Kötü haber tez geldi! Ev sahibi ve kiracılara 2 Ekim duyurusu

Ev sahibi ve kiracılar neredeyse son 2 yıldır karşı karşıya gelmekten bir türlü geri kalamıyor! Ev sahipleri kiralara zam yapmak isterken, zam miktarının altından kalkamayacaklarını belirten kiracılara kötü haber geldi.
Kötü haber tez geldi! Ev sahibi ve kiracılara 2 Ekim duyurusu

Son dönemlerde hızlı bir şekilde artış gösteren kira sorununa karşı 1 Eylül tarihinden itibaren bakanlık devreye girmişti. Adalet Bakanlığı’nın getirdiği arabuluculuk sistemi ne yazık ki bu soruna da çözüm olmadı! Ev sahibi ve kiracılara kötü haber verildi. Geçen yıl 22 bin adet olan tahliye davaları sorunlar çözülemeyince 100 bine çıkacak!

KİRALAR HIZLA ARTTI

Ülkemizde konut ve kira fiyatlarındaki hızlı artış karşısında vatandaşlar ne yapacağını şaşırmış durumda. Eylül ayında uygulanmaya başlanan zorunlu arabuluculuk ne yazık ki sorunları bir türlü çözemedi. Durum böyle olunca biriken tahliye davaları daha da arttı.

“GEÇİCİ DÜZENLEMELER KALICI OLMAZ”

Konu ile ilgili önemli değerlendirmelerde bulunan Gayrimenkul Hukukçuları Derneği Başkanı Ali Güven Kiraz, kira artış sınırlamasında yüzde 25’lik uygulamasının geçici bir çözüm olduğunu belirtti. Yıl sonuna kadar tahliye dava sayısının 100 bini bulacağını belirterek, “Geçici düzenlemeler kalıcı olamaz. Bunun devam etmesi mal sahipleri açısından mağduriyeti artırdı. Mal sahipleri evlerini ya boş bıraktı ya da kiracıya tahliye davası açtı. 2022'de açılan tahliye davası sayısı 22 bindi. Bu yılın ilk 6 ayında açılan tahliye davası sayısı ise 47 bin. Bu rakam yıl sonuna kadar 100 bine ulaşabilir. Çok travmatik bir rakam” dedi.

BAŞVURULAR PEŞ PEŞE YAPILIYOR

1 Eylül’de getirilen zorunlu arabuluculuk sistemi karşısında yapılan başvuru sayısını söyleyen Kiraz, yaptığı açıklamasında sadece 19 gün içinde toplam 15 bin başvuru olduğunu belirterek, başvuruların genellikle İstanbul’dan yapıldığını söyledi. “Hukukumuza göre tahliye haklı sebeplerle yapılabilir. Mal sahipleri özel tahliye sebepleri üretemez. ‘Süre bitti çık', ‘Gayrimenkulü satacağım çık', ‘Gayrimenkulü satın aldım, çık' gibi durumlar söz konusu olamaz” diyen Kiraz, bu gibi durumlarda genellikle ev sahiplerinin kiracıları çıkartmak için bir yol bulmaya çalıştığını da sözlerine ekledi.