Kurban Bayramı’nda çalışacaklara çift yevmiye! 1 günlük bayram mesai ne kadar 2024?

Kurban Bayramı geldi çattı. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, yaptığı açıklamasında bayram tatilinin 9 güne uzatıldığını açıklamıştı. Ancak 9 günlük tatil kamu sektörü için geçerli olacak. Özel sektör çalışanları yine mesaiye devam edecek.
Kurban Bayramı’nda çalışacaklara çift yevmiye! 1 günlük bayram mesai ne kadar 2024?

Bu durum sonrasında özel sektör çalışanları Kurban Bayramı2nda ne kadar mesai alacaklarını merak ediyor. 1 günlük bayram mesaisi ne kadar 2024? Sorusunun cevabı haberimizde

RESMİ TATİLDE MESAİ ÜCRETİ HESAPLAMA

Çalışanların her yıl en sık merak ettiği konuların başında mesai ücreti hesaplama geliyor. Dini ya da milli olarak ulusal önem arz eden günler çalışma takviminde resmi tatil olarak ilan ediliyor. Dini ve milli bayramların yanı sıra yılbaşı, 23 Nisan ve 19 Mayıs gibi pek çok gün resmi tatil kapsamında değerlendiriliyor.

RESMİ TATİLDE ÇALIŞMAK ZORUNLU MU?

İşverenler genelde resmi tatillerde çalışanlarını işbaşında görmek istiyor. Ancak işverenler ile çalışanlar arasında yapılan iş akdinde aksi belirtilmediği sürece çalışmada zorunluluk yapılamaz. İşverenin bu noktada işçi ile fikir birliği yapması gerekmektedir. İşçi resmi tatilde çalışmak istemiyorsa, (sözleşmede aksi yoksa) çalışmama hakkına sahiptir.

1 GÜNLÜK BAYRAM MESAİSİ NE KADAR?

Arife günü ile bayramın ilk 4 günü resmi tatil olarak kabul edilmektedir. Bu durum sadece kamu çalışanları için değil, özel sektör çalışanları için de geçerli olacaktır. Öte yandan bayramlarda mesailer çift olarak hesaplanmaktadır.

Asgari ücretle çalışan bir işçinin günlük ücreti net olarak 566,74 TL’dir. Bu durumda 4,5 gün çalışan bir kişi 2.550,33 TL ödeme almaktadır.

İşçi haklarının korunması ve çalışanların mağdur edilmemesi için ödemelerin İş Kanunu’na göre yapılması gerekmektedir. İşverenlerin işçileri mağdur etmemesi için ödemelerin doğru ve zamanında yapılması büyük önem arz etmektedir.