Kurban KESİLİRKEN okunan dua! Hayvan keserken okunacak ayet ve tekbir

Kurban Bayramı gelirken bugün dini ibadetini yerine getirmek isteyen kişiler için kurbanlıklar kesilecek. Peki, kurban kesilirken ne denir, kurbanın kulağına hangi dua okunur?
Kurban KESİLİRKEN okunan dua! Hayvan keserken okunacak ayet ve tekbir

Tüm dünyada olduğu gibi Türkiye'de de Müslümanlar tarafından Kurban Bayramı büyük bir coşkuyla kutlanırken dini ibadetini yerine getirmek isteyen kişiler kurban kesecekler.

Kurban keserken dikkat edilmesi gerekenler bulunurken özellikle de kurban keserken okunan dua ve kurbanın kulağına okunan ayet araştırılıyordu. İşte, kurban keserken yapılması gerekenler...

KURBAN KESİLİRKEN NE DENİR, HAYVAN KESERKEN OKUNACAK DUA ADI NEDİR?

Müslümanların iki dini bayramından biri olan Kurban Bayramı tüm yurtta büyük bir coşku ve sevinçle kutlanırken kurban kesmek isteyenler için uyarılar geldi. Kurbanlık kesilirken dikkat edilmesi gerekenler hatırlanırken özellikle de kurban kesilirken edilen dua hatırlatılması yapılıyor. İşte kurban keserken okunacak dua:

"İnnî veccehtu vechiye lillezî fataras semâvâti vel arda hanîfen ve mâ ene minel muşrikîn."

Bu duanın anlamı ise şu şekilde:

“Ben hanîf olarak, yüzümü gökleri ve yeri yoktan yaratan Allah'a çevirdim ve ben müşriklerden değilim."

KURBAN KESERKEN TEKBİR NASIL GETİRİLİR?

Kurban keserken tekbir getirilmesi de önemlidir. Kurban kesilmeden hemen önce kurbanlık sahibi “Allahü ekber Allahü ekber. Lâ ilâhe İllâllahü vallahü ekber. Allahü ekber ve lillâhil hamd” diyerek tekbir getirmeli, ardından “Bismillahi Allahü Ekber” diyerek kurbanın kesilişine hazır hale gelmelidir.