banner230

Kılıçdaroğlu; “Satıldığı Takdirde CHP’li Belediye Uşak Şeker Fabrikası’nı satın alacak”

Cumhuriyet Halk Partisi Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, seçim çalışması kapsamında Uşak’a geldi.

GÜNCEL 01.03.2019, 13:19

Kılıçdaroğlu; “Satıldığı Takdirde CHP’li Belediye Uşak Şeker Fabrikası’nı satın alacak”

Cumhuriyet Halk Partisi Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, seçim çalışması kapsamında Uşak’a geldi.

GÜNCEL 01.03.2019, 13:19
Kılıçdaroğlu; “Satıldığı Takdirde CHP’li Belediye Uşak Şeker Fabrikası’nı satın alacak”

Bir düğün salonunda sivil toplum kuruluşları ile bir araya gelen Kılıçdaroğlu, Uşak’ta CHP’li Belediye Başkanı seçildiği takdirde Uşak Şeker Fabrikası’nı satın alarak yaşatacağını söyledi.

Ayrıca Uşak esnafının Türkiye’de en çok kepenk kapatan esnaf olduğunu belirterek, “İllet ve zillet ittifakı söylemlerine de “Biz, o zillet, bu millettir diye ayrım yapmıyoruz. Öyle bir üslubun doğru olmadığına inanıyoruz” şeklinde tepki gösterdi.

STK temsilcilerine seslenen Kılıçdaroğlu, “Uşak’ın Görkemli bir tarihi var. Gelirken yolda belediye başkan adayımızla konuştuk. Uşak Şeker Fabrikası’nı satarlarsa, adayımız seçildiği takdirde fabrikayı, Uşak Belediyesi ve STK’larla ve meslek kuruluşları ile birlikte satın alacak. Bu Cumhuriyetin bir değeridir. Orası satın alınacak, orası yeniden yapılandırılacak, daha fazla istihdam sağlanacak ve yaşatılacaktır. Göreceksiniz ki, Uşak’ın bir yüzük taşı gibi gururu olacaktır. O fabrika “dedi.

Konuşmasının bu bölümünü ekonomiye ayıran Kılıçdaroğlu, “Bu ülkeyi 17 yıldır ülkeyi yönetenler 17 yılsonunda fakir fukarayı soğan kuyruğuna soktular. Bu gerçeği görmeden oy verirsek haksızlık etmiş oluruz. Uşaklılara da haksızlık etmiş oluruz.

17 yıldır tek başına yönetiyorsun, isteğinin kararnameyi, kanunu çıkartıyorsun. İstediğini paşa, genel müdür yapıyorsun. 192 milyar dolar yurt dışındaki tefeciye faiz ödüyorsun. Ne oldu da bu millet soğan kuyruğuna mahkûm oldu. Bu iş parti olayı olmayı çoktan aştı. Bütün fabrikaları sattılar oradan para aldılar. Bu paralar nereye gitti. Uzun uzun anlatmaya gerek yok. Karalamak ile bu işler olmuyor. Demokrasinin en temel noktası aklı kullanarak sandığa gitmektir. Bu iş parti olma olayını aştı. Türkiye meselesi oldu. Siyaset ahlaklı olmak zorundadır.

Sizden sandığa giderken bir tek şey istiyorum. Elinizi vicdanınıza koyun.  Herkes sorumluluğunu yerine getirmek zorundadır.

Adayımız Kalelioğlu’na Uşak olarak bir fırsat verin. Kendisini Uşak’a adıyorsa görün deneyin. 5 yıl içerisinde farklı bir Uşak, gelişen Uşak, kırsal kent arasında gelir dağılımının eşitlendiği bir Uşak. Esnafın dükkân kapatmadığı bir Uşak.

Kepenk kapatmakta Uşak’ın birinci sırada olduğunu biliyor musunuz? Esnafın içinde bulunduğu durumu biliyor musunuz? Esnaf niye dükkân kapatır? Ne olacak bu esnafın hali? Ne olacak çiftçinin hali?. Ben size, “Düşünerek sandığa gidin” derken bunları kastettim.  Belediye başkanımız sizin tüm sorunlarına çözüm üretecektir.

Kılıçdaroğlu, ülkenin genel sorunları hakkında da şu sözleri söyledi:

“Yetki belediye başkanında, sıkıntıyı çözecek kişi belediye başkanı. Belediye başkanı kapısını açık tuttuğu sürece sizin sıkıntılarınızı çözme konusunda elinden gelen çabayı göstermek zorundadır. Yönetim parayla olur. Parayı Uşaklılar verir. Vergi, harç ve merkezi yönetimden gelir. Bir yönetimin ana ögelerinden birisi toplanan paranın nerelere harcandığının verilmesidir. Belediye başkanı harcama yaparken, halkına hesap verecek. Bizi diğer belediyelerden ayıran temel unsur budur. Biz toplanan her kuruşun hesabını belde halkına vermeyi bir görev kabul ediyoruz. Tüm harcamaların hesabının verilmesi lazım. Bir belediye başkanı hesap vermiyorsa o belediye başkanı cebini düşünüyordur.”  

Bütçe görüşmeleri sırasında yaptığı konuşmadan bahseden Kılıçdaroğlu, “Asgari ücret 2 bin 200 lira olmalı. Eğer yapmazlarsa bizim belediye başkanlarımız asgari ücreti net 2 bin 200 lira yapacaklar. Bizim belediyelerimizde asgari ücret net 2 bin 200 liradır. 1 Ocak’tan itibaren biriken asgari ücret farkını belediye başkanlarımız karşılayacak. Biz hiç kimsenin ekmeği ile oynamayız. Belediye başkanlarımız kimsenin ekmeği, aşı ile oynamayacak. Garantisi benim. Kimsenin aşına dokunulmayacak. Pozitif ayrımcılık istiyoruz. Belediye Başkanı seçildikten sonra herkese eşit davranacak. Pozitif ayrımcılık olacak. Fakir mahallelere daha fazla yardım götürecek. Yoksul mahallelere pozitif ayrımcılık yapmak zorundayız. Bir yere işçi alınacaksa yoksul mahallelerden alınmalı” diye konuştu.  

 ‘Biz, o zillet, bu millettir diye ayrım yapmıyoruz’ diyen Kemal Kılıçdaroğlu, “Öyle bir üslubun doğru olmadığına inanıyoruz. Mesele hizmet yarışıysa biz ona varız. Nerede CHP varsa orada nasıl hizmet yapılıyor gelsin görsünler. Siyaset bir hizmet yarışıysa biz varız. Bu seçimlerde sandığa giderken aklımızı kullanmak zorundayız. 17 yıldır ülkeyi yönetenler, 17 yıl sonra vatandaşı soğan kuyruğuna soktular. Bu gerçeği görmeden sandığa gidersek haksızlık etmiş oluruz. Mart’tan sonra bahar” şeklinde konuştu.

Yorumlar (0)