İnşaat Mühendisleri Odası’ndan Murat Dağı’nı kurtarmak için tam destek

Uşak'ta bir otelde düzenlenen kahvaltıda üyeleriyle araya gelen Uşak İnşaat Mühendisleri Odası Yönetimi, oda olarak yürüttükleri çalışmalar ve Murat Dağı’ndaki maden arama faaliyetleri hakkında üyelerini bilgilendirdi.
İnşaat Mühendisleri Odası’ndan Murat Dağı’nı kurtarmak için tam destek

Uşak İnşaat Mühendisleri Odası Yönetim Kurulu Başkanı Ali Osman Doruk, yaptığı açıklamada oda olarak Murat Dağı’nın kurtulması için tam destek vereceklerini açıkladı.

Doruk, Murat Dağı’nda altın arama faaliyetleri ve sonrasında buradan doğan nehirlerin sularının, termal kaynakların  ve Uşak’ın içme suyunun tamamının kirleneceğine dikkat çekerek, oda olarak bu olumsuzlukların giderilmesi için her türlü desteği vereceklerini açıkladı.

“Sularımız Tehdit Altında”

Uşak İnşaat Mühendisleri Odası yönetimi, üyeleri için Grand Uzcan Oteli’nde bir kahvaltı düzenleyerek, oda çalışmaları ve Murat Dağı’nda maden arama faaliyetlerinden doğacak olumsuzluklar hakkında üyelerini bilgilendirdi. Uşak İnşaat Mühendisleri Odası Başkanı Ali Osman Doruk, kahvaltıdan sonra yaptığı konuşmada, oda olarak 24-25 ve 26 Kasım tarihlerinde Afyonkarahisar’a bağlı Sandıklı ilçesinde gezi düzenlediklerini, bu tür gezilerin oda üyeleri ve aileleri arasında kaynaşmayı sağladığını belirtti.

Doruk, konuşmasında şunları kaydetti: “Uşak’ı ilgilendiren önemli bir konu var. Murat Dağı’nın bir kısmı Uşak’ta yer alıyor. Burada bir altın madeni kurma çalışmaları var. Şu anda ÇED raporu alınma aşamasında,

Burada altın madeni aramaları karşısında bir girişim var. Uşak’ta çevre örgütleri tarafından, “Murat Dağı Yok olmasın Platformu” adı altında bir oluşuma gidildi. Çarşıda bir imza kampanyası düzenlemişlerdi. Türkiye Mimarlar ve Mühendisler Odası (TMMOB) olarak bizlerde destek veriyoruz. Murat Dağı’nın 350 metre yüksekliğinde dev bir çukur oluşacak.

Hepinizin bildiği gibi, Gediz, Büyük Menderes,Küçük Menderes Murat Dağı’ndan beslenerek Efe Denizi’ne dökülür. Porsuk Çayı, Sakarya Nehri üzerinden Karadeniz’e ve Nilüfer ve Susurluk çayları da Murat Dağı’ndan beslenerek Marmara Denizi’ne dökülüyor.

Bu nehirlerin kirlenme tehlikesi var. Dolayısı ile bu nehir havzasında tarım yapılan ovaların kirlenmesi söz konusu. Uşak ve Kütahya-Gediz ilçesindeki termal suların da kaynağı Murat Dağı olduğuna göre bu termal kaynakların da kirlenme tehlikesi vardır.

Daha da önemlisi, Uşak’ın içme suyunu sağlayan Küçükler Barajı ve arıtma tesislerine katı atıkların atılacağı mesafe sadece 3 kilometre. Murat Dağı’nı kurtarma konusunda da da İnşaat Mühendisleri Odası olarak destek olacağız. Burada kar, zarar ilişkisinin gözden geçirilerek yeniden bir planlama yapılması gerektiğini düşünüyorum. Bu konuda sizleri bilgilendireceğiz ve siz üyelerimizin görüş ve düşüncelerini alacağız.”

"Kış döneminde kurs ve eğitimler düzenlenecek"

Oda olarak kış döneminde tasarladıkları programlar hakkında da bilgi veren Doruk, “Bir de eğitim çalışmalarımızda temel düzeyde çelik yapılar, hesap programının bir kurdunu düzenlemeyi düşünüyoruz. Bu programda öğrenciler ve sizler yer alacak. Bir de statik ve betonarme konularında bir kurs düzenlemeyi düşünüyoruz. Bu eğitim programlarımız, siz oda üyelerimizden gelen talepler doğrultusunda düzenlenmektedir. Bu kurslarımız, seminer tarzında değil 3-4 haftalık eğitim şeklinde olacaktır. Genel anlamda kış döneminde kurs ve eğitimler düzenlemeyi planlıyoruz. Üniversitedeki eğitimci arkadaşlarımızla da deprem hasarları üzerine bir eğitim çalışması yapmayı düşünüyoruz.