İYİ Parti İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Adayı Ümit Özlale kimdir, nerelidir, kaç yaşında?

Kemal Özlale kimdir, kaç yaşında, aslen nereli, mesleği nedir soruları İzmir BB adayı olarak isminin açıklanmasının ardından araştırılmaya başlanmıştı.
İYİ Parti İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Adayı Ümit Özlale kimdir, nerelidir, kaç yaşında?

İYİ Parti İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Adayı Ümit Özlale kimdir, nerelidir, kaç yaşında? Türkiye geride bıraktığımız Mayıs ayında yapılan genel seçimleri tamamlarken partiler 2024 yerel seçimlerine yönelik çalışmalarına başlamıştı.

Gözler bu kapsamda altılı masaya ve Millet İttifakına çevrilirken Meral Akşener zehir zemberek açıklamalar ile ittifaka kapılarını kapatmış ve seçime 81 ilde kendi adayları ile gireceklerini duyurmuştu. Yapılan tüm çağrılara rağmen İYİ Parti bu kararını uygulamaya alırken İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener bugün yaptığı İzmir ziyaretinde büyükşehir belediye başkan adayını resmen duyurdu.

ÜMİT ÖZLALE KİMDİR, NERELİ, KAÇ YAŞINDA?

1972 Almanya doğumludur.

ODTÜ İktisat bölümünden 1995 yılında mezun olmuştur.

2001 senesinde Boston College’de ekonomi alanında doktora yapmıştır.

Farklı pek çok üniversite bünyesinde öğretim üyesi olarak görev aldıktan sonra 2003 ve 2011 seneleri arasında Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası’nda akademik danışman olarak atanmıştır.

2020 senesinde İYİ Parti Olağan Kurultayında çoğunluk oyunu alarak partinin genel kurul üyesi olarak seçilmiştir.

İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener tarafından İYİ Parti Kalkınma Politikaları Başkanı olarak göreve getirilmiştir.

14 Mayıs 2023 tarihinde yapılan seçimlerde İYİ Parti 28. Dönem İzmir Milletvekili olarak seçilerek meclise girmeye hak kazandı.

2023 Haziran ayında İYİ Parti 3. Olağan Kurultayı’nda yeniden İYİ Parti Genel İdare Kurulu üyesi olarak seçilmiştir.

Meral Akşener tarafından yapılan açıklama ile İYİ Parti İzmir Büyükşehir Belediye Başkan adayı olarak yerel seçimlere katılacağı ilan edilmiştir.