İsmail Güneş'ten Uşak'ı heyecanlandıran öneri

TBMM'de gündem dışı söz alan AK Parti Uşak Milletvekili İsmail Güneş, komşu ilçelerin Uşak'a bağlanması için halk oylaması yapılmasını önerdi.

GÜNCEL 20.06.2019, 18:27 20.06.2019, 19:05

İsmail Güneş'ten Uşak'ı heyecanlandıran öneri

TBMM'de gündem dışı söz alan AK Parti Uşak Milletvekili İsmail Güneş, komşu ilçelerin Uşak'a bağlanması için halk oylaması yapılmasını önerdi.

GÜNCEL 20.06.2019, 18:27 20.06.2019, 19:05

Türkiye Büyük Millet Meclisi (TBMM) Genel Kurul'unda gümdem dışı söz alarak kentimizin komşu ilçelerinin Uşak'a bağlanması için halk oylaması yapılmasını öneren AK Parti Uşak Milletvekili İsmail Güneş konuşmasında şunları ifade etti

Sayın Başkan, değerli milletvekilleri; Uşak ve çevresindeki ilçeler hakkında şahsım adına söz almış bulunmaktayım. Gazi Meclisimizi ve ekranları başında bizi izleyen tüm vatandaşlarımızı saygıyla selamlıyorum.

Değerli milletvekilleri, konuya girmeden önce Uşak ilimizden kısaca bahsetmek istiyorum. Hepinizin bildiği üzere, Uşak ilimiz 1953 yılında Kütahya ilinden ayrılarak il olmuştur. Uşak ilimiz çok fazla tanınan bir il değildir. Vatandaşlarımızın büyük ekseriyetine sorduğumuzda, "Uşak ili nerede?" dediğimizde, Güneydoğu Anadolu'da, Doğu Anadolu'da, Karadeniz'de olduğunu söylemektedirler, bu da bizi fazlasıyla üzmektedir. Uşak ilimiz Ankara-İzmir yolu olan E96 kara yolu üzerinde bulunmaktadır. Aynı zamanda Ankara-İzmir tren hattı Uşak ilimizden geçmektedir. Ege Bölgesinde bulunan ilimiz, 5.341 kilometrekare alanla küçük bir il olup merkez ilçeyle beraber 6 ilçesi mevcuttur, toplam nüfusu 368 bindir, yüzde 40'ı ormanlarla kaplıdır. Uşak ilimiz bir sanayi kentidir. Sanayisi 16'ncı ve 17'inci yüzyılda Uşak halılarıyla başlayan Uşak sanayisi… Osmanlı'nın son döneminde belirli sayıda bulunan işletmelerden 3 tanesi Uşak ilimizde bulunmaktaymış. Türkiye Cumhuriyeti'nin ilk şeker fabrikası özel sektör eliyle yine Uşak ilimizde kurulmuştur. Uşak ilimizde yılda 115 milyon kilogram iplik, 10 milyon adet battaniye, 3 milyon kilogram medikal tekstil ürünleri, 38 milyon metrekare seramik, 74 milyon kilogram deri işlemesi yapılarak ülke üretiminde önemli rol oynamaktadır. Diğer bir deyişle Türkiye battaniye üretiminin yüzde 95'i, gazlı bez üretiminin yüzde 50'si, küçükbaş hayvan deri işletmesinin yüzde 60'ı, seramik üretiminin yüzde 15'i Uşak ilimizde üretilmektedir. Aynı zamanda ülkemizin dört bir yanından gelen atıklarla geri dönüşümde de yılda 71 milyon kilogram tekstil telefi, 55 milyon kilogram sentetik, plastik atık ve 6 bin kilogram hurda plastikleri geri dönüştürülerek çevreye de önemli derecede katkı sağlamaktadır.

Uşak demek tarlasız pamuk, koyunsuz yün demektir. Uşak ilimiz coğrafi olarak küçük bir il olması ve etrafında bulunan illerimizin yüz ölçümleri Uşak'a göre büyük olması nedeniyle etraf illerinin bazı ilçeleri Uşak'a çok yakın olmaları sebebiyle Uşak iliyle daha sıkı ilişkiler içinde bulunmaktadır. Uşak ilimize bağlı olmayıp komşu olan ilçelere bakıldığında bunlar, Manisa'ya bağlı Kula, Selendi; Kütahya'ya bağlı Simav, Pazarlar, Şaphane, Gediz, Dumlupınar; Afyonkarahisar'a bağlı Hocalar; Denizli'ye bağlı Çivril'den oluşmaktadır. Bugün Uşak ilimizde 9.400 Gedizli, 4.116 Selendili, 2.700 Pazarlarlı, 2 bin Simavlı, 1.800 Kulalı, 1.539 Çivrilli, 1.458 Hocalarlı, 917 Dumlupınarlı kardeşimiz yaşamaktadır. Bu saydığımız ilçelere bağlı oldukları illere, uzaklıklarına ve Uşak iline olan uzaklıklarına

bakacak olursak, Kütahya ilimize bağlı olan Gediz ilçemiz Kütahya'ya 91 kilometre iken Uşak iline 60 kilometredir. Hele hele Gediz ilçesi, Uşak Organize Sanayi Bölgesi'ne sadece 35 kilometre uzaklıkta olup Gediz'de oturan pek çok kardeşimiz Uşak Organize Sanayi Bölgesi'nde çalışmaktadır.

Diğer taraftan, Simav ilçemiz Kütahya ilimize 141 kilometre iken Uşak ilimize 88 kilometre, Manisa'ya bağlı olan Kula ilçemiz Manisa'ya 119 kilometre iken Uşak ilimize 70 kilometre, Selendi ilçesi Manisa'ya 155 kilometre iken Uşak ilimize 72 kilometre, Çivril ilçesinin Denizli'ye uzaklığı 96 kilometre iken Uşak iline sadece 59 kilometre uzaklıktadır.

Tüm bu saydığımız ilçeler kendi illerine göre Uşak iline çok daha yakın olduğu için pek çok ihtiyaçlarını Uşak ilimizden karşılamaktadırlar; acil sağlık hizmetleri ve 2'nci, 3'üncü basamak sağlık hizmetlerinin büyük kısmını Uşak ilinden temin etmektedirler. Gediz, Simav, Pazarlar, Şaphane ve Dumlupınar ilçesinden aylık yaklaşık 7.500 kişi; Kula ve Selendi ilçelerinden yaklaşık 2.500 kişi; Çivril ve Hocalar ilçelerinden 1.000'er kişi Uşak Üniversitesi Eğitim ve Araştırma Hastanesinden sağlık hizmeti almaktadır. Bizler bu durumdan memnuniyet duymaktayız, bundan asla şikâyetçi değiliz. Burada yaşayan vatandaşlarımız resmî işlemlerini kendi illerinden temin etmektedirler.

Uşak il olmadan önce Eşme ilçemiz Manisa'ya bağlıydı ve Eşme-Manisa arası 160 kilometreydi, hizmet almak daha zordu. Uşak'ın il olmasıyla Uşak iline bağlandı ve Uşak'a uzaklık 62 kilometre olup daha kolay hizmet alır hâle geldi.

Uşak ilimize daha yakın olan bu ilçelerde oturan bazı vatandaşlarımızın, bu ilçelerin Uşak iline bağlanması yönünde zaman zaman talepleri olmaktadır. Bu talepler az bir kısmın talebi midir, yoksa genelin talebi midir, bilemiyoruz; bunun için kanuni düzenleme gerektiğini biliyoruz.

Komşu illerimizin milletvekilleri haklı olarak bunu istemeyecektir. Bu ilçelerde yaşayan vatandaşlarımızın bizatihi kararı daha önemlidir. Bu ilçelerde plebisit yani halk oylaması yapılırsa bizlere, halkın kararına uymak düşer. "Ne faydası olacak?" derseniz: Hizmete erişim kolaylaşacak, bütün hizmetler bir yerden verilecek; diğer taraftan, hizmetin sağlanması ve kontrolü daha kolay hâle gelecektir. Biz burada sadece vatandaşlarımızın talebini dile getiriyoruz.

Karar halkımızındır diyor, Genel Kurulu saygıyla selamlıyorum.

Yorumlar (29)
Metin yüksek 3 yıl önce
Sayın vekil tebrik ederim bu konu önemli iller bankası parayı başka vilayete veriyor ama saydığımız ilçeler hastane ye usak a geliyor onlardan biz sıra bulamıyoruz uşağın 5 kazası var onla 11 kaza Uşağa bağlansa 2 nci hastane yapılır bizde rahat ederiz sade hastane değil bu her alanda aynı
zafer ergun 3 yıl önce
Yerinde bir taleb Uşak Durak Mahallesinde gecti çocukluğum Anılan ilçelerden bir çok komşumuz vardi hocaları şaphaeli simavli gedizli diye anilirlardi iş için uşak ta yaşarlardı halk oylaması yapılsa çok rahatlatıcı bir sonuc çıkar düşünuyorum.
Erhan Özuğur 3 yıl önce
Zamanında hangi kafayla şu anki illere bağlandılarsa artık?
Halk oylaması yapılabilir. Halk nereden en kolay hizmet alabiliyorsa, en doğru kararı verecektir.
Bünyamin TETİK 3 yıl önce
Sayın milletvekilimiz çok yerinde bir öneri sunmuş. TEBRİKLER
f.u 3 yıl önce
Bu ilçelerdekiler her türlü hizmeti bizden aliyor ama vergilerini bagli oldukları şehre ödüyorlar.
Salih yılmaz 3 yıl önce
Tebrikleri mı sunmuyorum sayın vekilim oylamaya gidilmesi çok doğru inşAllah olur
Ali rıza Doğan 3 yıl önce
Hastanenin sağlığın iller bankasıyla ne alakası var parayı sgk ödüyor
Aydın çümen 3 yıl önce
Vekil güzel dedide zaman 5dk olduğunu bildiği halde gereksiz 2dk geçirdi asıl derdini anlatamadı ankara izmir arasında olduğundan tren yolundan ilk şeker faprikaları vesaire keşke evde çalışsa iyiymiş 5dk da öze dokunur ne yapabilir
Bütün Yorumları Görmek İçin Tıklayın