Maliye Bakanı Naci Ağbal Uşak Belediyesi'ni ziyaret etti

Uşak Belediye Başkanı Nurullah Cahan'ı ziyaret eden Ağbal, kentte belediyenin gerçekleştirdiği projelerle ilgili bilgi aldı.
Maliye Bakanı Naci Ağbal Uşak Belediyesi'ni ziyaret etti

Maliye Bakanı Naci Ağbal, sanayi üretimini arttırmak için her zaman gerekli tedbirleri alan bir hükümet olduklarını belirterek, "Özellikle teşvikler konusunda çok önemli projeleri hayata geçirdik." dedi.

Ağbal, Uşak'ta belediye, valilik ve sanayicinin tam bir uyum içinde çalışma yürüttüğünü, sağlanan teşviklerin sanayicilere yansımasını görmek üzere Uşak Organize Sanayi Bölgesi'ni de ziyaret edeceğini söyledi. 

Uşak'ta belediyenin yaptığı kentsel dönüşüm ve Kent Park projelerinin çok önemli olduğunu vurgulayan Bakan Ağbal, "Uşak'ın bir sanayi kenti olduğunu biliyordum. Sanayi üretimini arttırmak için her zaman gerekli tedbirleri alan bir hükümetiz. Özellikle teşvikler konusunda çok önemli projeleri hayata geçirdik." diye konuştu.

Ziyaretin sonunda Uşak Belediye Başkanı Cahan, Uşak Dokurevi'nde üretilen Uşak Halısı'nı Bakan Ağbal'a hediye etti. 

" Fabrikaları inceledi"

Maliye Bakanı Ağbal, daha sonra Uşak Organize Sanayi Bölgesi'nde faaliyet gösteren Kandemiroğlu Tekstil-Rejenere İplik Geri Dönüşüm Fabrikasını ve Özerdem Mensucat Battaniye ve Ev Tekstili Üretim Tesislerini gezdi, incelemelerde bulundu.

Daha sonra gazetecilere açıklama yapan Bakan Ağbal, Türkiye'nin ticareti ve sanayisi ile iftihar ettiklerini söyledi. 

Uşak Organize Sanayi Bölgesi'nde yatırım yapmak için 500 yatırımcının sıra beklediğini öğrendiğini aktaran Ağbal, "Londra'dan, New York'tan Türkiye'yi değerlendirenler, gelsinler masa başında ürettikleri raporları burada yazsınlar. Türkiye'nin üretim gücünü ve potansiyelini burada görsünler." ifadelerini kullandı. 

"Ülkemize olan inancımız artıyor"

Ağbal, Türkiye ekonomisinde çarkların etkilenmeden döndüğüne dikkati çekerek, şöyle konuştu:

"Bu ziyaret bugün benim açımdan çok önemli. Sanayicilerimizle ve iş adamlarımızla bir araya geldiğimizde ülkemize olan inancımız artıyor. Yeter ki engelleri kaldıralım, bürokrasiyi azaltalım. İlave teşvikler ve destekler verilecek tabii ki.  Dünya yepyeni bir evreye girdi. Sanayici ve iş adamlarımızla konuşup bu destekleri nasıl arttırabiliriz onu konuşuyoruz. 

Yıllarca konuşulan sanayi elektriği üzerindeki TRT payını kaldırdık. Son 3 yılda vergi kanunlarında yaptığımız değişikliklerin yarısından fazlası imalat sanayisi üzerindeki vergisel maliyetlerin kaldırılması üzerine kurulu. OSB'lerde emlak vergisi kalmadı. Nerede organize sanayi, imalat sanayisi varsa biz devlet olarak yanlarındayız." dedi.

Maliye Bakanı Naci Ağbal, şeker fabrikaların özelleştirmesine ilişkin, "Şu ana kadar 4 fabrikayla ilgili özelleştirme uygulamaları yapıldı. Gelen fiyatlara baktığımız zaman bugünkü koşullara göre iyi fiyatlar verildiğini görüyoruz. Alan firmalarımız belli ki bu fabrikaları hızlı bir şekilde rehabilite edip, ilave yatırımlar yapacak, üretimlerini artıracaklar. Biz de artan talebe göre hükümet olarak kotaları artıracağız, pazarı büyüteceğiz." dedi. 

Şeker sektörünün Türkiye için stratejik bir alan olduğunu vurgulayan Ağbal, "Şeker pazarı büyüyor ve üretimi de Türkiye'de artarak sürecek. Şeker pazarı gümrüklerle korunan bir pazar. Türkiye'ye şeker ithalatı yapılmasına gerek yok. Üreticiyi ve pazarı korumak için gerekli tedbirleri aldık." diye konuştu.

Şeker fabrikalarındaki özelleştirmelerle üretimin artacağını vurgulayan Ağbal, özel sektör girişimciliği sayesinde bu işletmelerde üretim maliyetlerinin düşürülmesiyle verimliliğin yükseleceğini ve daha rekabetçi bir piyasa olmasına katkı sağlanacağına işaret etti.

Şeker fabrikalarında özelleştirme sürecinin devam ettiğini anımsatan Ağbal, şöyle devam etti:

"Şu ana kadar 4 fabrikayla ilgili özelleştirme uygulamaları yapıldı. Gelen fiyatlara baktığımız zaman bugünkü koşullara göre iyi fiyatlar verildiğini görüyoruz. Alan firmalarımız belliki bu fabrikaları hızlı bir şekilde rehabilite edip, ilave yatırımlar yapacak, üretimlerini artıracaklar. Biz de artan talebe göre hükümet olarak kotaları artıracağız, pazarı büyüteceğiz. Şeker fabrikaları hükümet olarak bizim piyasadan çekildiğimiz bir alan değil. Halen yüzde 20’si Türkiye Şeker Fabrikaları AŞ'de kalmaya devam edecek. Oralara ilave yatırımlar yapacağız." 

Ağbal, nişasta bazlı şekerde oldukça hassas olduklarını, mevcut kanundaki kotayı yüzde 5'e düşürdüklerini dile getirdi. 

Hükümetin şeker ve şeker pancarıyla ilgili duruşunun net olduğuna işaret eden Ağbal, "Şeker pazarı korunacak ve büyüyecek. Şeker pancarı üreticisi önümüzdeki dönemde daha fazla üretme imkanı bulacak. Nişasta bazlı şeker ise kontrol altında belirlenmiş kurallar dahilinde, sınırlanmış bir şekilde üretilmeye devam edecektir. Diğer taraftan özelleştirme uygulamaları bittikten sonraki süreçte piyasanın daha regüle edilmesi noktasında ilgili bakanlıkların çalışmaları olacak. Burada ifade edilen hassasiyetler herkesin ortak hassasiyeti." ifadelerini kullandı.

Ağbal, şeker fabrikalarının özelleştirme sürecinde bazı milletvekillerinin ihale komisyonu salonundaki tavırlarını yadırgadığını, bir siyasetçiye yakıştıramadığını sözlerine ekledi.  

İlgili Haberler