İl Genel Meclisi’nde tahsis tartışması

Uşak İl Genel Meclisi gündeminde yer alan; “Öz Merkez 304 No’lu İşyerinin Türkiye Harp Malulü Gaziler Şehit ve Yetimleri Derneği Uşak Şubesi’ne tahsisi” maddesi uzun tartışmalara neden oldu.

GÜNCEL 04.02.2019, 13:52

İl Genel Meclisi’nde tahsis tartışması

Uşak İl Genel Meclisi gündeminde yer alan; “Öz Merkez 304 No’lu İşyerinin Türkiye Harp Malulü Gaziler Şehit ve Yetimleri Derneği Uşak Şubesi’ne tahsisi” maddesi uzun tartışmalara neden oldu.

GÜNCEL 04.02.2019, 13:52
İl Genel Meclisi’nde tahsis tartışması

CHP ve MHP Grupları, meclisin 2009 yılında aldığı bir karar gereği, işyerinin tahsisinin hukuki sorunlara yol açacağını, bu şekli ile Hukuk, Plan ve Bütçe Komisyonları raporuna “Evet” vermeyeceklerini belirtince, Hukuk Müşaviri Avukat İsmail Pala meclise çağrılarak komisyonların yeniden rapor hazırlanması sağlandı.

Komisyonlarda Öz Merkez’de bulunan 304 No’lu işyerinin Türkiye Harp Malulü Gaziler Şehit ve Yetimleri Derneği Uşak Şubesi’ne tahsis edilmesi” maddesine karşı çıkan CHP Grup Başkanı Nadi Sancar, Hukuk Komisyonu raporuna CHP Grubu bu şekilde “Evet” demeyeceklerini açıkladı. Sancar gerekçelerini de, “Hukuk Komisyonun bu raporuna CHP Grubu olarak katılmamız mümkün değildir. Bu vatan uğruna şehit ve gazi olan insanlarımıza en güzel yerlerin tahsis edilmesine en ufak bir itirazımız yok. Ancak, İl Genel Meclisi olarak 06.11.2009 tarih ve 97 No’lu bir karar alınmış. Bu kara bağlayıcı niteliktedir. Öz Merkez’deki 304 Nolu işyerinin ihale ile verilmesini gerektirmektedir. Yeni bir karar alırız. BU eski kararı askıya alır o zaman bu işyerini gazi derneğine tahsis ederiz.

Raporun bu şekli ile hukuki bir sonuç doğurur. Kira ya da ihale yolu ile yapılması gereken bir işlemi biz farklı bir şekilde yaparsak sıkıntı yaşarız” şeklinde sıraladı.

MHP Grup Başkanvekili İbrahim Cevher, “Uşak Belediyesi ile görüşülerek Gaziler ve Harp Malulleri Derneği’ne verilmesine karşı değiliz. Raporun ucu açık ve tarih belirtilmemiş. Ancak 2009 yılında İl Genel Meclisi’nin 2009 yılındaki kararı çiğnemiş oluruz. Bu karara ilave yaparak 2009 yılındaki karar geçici bir madde ekleyelim. Meclis üyelerine sıkıntı yaratmayalım. İsterseniz bir ara verip Hukuk Müşaviri ile bu konuyu değerlendirelim” önerisinde bulundu.

Nacar, “Biz hukuk komisyonundan da hukuka uygun olduğuna dair görüş aldık ve gazilerimize en güzel yeri tahsis tekme için rapora ‘geçici’ ve ‘istisnai’ bir durum olduğu ibaresi koyduk” dedi.

Başkan Nacar konuyu görüşmek üzere meclis oturumuna 10 dakika ara verdiğini belirtti. Ancak ara yaklaşık bir saati buldu. Dönüşte yeniden düzenlenen rapor; “”Uşak Belediyesi ile görüşülüp işbirliği yapılarak ilgili derneğe 304 merkezde bulunan büronun Türkiye Harp Malulü Gaziler Şehit ve Yetimleri Derneği Uşak Şubesi’ne tahsis konusu görüşülürken, yeni bir gelişme olduğundan:

Ömer Bedrettin Ortaokulu önündeki mülkiyeti İl Özel İdaresi’ne ait dükkanlarda boşalma olduğu tespit edilerek bu dükkanlarda gerekli bakım ve onarımı yapıldıktan sonra bu mekanın daha uygun ve kullanışlı olacağı düşüncesiyle tekrar görüşülmesi” şeklinde karara bağlandı ve oy birliği ile kabul edildi.

Yorumlar (0)