Mehmet amca Diyanete seslendi: “Bu zulme son verin”

Uşak'ın Ulubey İlçesine bağlı Çamlıbel Köyünden olan 66 yaşındaki Mehmet Bayraktar, Diyanet İşleri başkanlığı tarafından camilerde tabure ve oturakların kaldırılması talimatını ‘zulüm’ olarak değerlendirdi ve taburelerin camilere geri konulmasını istedi.

GÜNCEL 13.01.2020, 17:42 13.01.2020, 19:34

Mehmet amca Diyanete seslendi: “Bu zulme son verin”

Uşak'ın Ulubey İlçesine bağlı Çamlıbel Köyünden olan 66 yaşındaki Mehmet Bayraktar, Diyanet İşleri başkanlığı tarafından camilerde tabure ve oturakların kaldırılması talimatını ‘zulüm’ olarak değerlendirdi ve taburelerin camilere geri konulmasını istedi.

GÜNCEL 13.01.2020, 17:42 13.01.2020, 19:34
Mehmet amca Diyanete seslendi: “Bu zulme son verin”

SALİH KILINÇ/ Diyanet İşleri Başkanlığı'nın camilerdeki taburelerin kaldırılması talimatı ayakta namaz kılamayan cemaati mağdur ettiğini kaydeden Çalkanoğlu lakaplı Mehmet Bayraktar(66), dizlerinden rahatsız olduğunu doktorların dizlerinin üzerine oturmasını yasakladığını belirterek her yere tabure taşıyamadığından camide namaz kılamadığını belirtti.

Cami ve mescitlerde yaşlı cemaat için konulan sabit oturak ve tabureler 'geleneksel yapıya uymadığı' gerekçesiyle tartışma konusu olunca, Diyanet İşleri Başkanlığı 16 Aralık'ta bir genelge yayınlayarak bunları kaldırttı. İhtiyaç olması halinde sadece katlanabilir tabure kullanılabileceği belirtilen genelgede, "Hiçbir şekilde oturması mümkün olmayacak tarzda mazereti olanlar katlanabilir taburesini alıp safların arasına girerek namazlarını kılacaklardır" denildi. Cami ve mescitlerde hemen uygulamaya geçildi ancak çok sayıda kişi de karardan mağdur oldu.

“CAMİLER BOMBOŞ KALDI”

Bu kararla camilerin boşaldığından yakınan Mehmet Bayraktar, “Camide oturamıyorum. Dizlerim çok kötü. Doktorlarda kesinlikle diz çökmemi yasakladı. Yer sofrasına bile oturamıyorum. Bana “Oturarak namaz kıl” dediler. Otursam kalkamıyorum. Hep bize büyüklerimizin yanında ayak uzatmanın ayıp olduğunu öğrettiler. Bu yüzden camilere gidemiyorum. Enim gibi bir çok insan mağdur olduğu için camilerde namaz kılamıyor” dedi.

Diyanet İşleri Başkanlığının talimatında katlanabilir taburelerin yanında taşınmasının istendiğini hatırlatan Bayraktar, “Bir kere biz yaşlı insanlar kendimizi zor taşıyoruz. Tabureyi nasıl taşıyalım? Hadi taşıdık diyelim. Benim Ankara ve Aydın da çocuklarım var torunlarım var. Her gittiğim ilde yanımda tabure mi taşıyayım? Diyanetin bu yaptığı Müslüman’a zulümdür. “Namazını benim dediğim şekilde kılamıyorsan camiye gelme. Git evinde tek başına kıl” demektir. Bu durumun bir an önce düzeltilerek taburelerimizin eri verilmesini istiyoruz” şeklinde konuştu.

Yorumlar (9)
şair u.gündüz 3 yıl önce
Camilere sandalye koyulması, sandalye üzerine kurularak namaz kılmak yeni adet oldu. Bugüne kadar nasıl namaz kılıyordu ihtiyarlar? Pekâlâ kılıyordu değil mi. Diyanetin bu kararı elzemdi. Malesef geç bile kalındı. Banka önünde saatlerce bekleyen, çalgılı düğünlerde çengi ve köçeklere taş çıkaran bu zamane ihtiyarlarının yakınmaya hiç hakkı yok efendim.
Dede Ruhi 3 yıl önce
Birgün gelecek sende yaşlanacaksın şair bozuntusu tuvaleti bile oturaklı arayacaksın.
Bu amcalarımızın dedelerimizin verilen haklarına geri alınmasına tepkidir.
Sabrettin 3 yıl önce
Amca iyisin hoşsun da şikayet edeceğine önce dinin, namazını hangi şartlarda nasıl kılacağını söylüyor onu öğren ......

Camilerin kiliseden farkı kalmadı vesselam.
Yakında çok amaçlı salon gibi konforlu koltuk isteyeceksiniz vesselam.....

Oturarak kıl amca, oturamıyorsan ayağını uzat, uzatamıyorsan bağdaş kur, kuramıyorsam ayakta kıl,

Ha hiçbiri olmuyorsa en geride , ayrı bir dine mensup özel bölümde değil mevcut saf ın devamında taburenle kıl....

Allah kabul etsin .
Ahmet 3 yıl önce
Ne saçma Bi haber bu. İbadet herkesin keyfine göre yapılmaz kuralı vardır. Uymak zorundayız. Gelenek değil kural bu.
Kadir trn 3 yıl önce
Amca kıldığın namazlar kabul olsun inşAllah
Yerde otur uzat ayağını kıl namazını büyüklerinden utanma cami utanma yeri değil Allah in huzurunda utanma olmaz
Yerinde bi karar olmuş camiler türbün gibiydi maç izler gibi
Hasan Özdemir 3 yıl önce
Bülbüller düğün salonuna gelmiş gibi sandalyede namaz kılınmaz oturarak kıl amca bacağım ağrıyor dersiniz ama maaş günü geldimi ziraat bankası önünde saatlerce kuyruk beklersiniz
Yücel AFŞAR 3 yıl önce
Öncelikle merhaba , tabure ya da sandalye de oturarak namaz olmaz namaz kılma şekilleri ve biçimleri hastalıklara göre değişmekte ayakta yere oturarak yatarak ve ima ile ama taburede oturarak diye bir şey yok. Uygulama doğru ve olması gereken. Bu arada illa sorunlu sıkıntılı amcalarımız kardeşlerimiz vardır elbet ama bazıları işin kolayına kaçmak için bahane üretiyor.
Selim 3 yıl önce
Hadisler üzerinden hareket etmeliyiz. “Namazı ayakta kıl, güç yetiremezsen oturarak kıl, buna da güç yetiremezsen yan üzere yaslanarak kıl.”
Namazı asli şekline uygun olarak kılmaya engel olmayacak derecedeki rahatsızlıklar meşru mazeret olarak görülmemelidir. Bu zulüm değildir, gecikmiş bir karardır...
Orha Aydın dan. 3 yıl önce
Ben de şöyle bir yorumlara baktım,herkes bir şeyler yazmış,diyanet bu genelgeden sonra camilerdeki cemaat sayısı artmıştı eksilmişti,bir araştırma yapsın,hadiste müjdeleyiniz,nefret ettirmeyiniz diyor,önemli olan ezan davetine insanların gelebilmesi,camiiye yakınlaştırmak önemli,yaşlıların banka kuyruklarında nasıl beklendiğini yazmışlar,adamın maaşını çekiverecek kimsesi yoksa ne yapsın,bunu söyleyenler herhalde hiç yaşlanmayacaklar.
Bütün Yorumları Görmek İçin Tıklayın