Manisalı üreticiye yılda 53 milyon lira ek gelir sağlayacak proje tamamlandı!

Manisalı üreticiye yılda 53 milyon lira ek gelir sağlayacak proje tamamlandı!
Manisa'da 24 bin 40 dekar araziye can suyu verecek olan Kelebek Barajı'nın yapımının tamamlandığı bildirildi. Barajda yaklaşık 10 milyon metreküp su biriktiğini belirten DSİ Genel Müdürü, Gediz Ovası'na bereket akacağını dile getirdi.

Manisalı üreticiye yılda 53 milyon lira ek gelir sağlayacak proje tamamlandı! - Ülkemizde baraj yapım çalışmaları hız kesemeden devam ediyor. Tarımda modern sulamayı yaygınlaştırmak, toplulaştırma çalışmalarıyla tarım arazilerinden fayda sağlamak, musluklara sağlıklı ve içilebilir su ulaştırmak ve yerleşim yerleri ile tarım arazilerini taşkın risklerine karşı korumak için çalışılırken, sürdürülebilir su yönetimi anlayışıyla da suyun her damlasına sahip çıkıyor. Manisa'nın Ahmetli ilçesinde de 24 bin 40 dekar araziye su sağlayacak olan Kelebek Barajı tamamlandı. Devlet Su İşleri (DSİ) Genel Müdürü Mehmet Akif Balta, 2023 yaz sulama sezonunda 10 bin dekar araziye Kelebek Barajı aracılığı ile su verileceğini belirtti.

10 BİN DEKARLIK ALANDA ÇALIŞMALAR TAMANLANDI

Manisa'nın Ahmetli ilçesinde de inşası tamamlanan Kelebek Barajı’nda yaklaşık 10 milyon metreküp su biriktiğini duyuran DSİ Genel Müdürü Mehmet Akif Balta, sulama projesinde 10 bin dekarlık alandaki çalışmaların bittiğini açıkladı. Test aşaması tamamlandıktan sonra bu bölgede sulamaya başlanacağını belirten DSİ Genel Müdürü Mehmet Akif Balta, projede yüzde 46 fiziki gerçekleşme oranına ulaşıldığını söyledi.

GEDİZ OVASI'NDAKİ ÜZÜM BAĞLARINA CAN SUYU SAĞLAYACAK

Gediz Ovası’ndaki üzüm bağlarını su ile buluşturabilmek için adeta zamanla yarıştıklarının ifade eden DSİ Genel Müdürü Balta, “22 milyon 920 bin metreküp depolama hacmiyle bölgenin en büyük barajlarından biri olan Kelebek Barajı’ndaki çalışmaları tamamladık ve su tuttuk. Kelebek Barajı’nda biriken suyu yaklaşık 10 kilometre boyunca Koca Dere yatağına bırakacağız. Daha sonra da bir regülatör vasıtası ile o suyu yeniden tutup sulama şebekesine vereceğiz. 30 metre yüksekliğindeki regülatörün gövdesini ve vana odası imalatlarını tamamladık. Dolusavaktaki çalışmalarımızı da ay sonuna kadar bitireceğiz.” dedi. 

Kelebek Barajı Sulama Projesi’nde şu anda yüzde 46 fiziki gerçekleşme oranına ulaştıklarını kaydeden DSİ Genel Müdürü Mehmet Akif Balta, bölge üreticisinin de desteği ile 2023 yılı sonuna kadar 14 bin 440 dekar arazideki çalışmaları da tamamlamak istediklerini belirtti. Temelden yüksekliği 62 metre olan Kelebek Barajı’nın gövdesi SSB (Silindirle Sıkıştırılmış Beton) tipinde inşa edildi. 24 bin 40 dekar verimli tarım arazisini modern sistem ile sulayacak proje, bölge üreticisine yılda yaklaşık 53 milyon lira ek gelir sağlayacak. Ayrıca bin 200 kişiye de iş olanağı oluşturacak. Projeden Ahmetli ilçe merkezi ile Gökkaya, Alahıdır, Akçapınar ve Yeniköy mahalleleri faydalanacak.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.