Meteoroloji’den 17 il için son dakika uyarısı! Kuvvetli bastıracak çok etkili olacak

Meteoroloji Genel Müdürlüğü sabah saatlerinde çok sayıda il için uyarı yaptı. Yaptığı açıklamasında özellikle 17 il için sağanak yağış uyarısında bulundu. Yağışların aniden ve kuvvetli bir şekilde bastıracağı belirtildi.
Meteoroloji’den 17 il için son dakika uyarısı! Kuvvetli bastıracak çok etkili olacak

Sonbahar aylarına girmemiz çok hızlı oldu. Sıcak havalardan soğuk kış günlerine hızlı geçiş karşısında vatandaşlar da şaşırdı! Peş peşe illerimiz için yapılan sağanak yağış uyarısına karşı dikkatli olunması istenirken, özellikle bugün 17 ilde ani yağışların olabileceği açıklandı.

HAVA SICAKLIĞI VE RÜZGAR BİLGİSİ

MGM’nin açıklamasına göre hava sıcaklığı ve rüzgar bilgisi de aktarıldı. Sıcaklıkların özellikle Marmara ve Ege bölgesinin kıyı kesimlerinde mevsim normallerinde diğer bölgelerde ise 5 dereceye kadar daha düşük olacağı belirtildi.

screenshot-3.jpg

Rüzgarın ise genel olarak kuzey bölgeden ara ara kuvvetli eseceği Marmara ve Ege kıyılarında rüzgarının şiddetinin 50 km, Orta ve Doğu Karadeniz Kıyılarında ise 70 km’ye kadar ulaşabileceği belirtildi.

UYARILAR PEŞ PEŞE GELDİ

Meteoroloji açıklamasına göre kuvvetli yağış uyarısı da yapıldı. Yağışlar için açıklama yapan MGM, “Orta ve Doğu Karadeniz kıyılarında görülen kuvvetli yağışların; Samsun'un doğusu, Ordu, Giresun ve Trabzon'da kuvvetli, Giresun'un doğusu, Rize ve Artvin kıyılarında yerel olarak çok kuvvetli ve şiddetli (51-100 kg/m2) olarak devam etmesi beklendiğinden sel, su baskını, heyelan, yıldırım, ulaşımda aksamalar gibi olumsuzluklara karşı dikkatli ve tedbirli olunmalıdır” diyerek vatandaşlar için açıklama yapıldı.

1615354093280-ya-780x450.jpg

ÜLKE GENELİ PARÇALI BULUTLU

Ülke genelinde havanın parçalı bulutlu ya da çok bulutlu olacağı ifade edildi. Yağışlı bölgeler için de açıklama yapan Meteoroloji, Marmara'nın doğusu, Akdeniz (Antalya hariç), İç Anadolu'nun güneyi, Karadeniz, Doğu ve Güneydoğu Anadolu ile Karaman, Niğde, Sivas ve Afyonkarahisar çevreleri aralıklı sağanak ve gök gürültülü sağanak yağışlı geçeceği tahmin edildiğini belirtti.