Sağlık Bakanı Koca duyurdu! İhbarlar 112'ye yapılsın

Dün akşam meydana gelen iki depremin ardından bugün Sağlık Bakanı Fahrettin Koca deprem bölgesindeki ihbarlara yönelik açıklamalarda bulundu.
Sağlık Bakanı Koca duyurdu! İhbarlar 112'ye yapılsın

6 Şubat tarihinde meydana gelen iki büyük depremin ardından dün depremin hala etkilerinin görüldüğü Hatay ilinde peş peşe iki deprem meydana geldi. Gerçekleşen bu depremin birkaç dakika arayla 6.4 ve 5.8 büyüklüğünde olduğu ifade edildi. Başta Hatay olmak üzere Adana, Osmaniye, Gaziantep gibi illerde de son derece şiddetli bir şekilde hissedilen depremde Hatay'da hasarlı olduğu öğrenilen binaların da yıkıldığı öğrenildi. Yaralı olan vatandaşların da olduğu bilindiği gibi bu konuda yetkili kişilere sık sık açıklamalar yapılmaya başlandı. Yapılan bu açıklamalardan biri de Sağlık Bakanı Fahrettin Koca tarafından geldi. 

İHBARLAR ALO 112 HATTINA YAPILSIN! 

Depremin meydana geldiği ilk günden bu yana sürece en çok zarar veren konulardan biri de yanlış ihbarlar olduğu sık sık gündeme getirilmişti. Bu ihbarlar nedeni ile gerçekten ihtiyacı olan kişilere ulaşmanın oldukça zorlaştığı yetkili kişiler tarafından da sık sık tekrarlansa da dün meydana gelen depremin ardından sosyal medya hesabı üzerinden Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, "Sosyal medyada verilen vaka ihbar mesajı kim görürse ona ulaşır. ALO 112 Çağrı Merkezi'ne yapılan bildirimse tam olarak aradığınız adrese, anında ulaşır. Sizin istediğiniz de bu değil mi?" şeklinde paylaşımda bulundu. 

Gündeme gelen bir videoda çok fazla sahte ihbarın geldiğine yönelik şikayetlerin de bulunması üzerine "Sizden ricamız teyit almadığınız hiçbir ihbarı hiçbir yerde paylaşmayın. Arkadaşlar vaka ihbar noktası Twitter veya Instagram değil. Teyit aldığınızda 112 aranacak, 112 ekipleri koordineli bir şekilde bizi gönderecekler." şeklinde vatandaşlara bu konuda daha da duyarlı olmaya davet etti.