlük hayatta kaşıntıya sebebiyet verebiliyor. Genellikle ısırık yerleri 1-2 gün içerisinde kendiliğinden sönmektedir. Ancak bağışıklık sistemi düşük olan kişiler de yara izlerinin geçmesi biraz daha uzun sürebiliyor. Sivrisinek ısırığından rahatsız olan kişiler eczanelerde satılan kremler ve kaşıntı önleyici ilaçlar kullanabilir. Ancak bu tür ilaçları kullanmadan önce mutlaka doktorunuza danışmanız önerilmektedir.

Kaşının artması halinde soğuk su ile bölgeyi yıkayabilir ya da buz koyabilirsiniz. Bu şekilde sivrisinek ısırığının vermiş olduğu o kaşıntı hissi ortadan kalkacaktır.

Sivrisineklerin gelmesini istemiyorsanız bu durumda pencere kenarlarında limon, karanfil ya da lavanta kokuları da koyabilirsiniz.