İzmir’de 6 ayda 500 sahipsiz köpek sahiplendirildi

İzmir’de yılın ilk 6 ayında sahipsiz 500 köpeğin sahiplendirildiği öğrenildi. Konuya ilişkin İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin çalışmalara devam ettiği öğrenildi.
İzmir’de 6 ayda 500 sahipsiz köpek sahiplendirildi

İzmir Büyükşehir Belediyesi sahipsiz sokak hayvanları için harekete geçiyor. Aktarılan son habere göre yılın ilk 6 ayında yaklaşık 20 bin hayvanın tedavisi yapıldı.

Belediyenin yapmış olduğu çalışma neticesinde 15 bine yakın sahipsiz hayvanın kısırlaştırıldığı öğrenildi.

YILIN İLK 6 AYINDA 500 CAN YUVALANDI

İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin sokak hayvanlarının yaşam kalitesini artırmak, onların kontrollü şekilde üremesini sağlayarak hem hayvanların hem de insanların sağlığını korumak adına hayata geçirdiği çalışmalar sürüyor. Büyükşehir’e ait 4 büyük geçici köpek bakımevinde yaklaşık 2 bin sahipsiz hayvan bulunuyor. Bakım ve tedavilerin yürütüldüğü bakımevlerinde, can dostlara sevgi ve şefkatle hizmet sunuluyor. İzmir Büyükşehir Belediyesi, yılın ilk altı ayında yaklaşık 20 bin sahipsiz hayvanın tedavi ve muayenesini gerçekleştirdi. Yine 15 bine yakın sahipsiz hayvanı kısırlaştırdı. İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin yaptığı çalışmalar, sahipsiz hayvanların sıcak bir yuvaya kavuşmasını da sağladı. Yılın ilk 6 ayında 500 sahipsiz can, yeni yuvalarıyla tanıştı.

aw231860-01.jpg

“MELEZ AĞIRLIKLI IRKLAR BARINIYOR”

Veteriner İşleri Halk Sağlığı Dairesi Başkanlığı bünyesinde görev yapan Veteriner İşleri Şube Müdürü Umut Polat, tüm bakımevlerindeki konuklara çok iyi baktıklarını söyledi. Özellikle PAKO Sokak Hayvanları Sosyal Yaşam Kampüsü'nde, hayvanların bakım ve tedavilerinin yanı sıra onların sosyalleşmesine yönelik farklı etkinliklerin yapıldığını belirtti. Polat, “Tesisimizde özellikle melez ağırlıklı ırklar barınıyor. Temel isteğimiz, bakımını üstlendiğimiz sahipsiz hayvanların sıcak bir yuvaya kavuşması” dedi.

Görevli olan veterinerler çalışmalara devam edeceklerini ifade ederek terk edilen ve agresif olan köpeklerin bakımlarını yaptığını dile getiriyor. Köpeklerin terk edilmemesi gerektiğini ifade eden uzman isimler, sahiplendirilmesi gerektiğinin bir kere daha altını çiziyor.

Kaynak:Haber Kaynağı