Manisa TSO'dan yerel basına abonelik desteği!

Kamunun tasarruf tedbirlerinden olumsuz etkilenen yerel basına Manisa Ticaret Odası desteğini artırdı. Yerel gazeteler için Manisa TSO’dan yeni bir karar alındı.
Manisa TSO'dan yerel basına abonelik desteği!

Türkiye’de açıklanan kamu tasarruf tedbirlerinden en olumsuz şekilde etkilenen sektörlerin başında yerel basın geliyor. Kamu kurumları teker teker yerel gazete aboneliklerini sonlandırıyorlar. Yerel basının ekonomik imkanlarının kısıtlı olması nedeniyle bu sektör zor durumda kaldı. Gelirleri azalan yerel gazeteler bir çıkış yolu ararken Manisa’da yayın yapan yerel basın için iyi haber Manisa Ticaret Sanayi Odası’ndan geldi.

Manisa Ticaret Sanayi Odası yerel basının azalan desteği nedeniyle krize girmesini önlemek amacıyla verilen katkıyı iki katına çıkardı. Manisa’da yayın yapan 6 yerel gazetenin Manisa TSO tarafından 2’şer aboneliği bulunuyordu. Alınan son karar ile abonelik sayısı gazete başı 4’e yükseltildi.

YEREL GAZETELERE ABONELİK DESTEĞİ

13 Mayıs 2024 tarihinde Hazine ve Maliye Bakanlığınca açıklanan “Kamuda Tasarruf ve Verimlilik Paketi” kapsamında uygulamaya konulan kısıtlamalarla yerel basın sektörü olumsuz etkilenen sektörlerin başında yer aldı. Manisa’da bazı kurumlar tasarruf tedbirleri kapsamında ilk olarak Manisa merkezde bulunan 6 yerel gazeteye olan aboneliklerini iptal etti. Zor şartlarda ayakta kalmaya çalışan yerel basın bu kararla birlikte daha da sıkıntıya girmeye başlarken yerel basına Manisa Ticaret ve Sanayi Odası (Manisa TSO) tarafından büyük bir destek daha geldi. Manisa TSO yerel basın aboneliklerini iptal etmek yerine abone sayısını daha da artırdı. Manisa TSO, yayınlanan 6 gazeteden 2'şer adet olan abonelik sayısını 4’e çıkardı.

Manisa Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Yılmaz, yerel basının kendileri için çok önemli olduğunu belirterek, zor günler geçiren yerel basına destek olmak amacıyla her gazete için abonelik sayısını 2’den 4’e çıkardıklarını söyledi. Manisa yerel basını da Başkan Mehmet Yılmaz ve yönetim kurulu üyelerine basına verdikleri destekler için teşekkür etti.

Yerel basın tam bir krizin ortasında kalırken bu krizden nasıl çıkılacağı konusunda kara kara düşünüyorlar. Sadece Manisa’da değil Türkiye’nin her yerinde yerel basın varlığını devam ettirebilme konusunda büyük bir mücadele içerisinde kaldılar. Bundan dolayı çok sayıda yerel gazetenin bu süreçte kapanma tehlikesinin olduğu kaydediliyor.

Kaynak:Haber Kaynağı