Özel Eğitim ve Rehabilitasyon Merkezi’nden açıklama geldi

Fiziksel engelli ve otizm hastası 10 yaşındaki M.K. nın eğitim gördüğü merkezde dayak yediği ve darp edildiği iddialarına Özel Eğitim ve Rehabilitasyon Merkezi’nden yanıt geldi.

GÜNCEL 10.12.2018, 20:53

Özel Eğitim ve Rehabilitasyon Merkezi’nden açıklama geldi

Fiziksel engelli ve otizm hastası 10 yaşındaki M.K. nın eğitim gördüğü merkezde dayak yediği ve darp edildiği iddialarına Özel Eğitim ve Rehabilitasyon Merkezi’nden yanıt geldi.

GÜNCEL 10.12.2018, 20:53
Özel Eğitim ve Rehabilitasyon Merkezi’nden açıklama geldi

Özel Eğitim ve Rehabilitasyon Merkezi’nden açıklama;

“M.K’ye dayak ve darp yok elimizde görüntüler var”

Fiziksel engelli ve otizm hastası 10 yaşındaki M.K. nın eğitim gördüğü merkezde dayak yediği ve darp edildiği iddialarına Özel Eğitim ve Rehabilitasyon Merkezi’nden yanıt geldi.

Babası S.K. nın sosyal medya sayfasından oğlunun dayak yediği ve ısırıklar içerisinde kaldığı, bu olayların, M.K.’nın eğitim gördüğü Özel Eğitim ve Rehabilitasyon Merkezi’nde yaşandığı iddiaları bizzat merkez tarafından yalanlandı.

Merkezden yapılan açıklamada, olayın yaşandığı 8 Aralık Cumartesi günü M.K. nın merkezden gayet mutlu bir şekilde çıktığı, yüzündeki yaraların kabuk bağlamasından yaraların daha eski olduğu, baba S.K’nın elinde alelacele alınmış bir rapor olduğu, ciddi bir incelemede her şeyin ortaya çıkacağı görüşlerine yer verildi.

“BASINDA YER ALAN HABERLER GERÇEĞİ YANSITMIYOR”

Özel Eğitim ve Rehabilitasyon Merkezi tarafından konu ile ilgili yapılan açıklmanın tam metni şöyle:

“Özel Eğitim ve Rehabilitasyon Merkezi olarak kurumumuz hakkında basında yer alan olay asla gerçeği  yansıtmamaktadır.

Okulumuzda yaşandığı iddia edilen olay yargıya intikal etmiş, gerekli soruşturmalara başlanmıştır.  Öğrencimizin ailesinin aldığını iddia ettiği rapor kat'i bir darp raporu değildir. Basında yer alan fotoğraflarda darp sonucu oluştuğu iddia edilen kızarıklıkların dermatolojik-alerjik bir reaksiyon olma ihtimali ve öğrencimizin kendine zaman zaman zarar vermesi nedeniyle oluşan lezyonlardan biri olma ihtimali oldukça yüksektir. Bu durum fotoğraflarda da açıkça görülmektedir. Ayrıca öğrencimiz M.K,  yaklaşık 2 yıldır  ailesinin eğitiminden ve öğretmenlerinden özellikle memnun olması nedeniyle tercih ettiği okulumuzun bir öğrencisidir. Öğrencimiz hem fiziksel hem zihinsel engeli bulunan otizmli bir bireydir. Maalesef bazı otizmli bireylerde konunun uzmanlarının da bileceği şekilde kendine zarar verme özelliği görülmektedir. Bu durum yalnızca  öğrencimiz M. K  için geçerli olmamakla birlikte zihinsel engelli ve otizmli bireylerin genelinde benzer davranışlar görülmektedir.   Öğrencimiz özellikle yüz ve boyun bölgesini tırnaklamak, sert bir şekilde kaşımak suretiyle kendisine  zarar vermektedir ve bu durum öğrencimizin ailesi tarafından da açıkça bilinmektedir. Isırma, saldırma gibi davranışları da bulunmakla beraber gerek ders saatinde, gerek serviste bulunduğu sürelerde bu davranışları defalarca sergilemiş ve bu durum kurum çalışanları tarafından da tespit edilmiştir. Fakat bu tip çocuklarla ilgilenmek üzere özel eğitim almış eğitmenlerimiz tarafından şefkatle ve ilgiyle öğrencimizin eğitimine devam edilmiştir. Aile de çocuğunu tanımakta ve bu davranışlarını kabul etmektedir . Buna rağmen konunun uzmanları incelemeden alelacele alınmış bir raporla kurumumuza karşı başlatılmış bu art niyetli insafsız iddiayı şiddetle kınıyor ve kesinlikle kabul etmiyoruz.

Bu durum apaçık bir şekilde kurumumuzu karalama adına başlatılmış bir kampanyadır. Öğrencimizin adli tıp kurumu tarafından incelenmesi ile olay açıklığa kavuşacaktır. Bu sebeple durum açıklığa kavuşmadan kurumumuz hakkında karalamak amaçlı yapılan tüm paylaşım, hakaret içerikli yorum vb. için kurum olarak tüm yasal haklarımızı kullanacağımızı belirtmek isteriz. Kamuoyuna saygıyla duyurulur.”

Yorumlar (4)
Fatma 4 yıl önce
Bir öğretmen ve engelli yakını olarak bu çocuğun öğretmenleri ya da çalışanlar tarafından darp edildiğine ihtimal vermiyorum. Zihinsel engeli, otizmi bilmeyen insanlar için yorum yapmak, birinin yaptığına inanmak çok kolay. İnsan zaten hep bir suçlu ister karşısında hesap sormak, rahatlamak için. Engelli yakınım olmasa belki bende hemen birini suçlardım. Ama iş öyle değil. Bu durumdaki insanlar gerçekten kendine ve etrafına ciddi zararlar verebilen insanlar. O yüzden birilerini karalamadan önce konu ile ilgili bilgi sahibi olmak ve emin olmak gerekir diye düşünüyorum. Adli tıp raporunun sonucuna göre hareket edilmeli.
B,B 4 yıl önce
Ege bölgesinde insanların imrendigi bir kuruma yapılan bu haksızlığı kınıyorum
Yeşil 4 yıl önce
Bahsedilen ozel eğitim kurumunda benimde 2 cocugum gitti o kurumda boyle birsey yasanmasi ve yapilmasi imkansiz bu kurumu karalamaktir sadece
Uşaklı 4 yıl önce
Ben bu rehabilitasyon merkezinin yıllardır karşısında otururum. Balkonumdan camdan izler ara ara ziyaret ederim. Nasıl efendiler nasıl yaptıkları işte memnunlar o çocuklar servisten iner inmez kucaklamalar öpmelr en ufak tiksinme ses yükseltme ne duydum ne gordum çocuğun başına ne geldi bilmiyorum adli tıp raporunda herşey çıkar ama bu insanların günahı bence yoktur kameraları var vicdanları var birisi görmese diğeri görür birisi duymasa diğeri duyar tmm şüphelendin şikayetci oldun hem fizijsel hem zihinsel hem otizm sen çocugunun başında neden yoktun onuda gectim barım barım bağırıcana ver mahkemeye bekle sabırla iyi mi oldu şimdi kocaman kurum zenginine fakirine kucak açmış 500 ile 700 öğrencinin eğitim aldığı binlerce velinin umut bağladığı en iyi en büyük imkanları en çok olan ve sonuna kadar kullanan okula reva mı bu o anneler acaba derae bir çocuk başka yanlış eğitime düşerse hadi bunlarıda gectim eğitimli insanları inandırmazsınız ilk etapta eğitimli insan bekler izler sabreder. Cahiller kanar kanmış ya bir sinir kurbanı olsaydı orda çalışanın birsi öğretmenin birisi öğeencinin birisi ey cahil canın yanar ama sen kendin çocuğunun durumunu biliyorsun hastalığını biliyorsun sabret al raporunu mahkeeyi bekle. Senin o galeyene getirdiğin cahillerden birisi kapsa silahı tarasa o okulu isabet etse bir cana kim olacak sorumlusu... ayıp yazık günah