REKTÖR SAVAŞ’TAN 10 OCAK ÇALIŞAN GAZETECİLER GÜNÜ MESAJI

Uşak Üniversitesi Rektörü Ekrem Savaş, “10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü nedeni ile bir kutlama mesajı yayınladı.
REKTÖR SAVAŞ’TAN 10 OCAK ÇALIŞAN GAZETECİLER GÜNÜ MESAJI

Savaş mesajında şu ifadelere yer verdi:
“Gazeteciler, kamu vicdanının sesi olmak gibi bir misyonu taşımaktadır. Toplumların bilinçlenmesinde, dolayısıyla da güven ve huzur ortamının artmasında önemli katkıları bulunan gazeteciler, düşünce, anlatım ve haber alma özgürlüğünün en etkili araçlarını kontrol etmektedir. Kamu yararı gözeten, tarafsız haber yapan, mesleki ahlak ilkelerine bağlı hareket eden ulusal ve yerel basın yayın organlarımıza her zaman ihtiyaç duyulmaktadır. Bu nedenle güçlü gazeteci güçlü basın kuruluşunu, güçlü basın kuruluşları da güçlü demokrasinin tesisini sağlamaktadır. 
Özgür, ilkeli, tarafsız bir basın ancak iyi eğitim almış, meslek ahlakına önem veren, kendi çıkarını yok sayan basın çalışanları ile mümkün olacaktır. Halkın bilinçlenmesinde, haberdar olmasında, düşünceye sevk edilmesinde, eğitilmesinde ve eğlenmesinde etkin rol alan basın mensuplarının, görevlerini yerine getirirken, meslek ilkelerinden ve etiğinden taviz vermemesi, güzel dilimizi doğru kullanması ve koruması, kişilik haklarına ve özel hayata saygı göstermesi, geniş bir vizyona sahip olması, farklı görüş ve düşünceleri objektif bir şekilde ortaya koyması, aldığı bilgiyi doğru ve yalın şekliyle sunabilmesi son derece önemlidir.
Gazetecilerin görevlerini en iyi şekilde ifa etmek için gece gündüz, kar kış, yağmur çamur gözetmeden ortaya koydukları çaba takdire şayandır. Yapmış oldukları haberler ile toplumu bilgilendiren, demokrasinin güçlenmesine her zaman katkıda bulunan, kentlerin, dünyanın ve ülkenin sorunlarını gündeme taşıyarak idarecilerin çalışmalarına yardımcı olan gazetecilerimizin10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü’nü kutlar, sağlık mutluluk ve başarılar dilerim.”