Resmi Gazete'de yayımlandı! OHAL uygulanan deprem bölgelerinde işten çıkarma yasaklandı!

Resmi Gazete'de yayımlandı! OHAL uygulanan deprem bölgelerinde işten çıkarma yasaklandı!
Bugün yayımlanan Resmi Gazete kararlarına göre OHAL ilan edilen deprem bölgelerinden işten çıkarmaların yasaklandığı öğrenildi.

Yaklaşık olarak 3 hafta önce meydana gelen Kahramanmaraş merkezli iki büyük depremin ardından o illerde depremin etkilerinin maalesef ki yıkıcı bir şekilde görülmesi nedeni ile OHAL ilan edilmişti. On binlerce binanın yıkıldığı ve insanımızın hayatını kaybettiği bu felakette Kahramanmaraş, Hatay, Antakya, Adıyaman gibi iller başta olmak üzere pek çok ilde hayat adeta durma noktasına geldi. 

Durum bu şekilde olunca da vatandaşların herhangi bir şekilde çalışacakları iş kolu bulunmazken, pek çok iş yerleri de bu süreç esnasında yıkıma uğradı. Bu süreç esnasında pek çok kişi de maddi anlamda yaşadıkları zorluk nedeni ile işlerini kaybetme korkusu da yaşamaya başladı. Durum bu şekilde olunca da Resmi Gazete kararlarına göre OHAL kapsamındaki illerde işten çıkarılmanın yasaklandığı öğrenildi. 

İŞTEN ÇIKARIMLAR YASAKLANACAK! 

Resmi Gazete'de alınan kararlara göre işverenler tarafından deprem bölgesinde iyi niyet ve ahlak kurallarına uymayan sebepler, işyerinin kapanması, iş sözleşmesinin sona ermesi gibi nedenler dışında çalışanları işten çıkarmaları yasaklandı. Alınan bu karara uymayarak çalışanlarını işten çıkarak işverenlerin, çıkarılan her işçi için aylık brüt asgari ücret tutarınca ceza ödeyeceği öğrenildi. 

OLAĞANÜSTÜ HAL KAPSAMINDA ÇALIŞMA VE SOSYAL GÜVENLİK ALANINA İLİŞKİN ALINAN TEDBİRLERE DAİR CUMHURBAŞKANLIĞI KARARNAMESİ

Yayımlanan bu karar Resmi Gazete'de şu şekilde yayımlandı;

"MADDE 3- (1) Olağanüstü hal ilan edilen illerde her türlü iş veya hizmet sözleşmesi, bu maddenin yürürlüğe girdiği tarihten itibaren olağanüstü hal süresince 22/5/2003 tarihli ve 4857 sayılı İş Kanununun 25 inci maddesinin birinci fıkrasının (II) numaralı bendinde ve diğer kanunların ilgili hükümlerinde yer alan ahlak ve iyi niyet kurallarına uymayan haller ve benzeri sebepler, belirli süreli iş veya hizmet sözleşmelerinde sürenin sona ermesi, işyerinin herhangi bir sebeple kapanması ve faaliyetinin sona ermesi, ilgili mevzuatına göre yapılan her türlü hizmet alımları ile yapım işlerinde işin sona ermesi halleri dışında işveren tarafından feshedilemez."

KISA ÇALIŞMA ÖDENEĞİ VERİLECEK! 

Yapılan bu açıklamaların yanı sıra da yine 8 Şubat tarihinde OHAL ilan edilen deprem bölgelerinde işyerlerinin yıkık, acil yıkılacak, ağır ya da orta hasarlı olduğunu belgelemeleri durumunda işverenler tarafından yapılabilecek başvuru sonucunda, geçecek olan onay halinde kısa çalışma ödeneğinin verileceği öğrenildi. 

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.