O bölge için alarmlar çaldı! Ünlü profesör en az 7 şiddetinde deprem beklediğini açıkladı

Türkiye'de Manisa'nın Turgutlu şehrinde depremle ilgili söyleyişilerde bulunan Prof. Dr. Övgün Ahmet Ercan açıklamalarda bulundu.
O bölge için alarmlar çaldı! Ünlü profesör en az 7 şiddetinde deprem beklediğini açıkladı

O bölge için alarmlar çaldı! Ünlü profesör en az 7 şiddetinde deprem beklediğini açıkladı - Türkiye'de Manisa'nın Turgutlu şehrinde depremle ilgili söyleyişilerde bulunan Prof. Dr. Övgün Ahmet Ercan açıklamalarda bulundu. Yaptığı açıklamalarda ilçede 7 büyüklüğünde ki deprem beklentisinin olduğunu ve bunun da ortalama 35 saniye kadar süreceğini ifade ederek vatandaşları ve yetkilileri uyardı.

Prof. Dr. Övgün Ahmet Ercan şehirde yaptığı açıklamalarda yanlışlıkları gözler önüne sererken konuşmasında; Turgutlu'da olabilecek en büyük deprem büyüklüğü 7'dir. Turgutlu'nun çarşı alanındaki kesim eski bir tarım alanıdır. Unutmayalım ki deprem mutlaka tarım alanları da yıkar ve yok eder. Kalıcı bir çözüm bulunabilmesi için ilçeyi güneye doğru kaydırmanız gerekiyor. Dağlara doğru zaman içinde taşımanız gerekir. Çünkü günü geldiğinde tarım alanına yapılmış olan yapılar yıkılacaktır. Bu işin şakası yok.

Turgutlu'da en çok 7 şiddetinde bir deprem olmasını, aşağı yukarı 35 saniye sürmesini bekliyorum. Turgutlu'yu söyleşi programından önce gezme fırsatım oldu. Beğendiğim ve beğenmediğim yapıları gördüm. Kentte, yapı temel derinliği 80 cm ile 1 metre arasında yapılar gördüm. Bunlar intihar evler, bu binaların bir an önce saptanması gerekiyor. Yeni binalarda zemin katılana sadece kolonların olduğu garajların yapıldığını gördüm. Bu çok sakıncalı. Duvarlar yok.

Duvarlar olası bir depremde yüzde 15'lik gücü taşır. Zemine garaj yaparak o gücü ortadan kaldırıyorsun. Olası bir depremde göçer. Garaj olacaksa bodrumlu ve yerin altında olsun. Sayın başkan buna müsaade etmeyin. Deprem ne kadar büyük olursa sarsıntının süresi de o kadar olur. Sarsıntı süresi ne kadar uzarsa yıkımda o kadar fazla olur. Bu nedenle bir an önce yapılarınıza güçlendirme çalışması yaptırın. Bunu için bir kaynak yaratın. Turgutlu'da depremin ne zaman olacağını bilmiyoruz. Bir an önce yapılarınızı denetleyin. Biz bilimcilerde her zaman sizin hizmetinizdeyiz" ifadelerine yer verdi.

İlgili Haberler