İnay köylülerinin toz isyanı yol kapattırdı

Köylerinin içinden geçen ve seramik hammaddesi taşıyan kamyonların çıkardığı toza isyan eden köylüler yol kapattı.

GÜNCEL 10.06.2022, 10:07

İnay köylülerinin toz isyanı yol kapattırdı

Köylerinin içinden geçen ve seramik hammaddesi taşıyan kamyonların çıkardığı toza isyan eden köylüler yol kapattı.

GÜNCEL 10.06.2022, 10:07
İnay köylülerinin toz isyanı yol kapattırdı

Ulubey ilçesine bağlı İnay köyünden geçen ve seramik hammaddesi olarak kullanılan kaolin maddesini taşıyan kamyonlardan çıkan tozlar isyan eden köylülerin yol kapatmasına neden oldu.

Sorunun çözümü için çare bulamadıklarını söyleyen köylüler, yaklaşık 2 saat boyunca yol kapatarak kamyonların geçişine izin vermediler.

İnay köylü olan Araştırmacı yazar Muammer Sakaryalı Evrensel gazetesine yaptığı açıklamada; yaklaşık 3 aydır Eşme ilçesine bağlı Kayalı köy’den alınan kaolin maddesinin köyden geçen yoldan taşındığını belirterek, köylülerin tozdan nefes alamadıklarını ve tarımsal ürünlerinin mahvolduğunu söyledi.

Sakaryalı, “Madenleri çıkartan ve taşıyan şirket yetkilileri bu olumsuz durumu gidermek için söz verdi. Şirket ne yazık ki sözünü tutmuyor. Adeta yol teröristliği yapıyor. Köyde tam harman zamanı, ekinlerin biçilme zamanı. Köylü tozdan ekinlere giremiyor. Şirket sözünü tutmayınca köylünün de bıçak kemiğe dayandı. Bugün öğleden sonra eski Ulubey Eşme yolunda açtıkları geniş bir çukurla kamyonların geçişine kapattı köylüler. Köylü kamyonların önünde sorunun çözümünü talep ediyor” bilgisini verdi.

Kaynak: UŞAK GÜNDEM
Yorumlar (1)
Vatan sever 6 ay önce
O köy çevresinden biri olarak tirlarin kullanıldığı yolda şirketin arazozu çalışıyor bunu biliyorum en az 4 sefer atıyor. Üretilen malzemede kaolin değil Feldspat araştırmacı arkadaş zannedersem araştırmacı değil kulaktan duyma şeyleri yazıyor. Uşak gündemde sagolsun işin icerinigini aractirmadan yazıyor. Neden toz dan diyorlar biliyormusunuz. Çünkü yolun aslında geri kalan kisminin yapılmasını istiyorlar. Tozla alakası yok. Muhtar bu yolu yaptıramazsam inay Köyü muhtarı seçimi büyük ihtimal kaybedicem diyordu. Tek sebep bu devlete yaptiramadiklari yolu şirkete yaptırmaya çalışıyorlar. Koy hizmetleri özel idare Bi halta yaramaz koyluyede doğruyu söylemiyorlar. O yolu bozanlara hızlı tren hattını yapan Bayburt gruptur.