İmar affı gibi maddeye Uşak’tan teşekkür

Uşak Teknikerler Derneği Başkanı Ünsal Özkır, 2022 öncesi yapılan inşaatlara elektrik ve su aboneliğinde kolaylık geldiğini söyledi.

GÜNCEL 14.07.2022, 14:10 16.07.2022, 14:38

İmar affı gibi maddeye Uşak’tan teşekkür

Uşak Teknikerler Derneği Başkanı Ünsal Özkır, 2022 öncesi yapılan inşaatlara elektrik ve su aboneliğinde kolaylık geldiğini söyledi.

GÜNCEL 14.07.2022, 14:10 16.07.2022, 14:38
İmar affı gibi maddeye Uşak’tan teşekkür

TBMM’de kabul edilen torba yasayla; “1 Temmuz 2022’ye kadar ruhsatı alınmış fakat ruhsata göre yapılamamış, yada başka bir nedenle iskan yapı kullanım izni alınmamış yapılar mesken abone gurubundan abonelik alabilme” olanağı taşıyan yasa için Uşak Teknikerler Derneği Başkanı Ünsal Özkır teşekkür etti.

Bayram öncesi Bayram tadında bir Torba Yasa’nın kabul edilerek yürürlüğe girdiğini ifade eden Uşak Teknikerler Derneği Başkanı Ünsal Özkır, 2022 öncesi yapılan inşaatlara elektrik ve su aboneliğinde kolaylık geldiğini söyledi.

Yeni Torba yasa ile sağlanan kolaylıklarla ilgili açıklama yapan Özkır konuşmasında şunları kaydetti:

“3194 sayılı İmar Kanunu’nda 2004 yılı öncesinde yapılmış olan yapılarda elektrik aboneliği ve su aboneliğinde ruhsat şartı aranmaz ifadesine ilave olarak önemli bir değişiklik yapılmıştır.

1 Temmuz 2022’ye kadar ruhsatı alınmış fakat ruhsata göre yapılamamış, yada başka bir nedenle iskan yapı kullanım izni alınmamış yapılar mesken abone gurubundan abonelik alabileceklerdir.

Asıl önemli düzenleme ise elektrik ve su aboneliği verilebilmesi için yapı (inşaat) ruhsatı alınmış ve buna göre yapılmış olma şartı 31 Aralık 2021 tarihine kadar yapılmış binalar için aranmayacak.

Yani 31 Aralık 2021 tarihinden önce yapılmış inşaatlarda, elektrik ve su aboneliği için ruhsat alma ve ruhsata göre yapma şartı kaldırılıyor.

Elektrik aboneliğinde sorun yaşayan vatandaşlarımızın ilgili yasadan faydalanmaları için bağlı bulundukları belediyelere başvurarak, yapılarının yeni çıkan torba yasaya uygunluğu için tespit ettirmeleri ve alacakları yazı ile OEDAŞ'a başvuru yapmaları gerekmektedir.”

Müjdeli yasa için çaba gösterenlere teşekkür

Bayram öncesinde bayram tadında müjdelerde emeği geçenlere teşekkür eden Özkır şu ifadeleri kullandı, “ Bayram öncesi bayram tadında her vatandaşımızı yakından ilgilendiren müjdeli yasa için çaba gösteren herkese teşekkür ediyorum.”

İmar affı gibi yasa değişikliği

Madde gerekçesinde yazdığı şekliyle; kaçak kullanımın azaltılması amacıyla inşaat ruhsatı almış ancak kullanma izni verilmeyen yapılara geçici olarak elektrik ve su aboneliği verilmesiyle ilgili süre uzatılıyor. Yani 1 Temmuz 2022’ye kadar bu kapsamda olan yapılara abonelik verilebilecek. Madde ile getirilen asıl önemli düzenleme ise elektrik ve su aboneliği verilebilmesi için yapı (inşaat) ruhsatı alınmış ve buna göre yapılmış olma şartı 31 Aralık 2021 tarihine kadar yapılmış binalar için aranmayacak. Başka bir ifade ile elektrik ve su aboneliği alabilmek için yapı ruhsatı almış olma şartı kaldırılarak, bu durumdaki binalara bir çeşit af getirilmiş oluyor

(SALİH KILINÇ / HABER)

Kaynak: UŞAK GÜNDEM
Yorumlar (2)
Ali osman pınar 5 ay önce
Almanya'nın tarihinde af yok, bu ülkede her konuda her seçim önü genel ve yerel her daim yasası çıkartılıyor. Kötülük veya çarpık yerleşim yapanın yanına hep kar kalıyor. Teşvik gibi maşAllah!.
Fatma Arkan 1 ay önce
Merhabalar, ruhsatı alınmamış köye 750mt. Arsa üzerinde yapılan prefabrik (çelik konts.) Ev için su ve elekt. Aboneliği alınırmı. Bu ev ilçe Belediyesine bağlı bir bir mahalle (köy) içinde parsel var ada yok. Ev 1920 yılında yapıldı